Литекс гостува тази вечер на Висла (Краков) в решителен мач за продължаване в плейофите на Шампионската лига. Сблъсъкът в Полша е от 21:30 часа и ще бъде предаван директно по ТВ+ за абонатите на "Булсатком".

"Оранжевите" паднаха с 1:2 у дома в Ловеч, но въпреки това са оптимисти и едва ли не всички в щаба на шампионите са убедени, че ще победят Цветан Генков и съотборниците му тази вечер. Статистиката обаче сочи обратното. Литекс винаги отпада от Европа след поражение в първия мач у дома.

Досега пет пъти "оранжевите" губят на собствен терен, след което не успяват да си свършат работата на реванша в чужбина.

Първият случай е през сезон 1998/99. Тогава Литекс губи с катастрофалното 0:5 от Спартак (Москва) в квалификациите за Шампионската лига, след което е разбит и на реванша - 2:6.

През сезон 2002/03 "оранжевите" са най-близо до сензацията. В турнира за Купата на УЕФА падат с 0:1 на българска земя от гръцкия гранд Панатинайкос след автогол на настоящия капитан Небойша Йеленкович. На реванша в Атина "оранжевите" печелят в редовното време с гол на аржентинеца Клаудио Граф. В продълженията обаче Панатинайкос показва класа и елиминира българите с 2 гола на полския ветеран Кщищоф Важиха в 107-ата и 120-ата минути.

В най-успешния си сезон е евротурнирите (2005/06) воденият от Люпко Петрович Литекс преминава груповата фаза на Купата на УЕФА и на 1/16-финалите се пада срещу Страсбург. Френският тим обаче печели с 2:0 в България, а реваншът завършва 0:0 и "оранжевите" не успяват да стигнат 1/8-финал.

През сезон 2007/08 Литекс спори с Хамбургер за влизане в групите на турнира за Купата на УЕФА. "Оранжевите" претърпяват минимална загуба с 0:1 у дома, след което падат и на реванша - 1:3, и напускат надпреварата.

Най-пресният случай, който Литекс губи първия си евромач е през сезон 2008/09, отново за Купата на УЕФА. "Оранжевите" се изправят срещу английския Астън Вила, за когото играе Стилиян Петров. Срещата в Ловеч започва отлично. Още в 10-ата минута домакините повеждат с попадение на звездата си по това време Ивелин Попов. Малко преди почивката гостите от Бирмингам изравняват с гол на Найджъл Рио-Кокър. До края Гарет Бари и Стилиян Петров също наказват Урош Голубович и Вила побеждава с 3:1. Реваншът в Бирмингам завършва 1:1, като попадението за Литекс бележи Уилфред Нифлор от дузпа.