ПОТОПЕТЕ СЕ В СВЕТА НА СТАТИСТИКАТА - ТУК!

"Левски" победи с 3:1 Славия в нервно столично дерби от 15-ия кръг на "А" група, играно пред около 2000 зрители на стадиона в "Овча Купел". В срещата преобладаваха грубостите, а повече от половин час "белите" играха с човек по-малко заради червен картон на Виктор Генев. С 2 гола за успеха на "Левски" блесна Жоао Силва, а един вкара Даниел Димов. Именно халфът откри резултата в 12-ата минута, в 23-ата Здравко Лазаров изравни, за да се стигне до двете попадения на португалеца през втората част, с които селекцията на Илиан Илиев се добра до трите точки. При втория гол на Силва останаха съмнения за засада, което изнерви до краен предел домакините и най-вече техният наставник - ексцентричният Велислав Вуцов. Това обаче не беше единственият спорен момент в мача. Съдията Ивайло Стоянов изпусна срещата още преди почивката и на няколко пъти се отчете със спорни отсъждания.

След успеха на "Овча Купел" "Левски" събра 37 точки, докато "белите" останаха с 16. Балансът на "сините" за есенния полусезон в "А" група е 12 победи, 1 равенство и 2 поражения.

За столичното дерби Славия беше без един от основните си футболисти. Опитният защитник Живко Желев изтърпяваше наказание и мястото му в центъра на отбраната зае Виктор Генев. Бившият играч на "Левски" си партнира с Даниел Златков, а в защита бяха още Филип Филипов и Радослав Димитров. Атаката на домакините водеше опитният Здравко Лазаров, който вкара единственото попадение във вратата на "сините". Наставникът на "Левски" Илиан Илиев пък се довери на най-доброто, което има, но още в началните минути му се наложи да извършва принудителна смяна. Халфът Владимир Гаджев се контузи и беше изнесен на носилка, а в игра се появи Жоао Силва. Португалецът си партнира в атака с Базил Де Карвальо, като двамата създадоха много работа на Георги Петков и бранителите на "белите".

Мачът на студа в "Овча Купел" започна с териториален натиск на домакините, пред които на два пъти се откриха добри възможности за гол. Петър Димитров обаче ги пропиля и не успя да открие резултата. Още при първото си опасно положение обаче "сините" поведоха. В 12-ата минута Гаджев центрира от фаул, Даниел Димов изпревари вратаря Георги Петков и с крак засече топката в мрежата - 0:1. В 19-ата треньорът на „сините” Илиан Илиев извърши принудителна смяна в състава си - Жоао Силва замени получилия контузия Гаджев.

Славия успя да изравни в 23-ата, след като Петър Димитров изскочи зад защитата на съперника отляво, центрира полувисоко, Ромен Ели се размина с топката и тя попадна в Здравко Лазаров на далечната греда, който засече в мрежата – 1:1.

В 27-ата съдията Ивайло Стоянов ощети "Левски" и не отсъди чиста дузпа за нарушение срещу Жоао Силва, който беше задържан за фланелката и съборен в пеналта.

В 31-ата минута Прохазка стреля отдалеч, Петков изби, последва центриране отляво на Йорданов, Прохазка засече топката, но над вратата. Четири минути по-късно Нуно Пинто центрира отляво към Жоао Силва, който не успя отблизо да засече топката.

Второто полувреме започна отлично за "Левски". Футболистите на Славия изпълниха начален удар, Жоао Силва отне топката, пусна към Базил Де Карвальо, който прехвърли към Илиян Йорданов отляво, крилото центрира към португалеца в пеналта, Силва стреля от воле и опъна мрежата - 1:2.

Две минути по-късно избраниците на Илиан Илиев окончателно решиха интригата в мача, след като Мулдер проби отдясно, центрира към нахлуващия Жоао Силва, който реализира второто си попадение в мача - 1:3.

"Белите" бързо опитаха да стигнат до гол и да намалят резултата, но пропуски пред Пламен Илиев направиха Тайсуке Акиоши и Петър Димитров. В 54-ата Янко Сандански получи жълт картон, а само 120 секунди след това халфът на Славия си изработи още един и съответно червен, с което остави тима си с 10 човека. "Сините" спокойно доиграха срещата и заслужено се поздравиха с успеха. До края във вратата на Георги Петков можеха да се разпишат още Базил Де Карвальо и Дъстли Мулдер.

Мачът по минути
- ТУК

СЛАВИЯ - "ЛЕВСКИ" 1:3
0:1 Даниел Димов (12), 1:1 Здравко Лазаров (23), 1:2 Жоао Силва (46), 1:3 Жоао Силва (48)

СЛАВИЯ:
1.Георги Петков, 18.Филип Филипов (82-29.Васил Калоянов), 6.Даниел Златков, 22.Виктор Генев, 20.Радослав Димитров, 23.Тайсуке Акиоши (69-9.Владислав Златинов), 21.Богомил Дяков, 14.Янко Сандански, 10.Павле Попара, 88.Петър Димитров, 77.Здравко Лазаров (58-7.Дайсуке Мацуй)
Резерви: 12.Емил Петров, 5.Петър Альошев, 71.Уго Лопес, 25.Велков, 7.Дайсуке Мацуй, 29.Васил Калоянов, 9.Владислав Златинов
Треньор: Велислав Вуцов

"ЛЕВСКИ"23.Пламен Илиев, 2.Дъстли Мюлдер, 25.Даниел Димов, 3.Ромен Ели, 28.Нуно Пинто, 4.Станислав Ангелов, 6.Роман Прохазка (59-6.Орлин Старокин), 16.Кристовао Рамос, 45.Владимир Гаджев (19-9.Жоао Силва), 22.Илиян Йорданов (83-10.Христо Йовов), 19.Базил Де Карвальо
Резерви: 1.Ивайло Василев, 6.Орлин Старокин, 9.Жоао Силва, 10.Христо Йовов, 30.Антонио Вутов, 31.Марсиньо, 11.Симеон Райков
Треньор: Илиан Илиев