"Левски" победи с 3:1 Динамо (Москва) на финала на четиристранен турнир в Кипър, печелейки първи трофей за 2011 година. Над всички бе звездата на "сините" Гара Дембеле, който вкара гол и асистира на Дарко Тасевски и Жанвион Юлу-Матондо за другите две попадения. Точен за руския гранд бе Кевин Курани.

Вратарят на "Левски" Божидар Митрев пък блесна малко преди почивката, спасявайки дузпа на друга от звездите на руския гранд - Андрий Воронин.

Двата отбора излязоха с най-доброто, като избраниците на Ясен Петров успяха да надиграят именития си противник и заслужено стигнаха до успеха.

Началото бе вихрено. Още във 2-ата минута "сините" поведоха в резултата. Дарко Тасевски се разписа. Даниел Младенов подаде към Гара Дембеле в наказателното поле на Динамо, головата машина продължи топката към връхлитащия македонски национал, който със силен изстрел вкара в горния ляв ъгъл - 1:0.

Радостта на левскарите обаче трая само няколко секунди, тъй като селекцията на Миодраг Божович бързо изравни. Германската звезда Кевин Курани се разписа с глава след центриране на Александър Семедов за 1:1.

"Сините" продължиха да атакуват и в 16-ата минута отново поведоха в резултата. Жанвион Юлу-Матондо прати топката в мрежата на Владимир Габулов, а Гара Дембеле бе с основна заслуга за гола. Звездата на "сините" преодоля няколко играчи на Динамо, след което поднесе кълбото на главата на белгиеца, за когото не бе проблем да я вкара - 2:1. За Юлу-Матондо това бе първо попадение с екипа на "Левски" след трансфера му от холандския Рода. Белгиецът, известен с лудите си танци след голове, отпразнува вкарването във вратата на руския гранд по свой начин край ъгловото флагче, с което привлече вниманието.

В 33-ата минута "сините" ликуваха за трети път. Този път Гара Дембеле бе в прегръдките на съотборниците си, след като успя да ознаменува отличната си игра с попадение. Малийският национал преодоля няколко играчи на руския гранд, стреля силно, топката се удари в лявата греда и влетя в мрежата на Габулов - 3:1.

Минута преди края на полувремето реферът Мариус Панаги отсъди дузпа за руснаците, след като Дъстли Мулдер фаулира Фьодор Смолов. Зад топката застана украинската звезда Андрий Воронин, който не успя да преодолее Божидар Митрев. Нападателят стреля в средата на вратата, стражът на "Левски" не се хвърли в ъглите и успя да спаси топката с крак.

През второто полувреме двата тима значително намалиха оборотите, а многото смени също дадоха отражение върху качеството на играта. На два пъти Фьодор Смолов опита с далечни удари да застраши Митрев, но стражът бе на висота. В края на мача Видович и Иво Иванов можеха да направят победата на "Левски" още по-убедителна, но не успяха. В 90-ата минута отново Митрев трябваше да демонстрира отличния си рефлекс след остро ценриране на Смолов.

Така "Левски" триумфира в четиристранния турнир в Ларнака, а непосредствено след края на двубоя на Александър Александров-Кривия бе връчена купата, полагаща се на победителите. /БЛИЦ

Мачът по минути - ТУК

"ЛЕВСКИ" - ДИНАМО (Москва) 3:1
1:0 Дарко Тасевски (2), 1:1 Кевин Курани (3), 2:1 Жанвион Юлу-Матондо (16), 3:1 Гара Дембеле (33)
"ЛЕВСКИ": 12.Божидар Митрев, 2.Дъстли Мулдер (64-4.Стефан Станчев), 55.Йордан Милиев, 3.Сержиньо Грийн (71-5.Иво Иванов), 14.Веселин Минев, 10.Христо Йовов (51-16.Мариян Огнянов), 45.Владимир Гаджев (71-7.Александър Александров), 17.Даниел Младенов (64-11.Марко Видович), 6.Жанвион Юлу-Матондо, 22.Дарко Тасевски (46-8.Даниел Димов), 39.Гара Дембеле (64-29.Исмаил Иса)

ДИНАМО (Москва): 30.Владимир Габулов, 44.Никита Чичерин, 25.Денис Колодин, 13.Владимир Гранат, 32.Марко Ломич, 19.Александър Семедов, 18.Томислав Дуймович, 21.Игор Семшов, 11.Фьодор Смолов, 10.Андрий Воронин, 22.Кевин Курани (Александър Сапета, Леандро Фернандес, Адриан Ропотан, Александър Кокорин, Артур Юсупов, Андрей Каряка)