"Левски" приема Славия в решителен мач за шампионската титла. Двубоят на стадион "Георги Аспарухов" стартира в 18:00 часа, а по същото време Лудогорец гостува на Монтана. Разградчани изостават с 1 точка от "сините" и се надяват на помощ на "белите", за да грабнат трофея за втора поредна година.

Огромна сензация ще е, ако "Левски" не победи най-стария столичен клуб, който по традиция гази под път и над път. Добрата стара Славия се очерта като абонат на "сините", като няма победа на "Герена" от 2003 година. И днес "Левски" е фаворит, като се очаква да постигне девети пореден успех в първенството и заслужено да триумфира с титлата. Трофеят ще е на стадион "Георги Аспарухов" и в БФС са в готовност да наградят "сините" още след последния съдийски сигнал на рефера Никола Попов.

Трибуните и тази вечер ще бъдат претъпкани, както беше преди седмица, когато избраниците на Николай Митов направиха решителната крачка към титлата - победата с 1:0 над Лудогорец, при която футболистите на "Левски" се радваха на мощна подкрепа от първата до последната минута, а сблъсъкът се състоя при невероятна атмосфера.

Над 15-те хиляди на "Герена" тази вечер ще тръпнат в очакване да видят как любимците им вдигат шампионската купа около 20 часа - нещо, което на "сините" не им се е случвало от 2009 година, когато ликуваха за последно начело с Емил Велев.

Треньорът на домакините Николай Митов, който работи в Славия като асистент на Кокала, има проблеми със състава, като те са основно в защита. С контузия е Даниел Димов, а през последните дни травма мъчи и Йордан Милиев. При това положение се очаква двойка централни защитници срещу Славия да започнат Ромен Ели и Димитър Везалов, докато на десния бек ще е Дъстли Мулдер, а на левия - Нуно Пинто. В средата на терена партньор на Стефан Велев ще е Христо Йовов, който влиза вместо наказания Станислав Ангелов. Днешната среща със Славия се явява последният официален мач в богатата кариера на Бижутера. Очаква се Йовов да бъде изпратен подобаващо от публиката тази вечер. Точно в 10-ата минута феновете ще станат на крака и ще аплодират бурно ветерана. Както е известно, 35-годишният футболист обяви, че приключва с футбола в края на сезона.

Очаква се Митов да заложи на върха на атаката на португалеца Жоао Силва, който вкара важни голове през последните мачове. Зад него ще напада Владимир Гаджев, а по крилата - Гари Родригес и Кристовао Рамос.

Наставникът на Славия Велислав Вуцов няма кадрови проблеми и разчита на най-доброто в опита си да препъне болезнено любимия си "Левски". На вратата ще е добре познатият бивш страж на "сините" Георги Петков, а в защита пред него - Димо Атанасов, Даниел Златков, Живко Желев и националът Радослав Димитров. В средата на терена атаките на домакините ще руши бившият капитан на ЦСКА Тодор Янчев, а титуляр се очаква да е и опитният Здравко Лазаров, който да партнира в предни позиции на младия Радослав Василев.

"ЛЕВСКИ" - СЛАВИЯ

Днес от 18:00 часа
София, ст. "Георги Аспарухов"
Съдия: Никола Попов
Пряко по ТВ7

Вероятни състави

"ЛЕВСКИ": 23.Пламен Илиев, 2.Дъстли Мулдер, 13.Димитър Везалов, 3.Ромен Ели, 28.Нуно Пинто, 77.Стефан Велев, 10.Христо Йовов, 45.Владимир Гаджев, 16.Кристовао Рамос, 11.Гари Родригес, 9.Жоао Силва
Резерви: 89.Михаил Иванов, 6.Орлин Старокин, 55.Йордан Милиев, 29.Рене Михелич, 22.Илиян Йорданов, 30.Антонио Вутов, 19.Базил Де Карвальо
Контузен: Даниел Димов
Наказан: Станислав Ангелов
Треньор: Николай Митов

СЛАВИЯ:
1.Георги Петков, 20.Радослав Димитров, 3.Живко Желев, 6.Даниел Златков, 17.Димо Атанасов, 5.Тодор Янчев, 10.Павле Попара, 35.Антонио Ливраменто, 33.Галин Иванов, 77.Здравко Лазаров, 11.Радослав Василев
Резерви: 97.Ивайло Иванов, 18.Филип Филипов, 22.Виктор Генев, 14.Янко Сандански, 21.Богомил Дяков, 71.Даниел Васев, 19.Мирослав Антонов
Контузени: Стефано Кунчев, Тайсуке Акиоши
Наказани: няма
Треньор: Велислав Вуцов

ЛЮБОПИТНИ ФАКТИ
* "Левски" е в серия от 8 поредни победи в първенството.

* Славия няма равенство от 12 шампионатни мача.

* "Левски" има 13 победи и 1 равенство като домакин от началото на сезона в "А" група.

* Велислав Вуцов загуби и трите си досегашни сблъсъка с "Левски" като треньор на Славия през сезон 2009/10 - 1:3 на свой терен, 0:3 на "Герена" през 2009/10 и отново 1:3 на "Овча купел" през есента.

* "Белите" за последно допуснаха 3 гола в един мач точно срещу "Левски".

* Последната победа на Славия на „Герена” е на 8 март 2003 година с 2:1 след голове на Кирил Джоров и Георги Владимиров, за "сините" бележи Георги Чиликов.

* Славия и “Левски” са се срещали за първенство 123 пъти. Равносметката е 62 победи за "сините", 41 равенства и 20 победи за Славия, при голова разлика 214:122 в полза на “Левски”.

* За пръв път двата тима се срещат на 13 ноември 1948 година и двубоят завършва наравно 1:1. Й. Томов от “Левски” бележи в 47 минута, а М. Николов от “белите” изравнява в 82-ата минута.

* Последното реми 2:2 е от 7 ноември 2010 година. Две са най-резултатните равенства 3:3 – през 1961 и 1976 година.

* За пръв път "Левски" побеждава Славия на 27 май 1949 година с 1:0 с гол на Б. Цветков-Жук в 28 минута.

* Най-изразителната победа на "Левски" над Славия е с 5:0 на 28 октомври 2005 година. По 2 гола отбелязват Даниел Боримиров и Валери Домовчийски, а петия гол е дело на Димитър Телкийски.

* Първата победа на Славия над "Левски" е на 24 април 1954 година с 2:0. Първият гол отбелязва големият нападател на Славия Д. Ташков-Мирко в 10 минута, а вторият е дело на Гр. Ахтимов в 36 минута.

* Най-изразителната победа на Славия е с 4:1 на 25 октомври 1958 година, като головете за белите отбелязват Г. Гугалов, Ал. Василев- 2 и Добромир Ташков, а за "сините" е точен Георги Соколов в 60 минута.

* Пет са най-резултатните срещи в най-старото столично дерби: 2 победи с 5:2 (през 1989 и 2002 година) на "Левски" и 3 победи с 4:3 (2 за сините през 1963 и 1992 година и 1 за Славия през 1991 година).

* Най-много голове за Славия са отбелязали: 9 – Добромир Ташков- Мирко и Чавдар Цветков-Чаво, 7- Ал. Василев- Чоко, 5 – Борислав Григоров-Боби Григ, 4 - Г. Гугалов, Ат. Александров- Кимбо и Тодор Праматаров, 3 - Гр.Ахтимов, М.Мишев- Мишката, Андрей Желязков- Жужо, Ил. Величков, Петър Александров и Мартин Кушев

* За "сините" най-резултатен е бил Георги Аспарухов-Гунди с 11 гола. Следват: 8 - Димитър Йорданов-Кукуша, Александър Костов и Павел Панов, 7 - Христо Йовов, 6 - Наско Сираков, 5 - Христо Илиев-Патрата, Даниел Боримиров, Елин Топузаков и Седрик Бардон, 4 - Георги Йорданов-Ламята, Златко Янков и Георги Чиликов, 3- Арс. Димитров, Л. Гайдаров, Георги Соколов-Соколето, Пламен Гетов, Петър Александров, Илиан Илиев, Димитър Телкийски и Георги Иванов-Гонзо.

* Най-често получените резултати са: 1:0 - 17 пъти (5 за Славия и 12 за "Левски"), 2:0 - 17 пъти (5 за Славия и 12 за "Левски"), 2:1 - 14 пъти (5 за белите и 9 за "сините"), 0:0, 1:1 и 2:2 - по 12 пъти, 3:0 - 9 пъти (9 за "Левски").

* Най-доброто постижение на Славия срещу "Левски" е в периода 1954 – 1957 година - 3 победи и 5 равенства.

* "Левски" е в най-добра серия от 2003/04 година до сега от 18 мача има 15 победи и 3 равенства.

* Като домакин Славия е с 5 победи и едно реми в периода 1976/77 – 1981/82 година.

* Вече повече от 23 години "белите" нямат победа като символичен домакин на "сините" - за последно на 21 октомври 1989 година, когато Славия бие с 3:1.

* В последните 10 мача равносметката е 8 победи за "Левски" и 2 равенства.

* За Славия са отсъдени 10 дузпи, от които 8 са реализирани: 2 - Ал.Василев, 1-Гр.Ахтимов, Димитър Ларгов, Ат.Александров, Пл.Симеонов, Ив.Пенев и Станимил Стоилов, а 2 са пропуснати от Г.Харалампиев и Ян.Димитров.

* За "Левски" са отсъдени 26 дузпи, като са вкарани 22 от: 3 - Наско Сираков и Емил Велев, 2 - Георги Аспарухов и Петър Петров, 1 - Христо Илиев, Ян.Кирилов, Войн Войнов, Гр.Григоров, Тодор Барзов, Мишо Вълчев, Емил Спасов, Пламен Гетов, Станимир Стоилов, Георги Иванов, Жоазиньо и Иван Цветков, а пропускат: Станимир Стоилов, Магди Толба, Георги Чиликов и Даниел Боримиров.

* Голове и за двата отбора са отбелязали Петър Александров, Станимир Стоилов и Мартин Кушев.

* Хеттрик за "Левски" са постигнали: 2 пъти - Г. Аспарухов, 1 път - Д. Йорданов, Ян. Кирилов, П. Александров, Г. Чиликов и С. Бардон.

* Хеттрик за Славия са направили Добромир Ташков и Тодор Праматаров.

* 4 автогола в полза на Славия от Ангеловски, П. Дончев, Ники Илиев и Игор Томашич, и 2 автогола в полза на "Левски" от Стив Ренет и Стефано Кунчев.

* Четирима чужденци са вкарвали голове за Славия срещу "Левски": Любомир Воркапич, Велимир Иванович, Пр. Катич, Жозе Жуниор.

* 11 чужденци са отбелязвали голове за "Левски": Миодраг Пантелич, Марсело Вава, Саша Симонович, Серж Йофу, Далибор Драгич, Седрик Бардон, Зе Соареш, Жоазиньо, Дарко Тасевски, Тони Калво и Жоао Силва.

* Автори на най-бързите голове във 2-ата минута са: Георги Аспарухов, Георги Тодоров, Седрик Бардон за "Левски", и Чавдар Цветков и Ангеловски (“Левски” - автогол) за Славия.

* Гол №100 в столичното дерби отбелязва Александър Костов ("Левски") в 80-ата минута при равенството 1:1 през 1968 година.

* Гол №200 е дело на Емил Велев ("Левски") в 90-ата минута от дузпа при победата с 5:2 през 1989 година.

* Гол №300 отбелязва Петър Кюмюрджиев (Славия) в 75-ата минута при ремито 2:2 през 2006 година.

* В срещата Славия - "Левски" 0:1 на 10 април 1960 година Л. Гайдаров бележи гол №400 за “сините” в „А” група в 82-ата минута.

* В срещата Славия - "Левски" 2:1 на 2 ноември 1974 година Чавдар Цветков бележи гол №900 за "белите" в “А” група.