"Левски" гостува на Славия с мисъл за мъст. Днес от 15:15 часа двата тима се изправят в двубой от 11 кръг на "А" група, а на 25 май тази година "белите" измъкнаха 1:1 на "Герена" в последния кръг и пратиха титлата при Лудогорец. Точно след тази среща тръгнаха проблемите при "сините", които се сринаха психически и записаха 4 месеца без победа на "Георги Аспарухов".

Треньорът на "Левски" Славиша Йоканович се опита да успокои страстите сред футболистите и да ги накара да мислят за играта си, а не за мъст, но това трудно би се случило. Антигероят Димитър Везалов, който си заби автогол при злощастната среща през май, не попадна в групата за днешния мач.

Проблемите пред сърбина са свързани с контузиите на Цветан Генков, Станислав Ангелов и Стефан Велев.
Йоканович ще заложи отново на Горан Блажевич на вратата, а Дъстли Мулдер ще се завърне като титуляр на десния бек. Централни защитници ще са Милиев и Перес, а в ляво ще действа Нуно Пинто.

Сръбският специалист ще заложи на Гаджев и Бру като опорни халфове, а пред тях ще действа Мирослав Иванов. По крилата ще започнат Гари Родригес и Ларсен Туре, а на върха на атаката ще бъде Димитър Макриев.

Бившият футболист на "Левски" Асен Букарев ще води за пръв път отбор срещу "сините". Младият наставник на Славия все още лакатуши с тима. "белите" редуват силни със слаби изяви и са непредвидими. Опитните Христо Янев и Чавдар Янков ще бъдат резерви, тъй като не се намират в добра форма.

Букарев няма да може да разчита на нападателя Радослав Василев, който се възстановява от операция, и бразилецът Невеш, който е в родината си поради семейни проблеми.

Днес от 15:15 часа
София
, ст. "Славия"
Съдия: Цветан Кръстев
Пряко по ТВ7

Вероятни състави:
Славия: 1.Георги Петков (к), 20.Радослав Димитров, 19.Стефан Велков, 3.Живко Желев, 17.Димо Атанасов, 23.Олег Шалаев, 10.Павле Попара, 91.Фернандо Дос Сантос, 26.Богомил Христов, 4.Милен Василев, 9.Атанас Курдов
Контузени: Радослав Василев
Отсъстващ: Невеш
Наказани: Няма
Треньор: Асен Букарев

"Левски": 1.Горан Блажевич, 2.Дъстли Мулдер, 55.Йордан Милиев, 3.Алехандро Перес, 28.Нуно Пинто, 75.Кевин Бру, 45.Владимир Гаджев (к), 20.Мирослав Иванов, 11.Гари Родригес, 59.Ларсен Туре, 7.Димитър Макриев
Контузени: Стефан Велев, Цветан Генков, Станислав Ангелов
Треньор: Славиша Йоканович

ЛЮБОПИТНИ ФАКТИ

* Славия и “Левски” са се срещали за първенство 124 пъти. Равносметката е 62 победи за "сините", 42 равенства и 20 победи за Славия, при голова разлика 215:123 в полза на “Левски”.

* За пръв път двата тима се срещат на 13 ноември 1948 година и двубоят завършва наравно 1:1. Й. Томов от “Левски” бележи в 47 минута, а М. Николов от “белите” изравнява в 82-ата минута.

* Последното реми 1:1 е от 25 май 2013 година. Две са най-резултатните равенства 3:3 – през 1961 и 1976 година.

* За пръв път "Левски" побеждава Славия на 27 май 1949 година с 1:0 с гол на Б. Цветков-Жук в 28 минута.

* Най-изразителната победа на "Левски" над Славия е с 5:0 на 28 октомври 2005 година. По 2 гола отбелязват Даниел Боримиров и Валери Домовчийски, а петия гол е дело на Димитър Телкийски.

* Първата победа на Славия над "Левски" е на 24 април 1954 година с 2:0. Първият гол отбелязва големият нападател на Славия Д. Ташков-Мирко в 10 минута, а вторият е дело на Гр. Ахтимов в 36 минута.

* Най-изразителната победа на Славия е с 4:1 на 25 октомври 1958 година, като головете за белите отбелязват Г. Гугалов, Ал. Василев- 2 и Добромир Ташков, а за "сините" е точен Георги Соколов в 60 минута.

* Пет са най-резултатните срещи в най-старото столично дерби: 2 победи с 5:2 (през 1989 и 2002 година) на "Левски" и 3 победи с 4:3 (2 за сините през 1963 и 1992 година и 1 за Славия през 1991 година).

* Най-много голове за Славия са отбелязали: 9 – Добромир Ташков- Мирко и Чавдар Цветков-Чаво, 7- Ал. Василев- Чоко, 5 – Борислав Григоров-Боби Григ, 4 - Г. Гугалов, Ат. Александров- Кимбо и Тодор Праматаров, 3 - Гр.Ахтимов, М.Мишев- Мишката, Андрей Желязков- Жужо, Ил. Величков, Петър Александров и Мартин Кушев

* За "сините" най-резултатен е бил Георги Аспарухов-Гунди с 11 гола. Следват: 8 - Димитър Йорданов-Кукуша, Александър Костов и Павел Панов, 7 - Христо Йовов, 6 - Наско Сираков, 5 - Христо Илиев-Патрата, Даниел Боримиров, Елин Топузаков и Седрик Бардон, 4 - Георги Йорданов-Ламята, Златко Янков и Георги Чиликов, 3- Арс. Димитров, Л. Гайдаров, Георги Соколов-Соколето, Пламен Гетов, Петър Александров, Илиан Илиев, Димитър Телкийски и Георги Иванов-Гонзо.

* Най-често получените резултати са: 1:0 - 17 пъти (5 за Славия и 12 за "Левски"), 2:0 - 17 пъти (5 за Славия и 12 за "Левски"), 2:1 - 14 пъти (5 за белите и 9 за "сините"), 0:0, 1:1 - 13 пъти, 2:2 - по 12 пъти, 3:0 - 9 пъти (9 за "Левски").

* Най-доброто постижение на Славия срещу "Левски" е в периода 1954 – 1957 година - 3 победи и 5 равенства.

* Като домакин Славия е с 5 победи и едно реми в периода 1976/77 – 1981/82 година.

* Вече повече от 23 години "белите" нямат победа като символичен домакин на "сините" - за последно на 21 октомври 1989 година, когато Славия бие с 3:1.

* В последните 10 мача равносметката е 8 победи за "Левски" и 2 равенства.

* За Славия са отсъдени 10 дузпи, от които 8 са реализирани: 2 - Ал.Василев, 1-Гр.Ахтимов, Димитър Ларгов, Ат.Александров, Пл.Симеонов, Ив.Пенев и Станимил Стоилов, а 2 са пропуснати от Г.Харалампиев и Ян.Димитров.

* За "Левски" са отсъдени 26 дузпи, като са вкарани 22 от: 3 - Наско Сираков и Емил Велев, 2 - Георги Аспарухов и Петър Петров, 1 - Христо Илиев, Ян.Кирилов, Войн Войнов, Гр.Григоров, Тодор Барзов, Мишо Вълчев, Емил Спасов, Пламен Гетов, Станимир Стоилов, Георги Иванов, Жоазиньо и Иван Цветков, а пропускат: Станимир Стоилов, Магди Толба, Георги Чиликов и Даниел Боримиров.

* Голове и за двата отбора са отбелязали Петър Александров, Станимир Стоилов и Мартин Кушев.

* Хеттрик за "Левски" са постигнали: 2 пъти - Г. Аспарухов, 1 път - Д. Йорданов, Ян. Кирилов, П. Александров, Г. Чиликов и С. Бардон.

* Хеттрик за Славия са направили Добромир Ташков и Тодор Праматаров.

* 5 автогола в полза на Славия от Ангеловски, П. Дончев, Ники Илиев, Игор Томашич, Димитър Везалов и 2 автогола в полза на "Левски" от Стив Ренет и Стефано Кунчев.

* Четирима чужденци са вкарвали голове за Славия срещу "Левски": Любомир Воркапич, Велимир Иванович, Пр. Катич, Жозе Жуниор.

* 11 чужденци са отбелязвали голове за "Левски": Миодраг Пантелич, Марсело Вава, Саша Симонович, Серж Йофу, Далибор Драгич, Седрик Бардон, Зе Соареш, Жоазиньо, Дарко Тасевски, Тони Калво, Базил де Карвальо и Жоао Силва.

* Автори на най-бързите голове във 2-ата минута са: Георги Аспарухов, Георги Тодоров, Седрик Бардон за "Левски", и Чавдар Цветков и Ангеловски (“Левски” - автогол) за Славия.

* Гол №100 в столичното дерби отбелязва Александър Костов ("Левски") в 80-ата минута при равенството 1:1 през 1968 година.

* Гол №200 е дело на Емил Велев ("Левски") в 90-ата минута от дузпа при победата с 5:2 през 1989 година.

* Гол №300 отбелязва Петър Кюмюрджиев (Славия) в 75-ата минута при ремито 2:2 през 2006 година.

* В срещата Славия - "Левски" 0:1 на 10 април 1960 година Л. Гайдаров бележи гол №400 за “сините” в „А” група в 82-ата минута.

* В срещата Славия - "Левски" 2:1 на 2 ноември 1974 година Чавдар Цветков бележи гол №900 за "белите" в “А” група.