Опитай късмета си с БЛИЦ ГЕЙM 2!

Кипър е незначителна футболна сила, но френският в. “Екип” през 1981 г. предупреждава: “Кипър е Малката черна котка във футбола, а голямата е Норвегия”. Островната държава е трайно свързана с България по простата причина, че нашите треньори буквално учат местните момчета на футбол. През 70-те години в кипърски клубове играят 27 българи. Треньорите пък са 32 в първа, втора или в трета дивизия. Бившата Българска федерация по футбол имаше разрешение да изпраща само в Кипър, Малта и две-три арабски страни позастаряващите български звезди и треньори, които поназнайваха английски. Легендата Васил Спасов - Валяка дори бе селекционер на нацтима на Кипър, когато в световна квалификация отборът размазва Швейцария с 5:0.

Българският национален отбор по футбол има почти пълна доминация в досегашните си срещи с тима на Кипър, сочи статистиката. 11 успеха от 12 срещи. Първият сблъсък на ниво национални отбори между България и Кипър е на 19 ноември 1972 г. Тогава мачкаме с 4:0 в световна квалификация, играна в екзотичното градче Лиси. Излизаме с доста експериментален състав, в който намират място Виктор Йонов от Славия, Кирил Станков от ЦСКА, Евлоги Банчев от Миньор (Пк) и Борис Киров от Берое. Превъзходството на нашите, водени от Христо Младенов, е пълно. Повеждаме с “гол от съблекалнята” на легендата Начко Михайлов още във 2-ата минута. 9-ата получава топката на 30 м от вратата на домакините, преминава като на парад трима защитници и препарира с един от фирмените си удари безпомощни страж Алкивиадис. 13 минути по-късно ошашавените кипърци пускат още един гол. Вкарва го Георги Денев-Кучето, с диагонален шут. Секунди след това се разписва и Христо Бонев. След почивката българите се смиляват над противника и само разиграват технично топката без да атакуват остро към Алкивиадис. Зума все пак го прострелва още един път в 80-ата минута за крайното 4:0.

Класика
На 28 януари 1973 г. отново на същото място бием този път с 3:0 в контрола. Героите пак са същите. Денев е точен на два пъти – в 36-ата и 88-ата минута. Начко Михайлов се разписва секунди след почивката.
Странно защо ръководството на нашата федерация приема поканата за приятелски мач, след като сме в една група с островитяните в световните квалификации. На 18 ноември в София пред 30 000 зрителите на стадион “Васил Левски” измъкваме победата с 2:0. Централният защитник Божил Колев открива още във 120-ата секунда, а защитният вал на гостите издържа чак до 66-ата минута. Тогава “добрият приятел” на кипърците Жоро Денев бележи дежурния си гол в тяхната врата.

Попиляваме Кипър и в началото на следващата година, когато селекционерът Младенов отново вдига отбора на екзотичен войяж до острова на Афродита. На игрището в Морфу сме безпощадни – 4:1. Над всички е Христо Бонев – Зума, който нанизва впечатляващ хеттрик (70, 84, 86). Точен е и Б. Колев (29). Резервата Харис записва името си със златни букви в историята на местния футбол, след като бележи първи кипърски гол във вратата на България в 83-ата минута.

Кипърците ни се опъват повече в следващата контрола през януари 1977 г. В Никозия пред 15 000 полудяли ултраси започваме леко стреснати. В 19-ата минута таранът Грегори пронизва отблизо нашия вратар Стоян Йорданов – 1:0 за домакините! До почивката не можем да организираме свястна атака, а когато остриетата Киро Миланов и Чавдар Цветков опитват удари отдалеч, стражът Спилидной прави чудеса на вратата. Едва в 59-ата минута Павел Панов изравнява. 6 минути по-късно Миланов засича с глава центриране от фланга на десния бек Ники Грънчаров и бием с 2:1. Жребият ни сблъсква с Кипър в световните квалификации за Франция ’98.

Бутилки и бодлива тел
На 14 декември 1996 г. на стадион „Цирио" в Лимасол срещата е жизненоважна за нас. Тимът на Христо Бонев губи на старта от Израел с 1:2, трудно би Люксембург с 2:1 и при още едно поражение се слага край на мечтите ни за първо място в групата, което даваше право на директно класиране за Франция '98. Точно тогава избухва и бойкотът на Христо Стоичков и Любослав Пенев. Преди мача с кипърците дори се говореше, че двамата са убеждавали националите да загубят мача, за да бъде уволнен Зума. Теренът в Кипър е ограден с висока мрежа, която завършва с бодлива тел. Целта е феновете да не нахлуват и да не се стига до саморазправа с футболистите. Пак заради сигурността на играчите запалянковците трябва да седят направо на бетон. Няма седалки, няма поне дървени скари. Феновете изтръгват всичко и го запокитват на игрището. Затова, който иска да ходи на мач на Острова на Афродита, си носи (или купува) възглавничка. Лидерите на нашия отбор Емо Костадинов и Красимир Балъков вкарват два гола, друг фамозен техничар- Илиан Илиев, добавя още един за победата ни с 31. Вратарят Здравко Здравков пък спасява дузпа, изпълнена от натурализирания сърбин Синиша Гогич. Побеснелите фенове на домакините започват да хвърлят бутилки с минерална вода към нашата резервна скамейка. Една се разбива на пистата близо до Мариян Христов, друга за малко да улучва сменения голмайстор Илиев. Интересно е, че след мача тръгват слухове, че кипърците са продали мача и са заложили за загуба на своите. На 2 април 1997 г. отнасяме островитяните с 4:1 в световна квалификация. В герой тогава се превръща Емил Костадинов, който прави дубъл. Другите попадения са дело на Даниел Боримиров и Ивайло Йорданов. През зимата на 2007 г. на финала на четиристранния футболен турнир на Острова на Афродита България разбива домакините с 3:0 след два гола на Димитър Бербатов и един на Благой Георгиев и триумфира с купата. "Трикольорите" излизат с ленти на ръцете - "Не сте сами", което бе част от кампанията в подкрепа на медиците ни в Либия.
С горчив привкус е световната квалификация през октомври 2009 г, когато под ръководството на Станимир Стоилов записваме и единствената, но доста болезнена загуба от кипърците – 1:4.
МИЛЕН ДИМИТРОВ/БЛИЦ

Първият мач:
19 ноември 1972 г.
Лиси, градски стадион – 15 000
България: Й. Филипов, Ив. Зафиров, К. Станков, В. Йонов, Б.Колев, Е. Банчев, Б. Киров (77-Мл. Василев), Хр. Бонев –к., Ат. Михайлов (68-Д.Димитров), Ив. Стоянов, Г.Денев. Треньор: Хр. Младенов.
Кипър: Алквиадис, Катос, Теодору, Калис, Ставрос, Мелис (60-Евтумидис), Стефанис, Хараламбус, Каяфас, Кудас (46-Леонидас), Стилияну.
Голмайстори: 1:0 Ат. Михайлов (2), 2:0 Денев (15), 4:0 Бонев (17, 80)
Съдия: Кончето Лобело (Италия)

Всички мачове с голмайстори:

19 ноември 1972 Никозия, Кипър – България 0:4
СП 1974 – квалификации
0:1 Михайлов (2), 0:2 Денев (15), 0:4 Бонев (17, 80)

28 януари 1973 Лиси, Кипър – България 0:3
приятелски
0:1 Денев (36), 0:2 Ат.Михайлов (46), 0:3 Денев (88)

18 ноември 1973 София, България – Кипър 2:0
1:0 Б.Колев (2), 2:0 Денев (66)

06 февруари 1974 Морфу, Кипър – България 1:4
приятелски
0:1 Б.Колев (29), 0:2 Бонев (70), 1:2 Харис (83), 1:4 Бонев (84,86)

30 януари 1977 Никозия, Кипър – България 1:2
приятелски
1:0 Грегори (19), 1:1 Панов (59), 1:2 Миланов (65)

16 януари 1979 Ларнака, Кипър – България 0:1
приятелски
0:1 Руси Гочев (60)

14 декември 1996 Лимасол, Кипър – България 1:3
СП 1998 - квалификации
0:1 Емил Костадинов (25), 1:1 Питас (29), 1:2 Балъков (34), 1:3 Илиан Илиев (70)

2 април 1997 София, България – Кипър 4:1
СП 1998 – квалификации
1:0 Боримиров (2), 3:0 Емил Костадинов (35,45), 3:1 Окас (62), 4:1 Ивайло Йорданов (66)

7 февруари 2007 г. Никозия, Кипър – България 0:3
приятелски
0:2 Бербатов (45-д., 87), 0:3 Бл. Георгиев (68)

1 април 2009 г. София, България – Кипър 2:0
СП 2010 - квалификации
1:0 Ив. Попов (7), 2:0 Макриев (20)

10 октомври 2009 г. Никозия, Кипър – България 4:1
2:0 Хараламбидис (12,20), 2:1 Бербатов (45), 3:1 Константину (58), 4:1 Алонефтис (78)

29 март 2011 г., Ларнака, Кипър – България 0:1