България записа победа с убедителното 6:2 над Грузия в последната си световна квалификация. Срещата от Група 8 се игра пред едва 700 зрители на стадион "Васил Левски", които видяха силна игра на националите ни, които от много време не бяха отбелязвали шест попадения във вратата на противника.

В крайното "трикольорите" финишираха на третото място в Група 8 с 14 точки, успявайки да запишат едва три победи, претърпявайки 2 загуби, а 5 мача завършиха наравно. От нашата група директно на световното първенство в ЮАР се класира Италия, а Ейре ще играе бараж.

http://cache.daylife.com/imageserve/0cUK2OWfpWe6X/610x.jpgЛюбопитното е, че през ноември 2005 година се наложихме със същия резултат над грузинците в контролен мач, когато селекционер на "А" тима ни бе Христо Стоичков. Тогава Димитър Бербатов вкара 2 гола, а тази вечер се отчете с хеттрик. Мартин Петров вкара 2 попадения, а Станислав Ангелов едно.

Избраниците на Станимир Стоилов изнесоха силно пълно полувреме, като още до почивката Бербо и компания успяха да реализират пет попадения във вратата на гостите.

Нападателят на Манчестър Юнайтед даде начало на головата фиеста. Митко откри в 6-ата минута. Димитър Рангелов подаде на Мартин Петров, който продължи топката към Бербо и за него не бе проблем с елегантен удар с десния крак майсторски да реализира - 1:0. В 14-ата Мартин Петров удвои след уникален гаф на вратаря на Грузия Ломая, който излезе неразчетено уж да изчисти топката, но не прецени добре ситуацията и тя попадна в Марто, който на празна врата вкара за 2:0.

Класическото 3:0 оформи Бербатов в 23-ата минута. Ломая отново сгреши, топката попадна в Митко, той напредна, финтира Хизанишвили и реализира второто си попадение в мача. В този момент селекционерът на Грузия Ектор Купер замени неубедителния Ломая с резервния страж Мамаладзе.http://cache.daylife.com/imageserve/09K70jl9pe9kL/610x.jpg

Само секунди след появата му обаче и той трябваше да вади топката от мрежата си. В 31-ата минута Станислав Ангелов направи 4:0 за България. Пелето получи топката от доскорошния си съотборник в Енерги (Котбус) Димитър Рангелов и реализира с левия крак. Секунди след това и Иван Иванов наказа грузинците, след като засече центриране на Благо Георгиев, но се оказа, че е в положение на засада.

В 34-ата минута Николай Михайлов бе наказан. Гостите намалиха чрез Владимир Двалишвили - 4:1.

Веднага обаче Бербо отново вкарва и "трикольорите" поведоха с 5:1. Митко се разписа със силен удар от 15 метра. Това бе 46-ото му попадение за "А" тима, а само с гол повече от него е реализирал Христо Бонев, който има 47 в сметката си. Минута преди края на първото полувреме Мартин Петров вкарва второто си попадение в мача, след като получи топката от Димитър Рангелов и със силен удар от въздуха реализира за 6:2. За нападателя на Борусия (Дортмунд) това бе третата му асистенция. http://cache.daylife.com/imageserve/03S8gc147T3ik/610x.jpg

След почивката "трикольорите" намалиха оборотите и така и не успяха да вкарат нов гол на грузинците. Гостите пък в 52-ата минута намалиха на 2:6 чрез Леван Кобиашвили, който реализира дузпа, изработена от Пламен Николов. В последния половин час селекцията на Ектор Купер игра в намален състав, тъй като Леван Хмаладзе бе изгонен за втори жълт картон.

В домакинството срещу Грузия дебют за "А" тима ни направи Иван Бандаловски. Младият защитник на Локомотив (Сф) замени Костадин Стоянов и игра през цялото второ полувреме. /БЛИЦ

Срещата по минути с БЛИЦ - ТУК

Крайното класиране в нашата група - ТУК

БЪЛГАРИЯ - ГРУЗИЯ 6:2
1:0 Димитър Бербатов (6), 2:0 Мартин Петров (14), 3:0 Димитър Бербатов (23), 4:0 Станислав Ангелов (31), 4:1 Владимир Двалишвили (34), 5:1 Димитър Бербатов (35), 6:1 Мартин Петров (44), 6:2 Леван Кобиашвили (52-дузпа)

БЪЛГАРИЯ: 1.Николай Михайлов, 3.Костадин Стоянов (46-2.Иван Бандаловски), 4.Пламен Николов, 15.Иван Иванов, 14.Веселин Минев, 7.Благой Георгиев, 8.Коста Янев, 6.Станислав Ангелов (78-11.Валери Божинов), 17.Мартин Петров, 18.Димитър Рангелов (63-10.Иван Стоянов), 9.Димитър Бербатов
Резерви: 12.Иван Караджов, 5.Михаил Венков, 2.Иван Бандаловски, 10.Иван Стоянов, 16.Йордан Тодоров, 11.Валери Божинов, 13.Валери Домовчийски

ГРУЗИЯ: 1.Ломая (29-12.Мамаладзе), 2.Лобджанидзе, 4.Каладзе, 13.Хизанишвили, 5.Саная (78-14.Меребашвили), 8.Хмаладзе, 17.Кобиашвили, 16.Размадзе, 10.Кения (88-18.Одикадзе), 11.Двалишвили, 9.Яшвили
Резерви: 12.Мамаладзе, 14.Меребашвили, 18.Одикадзе, 3.Кашиа, 15.Липартиа, 7.Цкитишвили, 6.Квакадзе