Играй БЛИЦ ГЕЙМ - ТУК!

“Ботев” (Пловдив) победи Литекс с 1:0 в дербито на 24-тия кръг в “А” група. Единственото попадение реализира Иван Цветков в 57-ата минута. След успеха “канарчетата” излязоха на трето място в класирането с 50 точки, като изместиха ЦСКА на четвърта позиция. Лидер е Лудогорец с 57 точки, втори е “Левски” с 55, трети вече е “Ботев” с 50, ЦСКА е на четвърто място с 48, Литекс остана пети с 43. Двубоят се игра пред повече от 10 хиляди зрители на стадион “Христо Ботев” в Пловдив. Феновете на домакините създадоха гореща атмосфера, красива хореография и започнаха двубоя с изпълнение на химна на България.

И двамата треньори изненадаха с тактическите си постройки. Станимир Стоилов заложи на Марлон Перейра, Спрокел, Бобан Грънчаров и Веселин Минев в защита. В халфовата линия започнаха Борис Галчев и Томаш Иршак, отдясно беше пратен Тодор Неделев, а отляво Луис Педро. В атака един зад друг действаха Иван Цветков и Мариян Огнянов.

Христо Стоичков също размести футболистите в стартовия си състав. В защита излязоха познатите Страхил Попов, Илия Миланов, Васил Божиков и отляво Антон Недялков. В средата на терена като единствен опорен халф игра Александър Цветков, а пред него влязоха Армандо Ваюши и Георги Миланов. По крилата започнаха бразилците Ванжер и Жуниор, а сам напред беше забит Исмаил Иса. С влизането на Миланов и Ваюши в средата на терена като че ли се притъпи остротата на атаката на Литекс. Албанецът обикновено действа по едно от крилата и с бързината си успява да създава опасни атаки.

Първото полувреме домакините владееха повече топката, гостите играха много грамотно в защита и създадоха по-чисти положения. В началните минути Луис Педро беше най-активен от състава на “Ботев”. Той направи няколко пробива отляво и центрира, но Иван Цветков и Мариян Огнянов не успяха да стрелят. В 24-ата минута Антон Недялков изчисти топката от крака на Неделев в наказателното поле, който можеше да разстреля Илко Пиргов. Гостите разчитаха предимно на контраатаки. С по няколко подавания и 5-6 души ловчанлии бързо стигаха до наказателното поле на домакините, но не успяваха в последното подаване или удар. В 36-ата минута беше първото по-спорно положение в половината на Литекс. След центриране от пряк свободен удар, Веселин Минев изскочи зад защитата, но страничният съдия вдигна флага за засада. Домакините претендираха, че е няма такава. Последваха малко по-силни минути за Литекс. В добавеното време на първото полувреме Ванжер засече с глава центриране и прати топката на сантиметри покрай гредата.

Второто полувреме започна с бързи три жълти картона за Литекс. В 57-ата минута “Ботев” (Пловдив) откри резултата след красив гол на Иван Цветков. Мариян Огнянов центрира отляво, нападателят пое топката около точката за изпълнение на дузпа, завъртя се с финт около Божиков и с левия крак реализира за 1:0. Попадението прилича на едно от тези, които полякът Левандовски вкара на Реал Мадрид в Шампионска лига. След гола “канарчетата” продължиха да имат превес, играеха добре в атака, където Мариян Огнянов и Неделев надиграваха защитата на Литекс. Станимир Стоилов извади Луис Педро и вкара в игра Костадин Дяков, а Стоичков отговори със смяна Жуниор излезе, а на терена се появи Едон Хосани. В 76-ата минута Стоичков извърши втора смяна, извади Ванжер и пусна Момчил Цветанов. Станимир Стоилов изчака промяната в състава на Литекс и извади Тодор Неделев, като пусна в игра дефанзивния Йордан Христов, за да заздрави отбраната. В оставащите десетина минути до края на мача “канарчетата” продължиха да играят по-добре, разчитаха с дълги топки да извеждат Иван Цветков и бързия по дясното крило Йордан Христов. Именно след една такава атака Христов намери непокрития Иван Цветков, който от воле прати топката в аут. В добавеното време Литекс организира две добри атаки и при по-голяма съсредоточеност можеше да стигне до изравняване. При първата с общи усилия защитата на “Ботев” се справи, а при второто нападение Исмаил Иса не подаде точно в наказателното поле.