ЦСКА се класира на 1/4-финал за Купата на България, след като отстрани третодивизионния Спартак (Плевен). Актуалният носител на трофея победи на градския стадион в Плевен с 3:0 след голове на Борис Галчев, Пламен Крачунов и Костадин Стоянов. Двубоят се игра пред 15 хиляди зрители, които бяха изпълнили почти до краен предел поовехтялото и остаряло съоръжение. Спартак е на второ място в Северозападната “В” група, на четири точки от лидера Локомотив (Мездра). На срещата нямаше полиция, тъй като униформените отказаха да поемат ангажимент да пазят феновете. Въпреки това нямаше ексцесии по трибуните, а агитката на ЦСКА наброяваше около 400 души. След успеха “армейците” чакат съперника си за следващия кръг. Жребият ще се тегли в понеделник (5 декември), а четвъртфиналите ще се проведат догодина. Въпреки загубата домакините от Плевен заслужават добри думи за представянето си и публиката, която успяха да съберат на трибуните.

Димитър Пенев и Драголюб Симонович не можеха да използват контузения Жуниор Мораес, както и Янис Зику и Мишел Платини, които се прибраха съответно в Румъния и Бразилия. В защита “червените” играха с Иван Бандаловски отдясно, Крачунов и Костадин Стоянов в центъра и Адемар е отляво. В халфовата линия “армейците” отново започнаха с трима – Тодор Янчев и Петър Стоянов, а пред тях Борис Галчев. По дясното крило игра Грегъри Нелсън, отляво Антон Карачанаков, сам в атака Спас Делев. Нелсън и Карачанаков си сменяха местата през първото полувреме, а на почивката холандецът беше сменен заради лека контузия.

Треньорът на Спартак (Плевен) Красимир Бислимов заложи на опитните Кунчо Кунчев и Симеон Рудашки в атака, които тормозеха “червената” защита. Помагаше им активно Васил Шопов, а често при статични положения се включваше и снажният централен бранител Кристиян Григоров.

В първите 20 минути домакините по нищо не отстъпваха от далеч по-класния си противник. Играчите на Спартак се движеха повече на терена и заслужено стигнаха до интересни ситуации. В 6-ата минута Рудашки напредна отляво, центрира в наказателното поле, но Кунчо Кунчев с глава стреля над вратата. В 15-ата минута отново Кунчев стреля опасно покрай вратата след лошо изчистена топка от страна на Райс Мболи. В първите двайсетина минути ЦСКА действа на бавни обороти, не създаваше положения и трудно стигаше до вратата на Спартак.

В 21-ата минута Борис Галчев стреля от около 20 метра, топката се отклони в главата на играч на домакините и прехвърли вратаря Васил Тодоров, оплитайки се в мрежата за 1:0 в полза на ЦСКА. “Армейците” откриха резултата без голово положение до този момент. Пестенето на сили и бавната игра на столичния гранд продължи и след попадението. Домакините не се предадоха, а продължиха да търсят възможности пред Мболи. В 35-ата минута Кунчев изведе Рудашки в наказателното поле, той остана сам срещу Мболи леко по диагонал, но притичалият Галчев успя да наруши равновесието му и топката отиде в аут. През първата част защитата на ЦСКА за пореден път показа много слабости. Пламен Крачунов и Костадин Стоянов не демонстрираха добър синхрон. Поредният си слаб мач изигра Спас Делев. Нападателят беше нервен, почти не играеше с топката и не създаде никакъв проблем за защитата на Спартак. В 44-ата минута домакините от Плевен имаха нов шанс да реализират, но защитникът Кристиян Григоров прати топката на сантиметри покрай гредата след удар с глава при изпълнение на корнер. В добавеното време на първото полувреме Нелсън нацели гредата зад Васил Тодоров след добър пробив по лявото крило.

На почивката Димитър Пенев извади Нелсън и пусна Станислав Костов, който заигра на върха на атаката, а Спас Делев мина зад него. В 55-ата минута Костов имаше шанс да стреля към вратата на Спартак, но го направи слабо и неточно. Минута след това ЦСКА стигна до втори гол. Спас Делев центрира от корнер, Пламен Крачунов засече с глава на първата греда и промуши топката във вратата на Спартак за 2:0. Последваха смени и в двата отбора. Капитанът на ЦСКА Тодор Янчев напусна за сметка на Александър Якимов, а след това на терена се появи друг юноша – Станко Йовчев, който смени Карачанаков.

В 81-ата минута след ново статично положение ЦСКА направи резултата 3:0. Спас Делев центрира от пряк свободен удар, Костадин Стоянов изскочи зад защитата и с глава прати топката за трети път в мрежата на Васил Тодоров. И през втората част “червените” не създадоха бързи и добри атаки, разчитаха повече на статичните положения и центрирания. Спас Делев продължи да играе слабо, а младият Станислав Костов отново не направи нищо, с което да подскаже, че на този етап заслужава място в титулярния състав. В 87-ата минута резервата за Спартак (Плевен) Янислав Иванов стреля опасно от наказателното поле, Мболи беше излязъл да го пресрещне, но Галчев изчисти от голлинията./БЛИЦ