Левски победи много трудно с 1:0 срещу Славия на стадион "Александър Шаламанов" в интригуващ мач от 9-ия кръг на efbet Лига. Попадението за "сините" реализира Кристиан Димитров. Защитникът се разписа с глава в петата минута на добавеното време.

"Белите" се чувстват ограбени от съдията Радослав Гидженов, който в края си затвори очите при явна дузпа срещу Роберто Райчев. Младежкият национал беше фаулиран от Патрик-Габриел Галчев в наказателното поле на Левски, но 11-метров наказателен удар не последва. Дори и от ВАР буса странно не видяха нередни действия на играча на гостите и не пратиха Гидженов да гледа на монитора.

След измъчената победа Левски се изравни с Лудогорец на върха. Двата отбора имат по 22 точки, но шампионите са с мач по-малко. Славия е на 12-ото място във временното класиране с 8 т.

Ситуацията с неотсъдената дузпа за Славия:

Треньорът на Левски Станислав Генчев направи две промени в сравнение с предишния мач - победата с 4:2 над ЦСКА 1948 в Бистрица. Вместо Асими Фадига и Карлос Охене, от първата минута днес започнаха Марин Петков и Кристиян Макун, който направи дебют като титуляр.

В атака Генчев отново залага на мощното дуо Алекс Колев и Мустафа Сангаре.

Джавад Ел Джемили, който беше оставен от Генчев извън групата за мача с ЦСКА 1948, днес е на пейката.

При "белите" също има две нови имена в титулярите от последния двубой - загубата с 0:1 от Лудогорец. Вместо Денислав Александров и Цветелин Чунчуков, срещу Левски започват Куентин Зеедорф и Емил Мартинов.

Началните минути в "Овча купел" бяха скучни и нямаше ситуации пред двете врати. В 20-ата Карл Фабиен стреля неточно.

Славия изпусна отлична възможност да поведе в 29-ата минута. Карл Фабиен получи отличен пас, навлезе в наказателното поле на Левски, финтира Кристиан Макун и отправи удар, който Матей Маркович успя да избие.

На два пъти след това Евертон Бала пробва мерника си, но без успех, като при втората ситуация в 36-ата минута Светослав Вуцов направи решаващо спасяване.

Минута по-късно Славия направи голям пропуск. Карл Фабиен пусна отличен пас към Куентин Зеедорф, който изскочи сам срещу Маркович, но стреля над вратата.

В 38-ата много активният Евертон Бала отправи удар от дистанция, а топката се отби в напречната греда.

Във втората минута на добавеното време на първата част Алекс Колев падна за дузпа, претендирайки за нарушение на Венцислав Керчев, който го задържа за фланелката. Съдията Радослав Гидженов прецени, че няма основание да бъде отсъдена такава, а от ВАР буса потвърдиха решението му.

В петата минута на добавеното време Левски поведе с 1:0. Евертон Бала центрира от корнер, Кристиан Димитров надскочи Виктор Генев и увисналия Светослав Вуцов, пращайки отблизо топката с глава във вратата на "белите".

Второто полувреме започна с натиск на Левски. Марин Петков и Алдаир пробваха да застрашат вратата на Вуцов с удари от дистанция, но без успех. В 62-ата минута Иван Минчев пробва късмета си от разстояние, топката прелетя над вратата. В 66-ата Евертон Бала стреля покрай вратата.

В 70-ата минута Левски имаше златен шанс да удвои преднината си. Майкон бе съборен на границата на наказателното поле, но топката стигна до Бала, който излезе сам срещу Вуцов, но не успя да го преодолее, стреляйки в тялото му. Последваха неточни удари на Фадига и Майкон.

В последните минути Славия успя да осъществи натиск. В 82-ата минута Гидженов подмина дузпа за Славия за фаул на Галчев срещу Роберто Райчев.

Малко след това и Кристиян Балов се строполи в наказателното поле на Левски. Талантът на Славия претендираше за фаул на Галчев, а Гидженов остана безмълвен и в тази ситуация.

"Сините" удържаха крехкия си аванс и се поздравиха с трите точки.

СЛАВИЯ - ЛЕВСКИ 0:1
0:1 Кристиан Димитров (45+5)

Най-интересното по минути:
1 - Начало на мача.
15 - Проблем за Мустафа Сангаре. Нападателят надна на земята след единоборство с Галин Иванов.
18 - Сангаре се завърна на терена след оказана медицинска помощ.
20 - Карл Фабиен напредна отдясно, навлезе в наказателното на Левски, нанесе удар, който беше отразен от Матей Маркович.
29  Фабиен получи отличен пас, финтира Кристиан Макун и стреля, Маркович плонжира и успя да избие топката.
32 - Изстрел на Евертон Бала, топката прелетя над вратата.
36 - Удар на Бала е избит от Светослав Вуцов.
37  Шанс за Славия! Карл Фабиен подаде на Куентин Зеедорф на далечната греда, а той отблизо не успя да прати топката във вратата на Левски, стреляйки над целта.
38  ГРЕДА! Евертон Бала отправи силен удар от дистанция, топката се отби в напречната греда.
43 - Слаб удар на Сангаре не беше проблем за Вуцов.
45 - Добавеното време е 4 минути.
45+2  Aлександър Колев падна за дузпа, претендирайки за нарушение на Венцислав Керчев. Съдията Радослав Гидженов получи сигнал от ВАР буса, че няма нищо нередно и играта продължи.
45+5  ГОЛ! 1:0 за Левски след попадение на Кристиан Димитров. Евертон Бала центрира от корнер, пред Вуцов снажният бранител на гостите надскочи Виктор Генев и увисналия страж на Славия, реализирайки с глава.
45+5 - Край на първото полувреме.
------------
46 - Начало на второто полувреме.
54 - Иван Минчев центрира остро, играч на Левски изчисти в корнер.
70 - Майкон беше съборен на границата на наказателното, а топката стигна до Евертон Бала. Той се озова сам срещу Вуцов, шутира право в тялото му.
76 - Удар на Майкон, стражът на Славия спаси.
82  Роберто Райчев финтира Патрик-Габриел Галчев, след което се озова на земята. Имаше контакт между него и защитника на Левски, което доведе до претенции за дузпа от страна на "белите". И този път реферът Радослав Гидженов не посочи бялата точка, с което вбеси домакините.
87  Кристиян Балов падна за дузпа, пак Галчев беше замесен. Гидженов е безмълвен и остави играта да продължи.
90 - Добавеното време е 5 минути.
90+5 - Край на мача. Левски победи Славия с 1:0.

СЛАВИЯ: 21. Светослав Вуцов, 3. Ертан Томбак, 6. Мартин Георгиев, 4. Виктор Генев, 37. Венцислав Керчев, 27. Емил Мартинов, 71. Кристиян Стоянов (46  9.Цветелин Чунчуков), 33. Галин Иванов (к) (46  14.Роберто Райчев), 73. Иван Минчев, 22. Куентин Зеедорф (67  7.Денислав Александров), 11. Карл Фабиен (80  18.Кристиян Балов)
Резерви: 1. Георги Петков, 7. Денислав Александров, 77. Емил Стоев, 55. Любомир Костов, 14. Роберто Райчев, 9. Цветелин Чунчуков, 17. Васил Казълджиев, 18. Кристиян Балов
Треньор: Златомир Загорчич

ЛЕВСКИ: 44. Матей Маркович, 5. Келиан ван дер Каап, 50. Кристиан Димитров  , 4. Кристиан Макун , 6. Цунами (к), 21. Алдаир (65  22.Патрик-Габриел Галчев), 88. Марин Петков (65  97.Асими Фадига), 17. Евертон Бала (90+2  23.Патрик Мислович), 3. Майкон, 12. Мустафа Сангаре  (84  11.Джавад Ел Джемили), 9. Александър Колев
Резерви: 99. Иван Андонов, 8. Карлос Охене, 11. Джавад Ел Джемили, 16. Преслав Бачев, 22. Патрик-Габриел Галчев, 23. Патрик Мислович, 30. Клемен Икена, 77. Дейвид Михалев, 97. Асими Фадига
Треньор: Станислав Генчев

София, стадион "Александър Шаламанов"
Съдия: Радослав Гидженов

Легенда:  - гол,  - автогол,  - жълт картон,  - втори жълт картон,  - червен картон,  - смяна,  - опасно положение,  - контузия,  - преглеждане на ситуация с ВАР