Локомотив Пловдив надви трудно Арда с 1:0 на "Лаута" и започна с победа новия сезон 2024/25 в efbet Лига. Ефе Али (41) вкара единствения гол в мача, а в добавеното време на първата част бе изгонен заедно с Тонислав Йорданов от гостите, след като се стигна до разправия между тях. Попадение на Йорданов преди това не бе зачетено заради засада след дълго преразглеждана на ситуацията от страна на ВАР.

Домакините бяха водени от помощник-треньора Атанас Стоилов, тъй като Любослав Пенев изтърпя наказание от миналия сезон, когато бе начело на Хебър. В началото темпото на игра бе бавно вероятно заради горещото време, а след четвърт част главният съдия даде възможност на отборите да се освежат с вода. В 19-ата минута Камдем беше оставен да влезе в наказателното поле на Арда и шутира, но Господинов затвори ъгъла и изби в корнер. Три минути след това домакините имаха претенции за дузпа след сблъсък между Николас Пенев и Емил Виячки, но сигнал на Драганов нямаше, а повторенията показаха, че бранителят играе първи с топката.

В 36-ата минута играчите и феновете на Локомотив имаха основателни претенции, че Анатолий Господинов е уловил топката в ръцете си извън пределите на наказателното поле, но нямаше намеса от съдията и ВАР. По-добрата игра на "смърфовете" даде резултат пет минути по-късно, когато топката падна точно пред Христо Иванов в наказателното поле на Арда и той шутира, а Господинов спаси, но при добавката Ефе Али вкара за 1:0. В третата минута на добавеното време на първата част тимът от Кърджали вкара попадение, след като Борислав Цонев изведе триково Тонислав Йорданов, а той технично чукна топката в обратния ъгъл на вратата. Дълго преразглеждане на ситуацията от ВАР установи, че Йорданов е бил в положение на засада и голът не бе зачетен. В 11-ата минута от добавено време на тази част Тонислав Йорданов и Ефе Али бяха изгонени с директни червени картони от Драгомир Драганов заради разправия между тях.

След почивката в 51-ата минута Боби Цонев шутира от далечна дистанция високо над вратата. Същото стори и Николас Пенев от домакините четири минути по-късно. До края на мача двата тима не предложиха нищо запомнящо освен поредица от неточни удари в края на Димитър Велковски от гостите и Петков от домакините.

В крайна сметка Локомотив Пловдив започна с успех новия сезон, а Арда си тръгна от "Лаута" с празни ръце.

ЛОКОМОТИВ ПЛОВДИВ - АРДА 1:1
1:0 Ефе Али (41), 1:1 Тонислав Йорданов (45+3)

Най-важното от мача по минути:
1 - Начало на срещата.
8 - Илкер Будинов от Арда и крайният бранител на домакините Ангел Лясков се сблъскаха, но за щастие няма сериозни последствия за двамата.
19 - Ивайло Иванов изведе в наказателното поле Оливер Камдем, който шутира от малък ъгъл и Анатолий Господинов отрази удара му.
22 - Николас Пенев падна в пеналта на гостите и "смърфовете" поискаха веднага дузпа, но повторенията показаха, че Емил Виячки първи играе с топката и след това има съприкосновение между двамата.
28 - Тонислав Йорданов бе изведен зад защитата на домакините и подаде към Станислав Иванов, който стреля неточно, но и бе отсъдена засада.
36 - Домакините имаха сериозни претенции, че вратарят Анатоли Господинов е играл с ръце извън наказателното си поле и това се видя на повторенията, но съдията и ВАР не реагираха.
40 - Оливер Камдем се понесе вдясно и даде пореден успореден пас към Мартин Петков, чийто удар бе блокиран от вратаря Господинов.
41 - ГОООЛ за Локомотив Пловдив! Христо Иванов стреля от движение в наказателното поле, но Господинов отрази, а при добавката Ефе Али с мощен удар вкара за 1:0.
45 - Кристиян Томов спаси удар на Борислав Цонев, който се оказа първи точен за гостите.
45+3 - Тонислав Йорданов вкара гол, но след дълго преразглеждане на ситуацията с ВАР той не беше зачетен заради засада.
45+10 - Ефе Али си изкара два жълти картона в рамките на няколко секунди и бе изгонен с червен картон за задържане и сблъскване с Тонислав Йорданов, който също беше изгонен.
45+12 - Край на първата част!
...............................................................
46 - Начало на второто полувреме.
51 - Борислав Цонев от гостите отправи далечен и неточен удар.
55 - Николас Пенев реши да стреля от въздуха, но ударът му от почти 20 метра мина над вратата на кърджалийци.
75 - Жулиан Лами спечели топката в наказателното поле на Арда и подаде към Петков, чийто удар бе блокиран.
80 - Удар на Димитър Велковски от гостите също бе блокиран.
82 - Димитър Велковски шутира от пряк свободен удар на стената от футболисти и над вратата на домакините.
86 - Велковски продължи да бъде активен и шутира от далечна дистанция над гредата.
90+5 - Край на мача! Локомотив Пловдив надви Арда с 1:0 за успешен старт на сезона.

Локомотив Пловдив: 81. Кристиан Томов , 44. Ангел Лясков, 91. Хорхе Сегура , 4. Мартин Паскалев, 71. Оливер Камдем, 12. Ефе Али , 6. Христо Иванов , 22. Ивайло Иванов (6533. Георги Каракашев), 17. Николас Пенев (6521. Владимир Медвед), 14. Димитър Илиев (К) (6599. Жулиан Лами), 10. Мартин Петков
Резерви: 88. Мартин Луков, 16. Кристиян Пешов, 19. Мартин Хайдаров, 99. Жулиан Лами, 33. Георги Каракашев, 7. Данило Полонский, 21. Владимир Медвед, 20. Милош Петрович, 9. Мичи Нтело
Старши треньор: Атанас Стоилов

Арда: 1. Анатолий Господинов (К), 4. Милен Стоев, 23. Емил Виячки, 93. Феликс Ебоа Ебоа, 17. Илкер Будинов (679. Чинонсо Офор), 10. Борислав Цонев, 18. Джелал Хюсеинов (828. Йозгюр Аксака), 33. Иван Тилев (827. Стефан Статев), 19. Тонислав Йорданов , 99. Станислав Иванов, 11. Борис Тютюков (4635. Димитър Велковски)
Резерви: 13. Петър Петров, 9. Чинонсо Офор, 30. Иво Казаков, 15. Николай Жеков, 35. Димитър Велковски, 8. Йозгюр Аксака, 7. Стефан Статев, 34. Сарп Аясулу, 26. Бурак Акънджъ
Старши треньор: Александър Тунчев

Стадион: "Локомотив", Пловдив
Съдия: Драгомир Драганов

Легенда:  - гол,  - автогол,  - жълт картон,  - втори жълт картон,  - червен картон,  - смяна,  - опасно положение,  - контузия,  - преглеждане на ситуация с ВАР