Литекс приема днес Локомотив (Пловдив) в полуфинал за Купата на България. Двубоят е от 19:00 часа на стадиона в Ловеч. Начело на домакините е Христо Стоичков, а на гостите – Емил Велев. Двама стари познайници, двама бивши съперници на терена като футболисти.

Традиционно БЛИЦ връща лентата назад, за да припомни на читателите случаи, свързани с актуални личности. Стоичков и Емил Велев се изправят един срещу друг в скандалния финал между ЦСКА и “Левски” за Купата на България на 19 юни 1985 година. Стоичков излиза титуляр в едва второто си дерби с червената фланелка. По това време Камата все още не попада в сметките на треньорите, титуляр е легендата Стойчо Младенов. Настоящият наставник на “армейците” обаче е с тежка контузия и пропуска двубоя. Титуляр в редиците на “Левски” е Емил Велев. И двамата с Ицо записват 90 минути на терена, и двамата са част от мелето, което настъпва минути преди края на двубоя. Стоичков е далеч по-деен в боя и последствията са до болка известни – изхвърляне от футбола, след това обаче е амнистиран и върнат на терена. ЦСКА печели с 2:1, с което завоюва Купата на България. Трофеят е отнет, но временно, едва след промените е възстановен във витрината на “червените”.

Христо Стоичков и Емил Велев имат 9 мача един срещу друг. Камата има 4 успеха, Кокала е с 3, 2 мача са завършили наравно. Бившият полузащитник на “Левски” успява да се разпише един път срещу Стоичков, в последния мач между двамата – на 1 април 1989 година. Тогава ЦСКА побеждава с 2:1, а Кокала вкарва от дузпа почетното попадение за “сините”. Стоичков има 2 гола срещу “Левски” във времето, в което в отбора е Емил Велев. Точно в тези два мача (на 30 май 1987 – 1:0 за ЦСКА и на 11 май 1988 във финала за Купата на България – 4:1 за ЦСКА) Велев не взима участие. Бившият халф на “сините” заминава за Израел и пропуска унизителната загуба с 0:5 на 1 октомври 1989-а, когато Ицо нанизва 4 попадения.

СТОИЧКОВ СРЕЩУ ЕМИЛ ВЕЛЕВ
“А” група
09.03.1985 "Левски" - ЦСКА 3:1
0:1 Пламен Марков (40), 1:1 Петър Петров (64), 2:1 Пламен Цветков (80), 3:1 Руси Гочев (88)
Христо Стоичков – влиза като резерва в 62-ата минута, няма гол
Емил Велев – цял минути, няма гол

Финал за Купа България
19.06.1985 ЦСКА - "Левски" 2:1
1:0 Георги Славков (26), 2:0 Илия Войнов (53), 2:1 Наско Сираков (82-дузпа)

13.05.1987 ЦСКА - "Левски" 2:1
1:0 Ивайло Киров (33), 2:0 Любослав Пенев (39), 2:1 Руси Гочев (62)
Христо Стоичков – титуляр, 88 минути, няма гол

“А” група
23.08.1987 "Левски" - ЦСКА 2:2
0:1 Лъчезар Танев (24), 0:2 Ивайло Киров (47), 1:2 Наско Сираков (52), 2:2 Божидар Искренов (56)

“А” група
13.02.1988 ЦСКА – “Левски” 0:3
0:1 Ники Илиев (13), 0:2 Божидар Искренов (23), 0:3 Наско Сираков (78)

“А” група
06.03.1988 ЦСКА - "Левски" 2:3
1:0 Любослав Пенев (6-дузпа), 2:0 Емил Костадинов (8), 2:1 Петър Петров (18), 2:2 Георги Йорданов (27), 2:3 Наско Сираков (29)