Националният отбор на България загуби от Сърбия с 0:1 в контрола, играна на Националния стадион “Васил Левски”. Това бе първо поражение на Лотар Матеус начело на “трикольорите”. В първите два мача германският специалист постигна две победи - срещу Уелс в евроквалификация и срещу Саудитска Арабия в контрола. Това бе и дебютът на Матеус на българска земя, тъй като предишните две срещи се играха извън страната. Нашите се изложиха и загубиха на паметната дата за българския футбол 17 ноември. Преди 17 години “лъвовете” биха Франция с 2:1 на “Парк де Пренс” с два гола на Емо Костадинов и се класираха за Световното в САЩ. Националите не успяха да си върнат и за катастрофалната загуба с 1:6 от есента на 2008 година в контрола, която коства поста на тогавашния селекционер Пламен Марков.

Нашите започнаха с Живко Миланов като десен защитник, Иван Иванов и Милиев действаха в центъра на отбраната, а Петър Занев бе отляво. Двойка вътрешни полузащитници бяха Христо Янев и Станислав Генчев, отдясно в халфовата линия бе Димитър Рангелов, а отляво Мартин Петров. На върха на атаката действаше Валери Божинов, а зад него Ивелин Попов.

През първото полувреме и двата тима имаха по няколко възможности да открият резултата, но така и не създадоха чисто положение. Още в 3-ата минута нашите създадоха напрежение в редиците на съперника, но след разбъркване в наказателното поле никой не засече топката във вратата. Последваха няколко извеждащи подавания към Мартин Петров на лявото крило, но нападателят или не стигаше до топката, или не успяваше да намери вярно отиграване. В 20-ата минута Христо Янев би отдалеч, но не затрудни вратаря на съперника Йоргачевич. Четири минути след това Ивелин Попов напредна по лявото крило, центрира в наказателното поле, но Божинов бе затворен и не намери продължение на атаката. В 29-ата минута бе първото по-сериозно положение за нашите. Адем Ляич сгреши и подари топката, която Божинов открадна на границата на наказателното поле, би, но след рикошет, тя излезе над вратата.

През второто полувреме надлъгването между двата тима продължи, а и смените накъсаха допълнително играта. Секунди след подновяването на втората част Зоран Тошич влезе отляво в наказателното поле и стреля опасно, но от външната страна на вратата. В 53-ата минута на мястото на Божинов влезе Димитър Макриев. Малко по-късно Матеус направи още две смени - от игра излязоха Живко Миланов и Мартин Петров, а на терена се появиха Бодуров и Владимир Гаджев. В 73-ата минута Ивелин Попов за пореден път бе в основата на по-интересни действия от страна на българския тим. Той финтира хубаво съперник отдясно, отправи диагонален удар към вратата, но топката излезе в аут.

В 80-ата минута гостите от Сърбия стигнаха до победното попадение. Влезлият като резерва мощен нападател Никола Жигич получи извеждащ пас по въздуха, излезе сам срещу Николай Михайлов и го преодоля с лекота за 1:0. При подаването към Жигич Иван Иванов покри засадата и така остави нападателя на стрелкова позиция. До края на двубоя Никола Жигич се превърна още веднъж в център на внимание. Нападателят получи втори жълт и съответно червен картон и напусна терена във втората минута на добавеното време на двубоя./БЛИЦ

Мачът по минути тук

БЪЛГАРИЯ - СЪРБИЯ 0:1
0:1 Никола Жигич (80)

БЪЛГАРИЯ: 13.Николай Михайлов, 16.Живко Миланов (66 - Николай Бодуров), 15.Иван Иванов, 3.Йордан Милиев, 4.Петър Занев, 20.Станислав Генчев, 14.Христо Янев, 17.Мартин Петров (66 - Владимир Гаджев), 11.Димитър Рангелов (30 - Николай Димитров), 9.Ивелин Попов, 10.Валери Божинов (53 - Димитър Макриев)
Резерви: 1.Боян Пейков, 2.Виктор Генев, 5.Веселин Минев, 22.Пламен Николов, 6.Николай Бодуров, 21.Владимир Гаджев, 18.Николай Димитров, 23.Димитър Макриев

СЪРБИЯ: 12.Боян Йоргачевич, 6.Бранислав Иванович, 5.Неманя Видич (66 - Слободан Райкович), 20.Невен Суботич, 3.Александър Коларов, 15.Радослав Петрович, 11.Ненад Милияш (66 - Тривунович), 16.Марко Мирич, 7.Зоран Тошич, 8.Едем Ляич, 9.Драган Мърджа (46 - 19.Никола Жигич)
 Резерви: Желко Бъркич (Войводина), Павле Нинков (Цървена звезда), 10.Миралем Сюлеймани, 13.Марко Ломич, 14.Веселко Тривунович, 19.Никола Жигич, 21.Слободан Райкович, 22.Иван Раданович

Национален стадион: "Васил Левски" - 1000 зрители
Съдия: Мариуш Аврам (Румъния)
Жълти картони: Никола Жигич, Радуванович
Червен картон: Никола Жигич (90+2 - Сърбия)