ПОТОПЕТЕ СЕ В СВЕТА НА СТАТИСТИКАТА - ТУК!

Лудогорец победи с 1:0 като гост "Ботев" (Пловдив) в дербито на 14-ия кръг на "А" група, което беше опорочено от слабото съдийство на Таско Тасков. Реферът не даде 100-процентова дузпа за домакините, а освен това и отмени гол на Иван Цветков. Тасков помогна на шампионите да си тръгнат с трите точки от врящия котел - стадион "Христо Ботев", където в делничния ден се събраха около 7000 бултраси. Победата за селекцията на Ивайло Петев дойде след автогол на Бобан Грънчаров. В 69-ата минута на двубоя македонският национал прати топката в своята врата след центриране на Мирослав Иванов.

След скандалната победа в Пловдив Лудогорец събра 35 точки и поведе с 4 на "Левски", който от 18:00 часа днес приема Етър. Загубата пък остави "Ботев" (Пловдив) с 25 точки.

За интригуващия мач под тепетата наставникът на "канарчетата" Ферарио Спасов направи две промени в титулярната си единайсеторка в сравнение с последния шампионатен двубой - равенството 0:0 при гостуването на "Ботев" (Враца). От първата минута днес започна Станислав Костов и Мариян Огнянов, а на пейката останаха Вандер Виейра и Артур Енрике. Колегата на Феро - Ивайло Петев, също направи промени. Звездата Марселиньо остана извън стартовия състав, а Витиня изненадващо се появи сред титулярите.

Още от първата минута футболистите на двата отбора се вкопчиха в здрава битка. "Канарчетата" бяха по-активни. В началните минути пропуски направиха Мариян Огнянов и Тодор Неделев. Гостите от Разград трудно стигаха до вратата на "канарчетата", пазена от Христо Иванов. В 33-ата минута Лудогорец успя да създаде първата голова ситуация. Светослав Дяков изведе в коридор Франк Гела сам срещу стража на "Ботев", който обаче се намеси отлично и спаси. Малко след това отново гостите организираха опасна атака. Иван Стоянов центрира остро успоредно на голлинията и топката отиваше към Франк Гела, който бе на добра позиция, но бранител на домакините изчисти.

През второто полувреме се случиха далеч по-интересни неща. Играта видимо загрубя и започнаха да изобилстват единоборствата и спорните моменти. В 58-ата минута домакините претендираха за дузпа, която Таско Тасков имаше основания да отсъди, но не го стори и ги вбеси. Причината беше игра с ръка на Франк Гела след центриране на Йордан Христов отдясно. Футболистите на "Ботев" наобиколиха главния рефер, за да му поискат обяснение защо не посочи бялата точка, в следствие на което Йордан Христов получи жълт картон за оспорване на решението му.

В 69-ата минута Лудогорец излезе напред в резултата. Бобан Грънчаров си отбеляза автогол и смълча собствената си публика. Мирослав Иванов получи топката в наказателното поле на домакините, опита центриране по земята, македонският защитник направи неуспешен опит да изчисти и кълбото влетя в мрежата на Христо Иванов - 0:1.

След полученото попадение натискът на домакините още повече се усили. Избраниците на Феро искаха бързо да изравнят резултата и евентуално да преследва пълния обрат. Изминаваха минутите, а преднината на Лудогорец оставаше непроменена. В 81-ата минута Емил Гъргоров дори можеше да удвои аванса на гостите. Грънчаров, който очевидно имаше лош ден, се размина по детински начин с топката, която попадна в Бадема, но той не успя да вкара от изгодна позиция.

В 85-ата минута отново Таско Тасков привлече вниманието. Този път реферът не зачете гол на Иван Цветков, който се разписа с глава, но асистентът на рефера вдигна флага за засада. При ситуацията в момента на паса имаше футболист на "Ботев" зад защитата, но Цветков, който се разписа, изкочи от задна позиция и не беше в положение на засада. "Канарчетата" отново протестираха, но пак без ефект. Гол нямаше, а в оставащите до края няколко минути такъв така и не падна и Лудогорец си тръгна с трите точки. Безспорно този мач е поредният, в който "Ботев" (Пловдив) беше ощетен от съдиите.

Мачът по минути
- ТУК

"БОТЕВ" (Пд) - ЛУДОГОРЕЦ 0:1
0:1 Бобан Грънчаров (69-автогол)

"БОТЕВ" (Пд): 1.Христо Иванов, 11.Йордан Христов, 3.Асен Караславов, 5.Бобан Грънчаров, 89.Стефан Станчев, 16.Томас Иршак, 10.Рубен Паласуелос (73-26.Артур Енрике), 7.Мариян Огнянов (73-9.Вандер Виейра), 8.Тодор Неделев (81-99.Хабиб Бамого), 19.Иван Цветков, 18.Станислав Костов
Резерви: 23.Ернестас Шеткус, 14.Ангел Рахов, 26.Артур Енрике, 6.Костадин Дяков, 90.Петър Атанасов, 99.Хабиб Бамого, 9.Вандер Виера
Треньор: Ферарио Спасов

ЛУДОГОРЕЦ1.Урош Голубович, 25.Йордан Минев, 27.Козмин Моци, 43.Любомир Гулдан, 77.Витиня, 18.Светослав Дяков (66-14.Мичел Бургзорг), 8.Станислав Генчев, 22.Мирослав Иванов, 73.Иван Стоянов (63-84.Марселиньо), 99.Франк Гела (75-7.Михаил Александров), 23.Емил Гъргоров
Резерви: 91.Иван Чворович, 20.Шоко, 5.Александър Барт, 14.Мичел Бургзорг, 84.Марселиньо, 11.Жуниор Кишада, 7.Михаил Александров
Треньор: Ивайло Петев