Опитай късмета си с БЛИЦ ГЕЙМ 3!

Сблъсъкът между ЦСКА и Локомотив (Пд) има дълголетни традиции и е един от класическите в българския футбол. В историята ще останат няколко категорични победи на “армейците” над “смърфовете”, но се откроява една от тях – тази от 10 септември 1983 г.

Мачът е от 4-ия кръг на “А” група. Треньорът на домакините Апостол Чачевски може на практика да разчита на половината национален отбор начело с капитана Георги Димитров – Джеки. ЦСКА упражнява тотален натиск още в началото и буквално прави на пух и прах дезориентираната “бяло-черна” защита. Такава вихрушка се завърта около вратата на горкия бивш левскар Стефан Стайков – Заека, че само до 26-ата минута резултатът вече е 4:0 след головете на Ради Здравков (7), Стойчо Младенов (15), Спас Джевизов (20) и Цветан Йончев (26). После Едуард Ераносян (36) връща едно попадение, но Младенов (40) отново е изпуснат от Лъчо Мицин и – 5:1. След почивката “армейците” правят каквото си искат по терена, но все пак са по-милостиви към поставения на колене съперник и вкарват “само” три попадения. За 6:1 точен е Лъчо Танев (42), 7:1 прави Джевизов (65), преди Ераносян (76) да бъде оставен непокрит от Васко Тинчев и да се разпише за втори път. Крайното 8:2 фиксира “Златната обувка” Георги Славков – Бенкса в 89-ата минута.
МИЛЕН ДИМИТРОВ/БЛИЦ

10 септември 1983 г.
ЦСКА – Локомотив (Пд) 8:2
1:0 Здравков (7), 2:0 Младенов (15), 3:0 Джевизов (20), 4:0 Йончев (26), 4:1 Ераносян (36), 5:1 Младенов (40), 6:1 Танев (42), 7:1 Джевизов (65), 7:2 Ераносян (76), 8:2 Славков (89)

ЦСКА:
Георги Велинов (70-Краси Досев), Красимир Безински (46-Георги Илиев), Ради Здравков, Васил Тинчев, Георги Димитров, Лъчезар Танев, Цветан Йончев, Ружди Керимов, Спас Джевизов, Георги Славков, Стойчо Младенов
Старши треньор: Апостол Чачевски

Локомотив (Пд): Сефан. Стайков, Л. Мицин (77-Р. Килапов), Н. Курбанов, Пл. Николов, П. Станков (32-Д. Калканов), Ив. Беделев, Хр. Сотиров, Хр. Ботев, Е. Ераносян, А. Садъков, Р. Стайков.
Старши треньор: Атанас Ангелов

Главен съдия: Богдан Дочев
Стадион “Народна армия” – 15 000

Любопитно е, че и ответният мач през пролетта е ръководен от Богдан Дочев, но завършва 4:2 за “смърфовете”. Головете за домакините, които този път са под ръководството на Христо Бонев-Зума, са дело на Садъков (41, 50), Ераносян (68) и Сотиров (71). Точни за столичани са Йончев (33) и Джевизов (65). Въпреки успеха Локомотив финишира на предпоследно, 15-о място в крайното класиране и изпада от елита заедно с Хасково. Шампион на България става “Левски-Спартак”, ЦСКА е втори, трети е Сливен.

“Смърфовете” със Зума бият в
Борисовата градина за купата

Запомнящи се са и сблъсъците от полуфиналите за Купата на България през пролетта на 1985 г. Първо на “9 септември” пред 30 000 фенове “армейците” громят с 4:0 (голове на Пламен Марков, Ради Здравков, Коце Янчев и Георги Славков). На “Армията” обаче пловдивчани бият за престиж с 3:2. Любомир Бурнарски (6) и Ераносян (20) дават комфортен аванс на гостите, преди халфът Краси Костов (45) да си забие автогол за 1:2. Десният бек на ЦСКА Недялко Младенов – Дечо, обаче връща жеста и си набутва също автогол в 58-ата минута. Ради Здравков все пак успокоява трибуните в 85-ата минута за крайното 2:3 и “червените” отиват на финал.

Два пъти по 7:0
В аналите остават и още два погрома на ЦСКА над Локомотив. На 29 август 1987 г. в София домакините мачкат със 7:0 в мач отново от 4-ия кръг (както и при 8:2 през 1983 г. – б.а.). В състава на ЦСКА са вратарят Румен Апостолов и позабравени играчи като десният бек Стоян Стоянов (после играл и в Черноморец), Йордан Мурлев (преминал на следващата година в “Левски”), Сашо Александров (имащ репутацията на най-голямото ренде в “А” група по онова време), Коце Янчев и Ивайло Киров.
Именно Янчев открива резултата в 30-ата минута, капитанът Лъчо Танев (44, 60) прави набързо 3:0. Преди Янчев да вкара втори си гол в 73-ата минута, левият бек на гостите Богомил Тилев си забива автогол. 20-годишният Емо Костадинов (82) и година по-големият Любо Пенев (90) оформят разгрома на Локото. Любопитно е, че в 63-ата минута старши треньорът на гостите Христо Бонев пуска в игра сина си Божидар Бонев на мястото на Любо Корадов.

Само година по-късно, но този път на 11 септември 1988 г. (мачът е от 5-ия кръг) “червените” отново громят пловдивчани със 7:0. В двата тима са извършени доста промени. На вратата на ЦСКА вече е Илия Вълов, в центъра на отбраната се е завърнал след гурбет във Франция лидерът Гошо Димитров-Джеки, тук е и маестро Пламен Гетов. Станчо Бончев вече е начело на съперника. Под рамката е дългокосият Светльо Богданов, а либеро е легендата на сливенския футбол Николай Арабов-Арапчето. 18 000 зрители на “Армията” пляскат възторжено след головете на Пенев (11), Димитров (21), Стоичков (30, 48, 51, 75) и Гетов (60).