Швейцария разби България с 4:0 в последния си мач от група „С“ и се класира за световното първенство в Катар догодина, след като финишира на първото място пред европейския шампион Италия. "Адзурите" се провалиха и завършиха 0:0 при визитата си на Северна Ирландия, оставайки на втората позиция, която ги праща на бараж за Мондиал 2022. Ноа Окафор (48), Рубен Варгас (57), резервата Седрик Итен (62) и Ремо Фройлер (90+1) вкараха головете в Люцерн, а "кръстоносците" удариха и две греди и още две техни попадения не бяха признати след намесата на ВАР за засади.

Домакините имаха инициативата напълно очаквано и през цялата първа част търсеха начин да преодолеят защитата на "лъвовете" и Иван Караджов. Българският страж се намеси решително след няколко удара на Рубен Варгас от далечна дистанция и изстрел на Марио Гавранович, който в 23-ата минута излезе сам срещу вратаря.

В 32-ата минута дойде и първият удар за "трикольорите". Атанас Илиев получи пред наказателното поле и отправи плътен изстрел с левия крак, но топката прелетя над вратата. "Часовникарите" продължиха да натискат и след неточен удар на Денис Закария се стигна до най-чистото положение за тях в 44-ата минута, когато Ноа Окафор овладя в наказателното поле, след което стреля технично в далечния ъгъл, пращайки топката в левия страничен стълб. При ситуацията "лъвовете" имаха претенции за нарушение на Силван Видмер срещу Иван Турицов, но сигнал от главният съдия Беноа Бастиен не последва.

Winbet - най-голямото разнообразие от пазари! (18+)

Второто полувреме започна лошо за България, след като в 48-ата минута Шакири финтира Кирил Десподов и центрира към непокрития Ноа Окафор, който с глава вкара дебютното си попадение за "кръстоносците". Шест минути след това отново гредата помогна на Караджов след удар от близка дистанция на Шакири, но в 57-ата минута българският страж нямаше какво да направи след мощен удар на Рубен Варгас, който бе изведен от Фабиан Фрай и вкара за 2:0.

В 64-ата минута Джердан Шакири изведе Марио Гавранович зад защитата и той вкара нов гол, който обаче не бе зачетен след намесата на ВАР заради засада. Пет минути по-късно Шакири повтори упражнението, но този път гол не бе признат на резервата Итен след вдигнат флаг за засада и потвърждение от ВАР.  Малко след 80-ата минута "лъвовете" останаха с човек по-малко на игрището, тъй като на Тодор Неделев му прилоша, а позволените пет смени вече бяха направени от Ясен Петров. В 87-ата минута Неделев все пак успя да се върне на терена и да завърши мача.

Устремът на "кръстоносците" продължи и в първата минута от осемте добавено време Ремо Фройлер си пое топкат ана границата на наказателното поле и със силен удар направи резултата 4:0. До края срещата просто се доиграваше.

След успеха си Швейцария финишира на първото място в групата с 18 точки и се класира директно за Световното в Катар догодина. България остана на предпоследната четвърта позиция със спечелените 8 точки.

ШВЕЙЦАРИЯ – БЪЛГАРИЯ 4:0
1:0 Ноа Окафор (48), 2:0 Рубен Варгас (57), 3:0 Седрик Итен (62), 4:0 Ремо Фройлер (90+1)

Най-важното от мача по минути:
1 - Начало на срещата
4 - Рубен Варгас получи топката пред наказателното поле, освободи си позиция да стреля и нанесе мощен шут, но топката мина над напречната греда
9 - Тодор Неделев центрира от корнер, но не намери съотборник в наказателното поле на домакините
10 - Варгас напредна отляво и ударът му този път бе точен, но Иван Караджов внимаваше и улови топката
17 - Варгас отново стреля в близкия ъгъл, за да види отново топката в ръцете на Караджов
24 - Доброто пласиране на Караджов му помогна да улови топката след изстрел на Марио Гавранович, останал сам срещу него
25 - Окафор върна към Варгас на границата на наказателното поле, но шутът ми отново бе уловен от българския страж
32 - Атанас Илиев стреля от дистанция над вратата на Зомер
37 - "Кръстоносците" стигнаха до четири поредни корнера, които обаче дори не предизвикаха спасяване от Караджов
40 - Неточен изстрел на Денис Закария от дъгата пред наказателното поле
44 - ГРЕДА за Швейцария! Окафор стреля технично, топката се отби в страничния стълб, разходи се по голлинията и не влезе във вратата
45+2 - Край на първата част!
.........................................................
46 - Начало на второто полувреме
48 - ГОЛ за Швейцария! Шакири се справи със защитата на "лъвовете" и центрира към непокрития Ноа Окафор, който с глава вкара дебютното си попадение за "кръстоносците" за 1:0.
54 - ГРЕДА за Швейцария! Домакините бяха на косъм от второ попадение, като и този път гредата помогна на Караджов, след като изстрела от близка дистанция на Шакири се отби в страничния стълб на вратата му
57 - ГОЛ за Швейцария! Рубен Варгас бе изведен от Фабиан Фрай в наказателното поле на "лъвовете" и с мощен шут прати топката в мрежата за 2:0.
64 - Джердан Шакири изведе Марио Гавранович зад защитата и той вкара нов гол, който обаче не бе зачетен след намесата на ВАР заради засада
69 - Влезлият като резерва Седрик Итен бе изведен зад отбраната от Шакири и прати топката във вратата на Караджов, но и този гол не бе признат заради вдигнат флаг за засада и потвърждение от ВАР
72 - ГОЛ за Швейцария! Ренато Щефен центрира и Седрик Итен този път вкара редовен гол с глава за 3:0.
78 - Андреа Христов с отличен шпагат изчисти топката в ъглов удар
80 - "Лъвовете" останаха с човек по-малко на игрището, тъй като на Тодор Неделев му прилоша, а позволените пет смени вече бяха направени от Ясен Петров
87 - Неделев все пак успя да се върне на терена и да доиграе мача
90+1 - ГОЛ за Швейцария! Ремо Фройлер си пое топката на границата на наказателното поле, а след това със силен удар я прати във вратата за 4:0.
90+8 - Край на мача! Швейцария срази България с 4:0 и се класира за Мондиал 2022 в Катар.

SwitzerlandШвейцария: 1. Зомер, 3. Силван Видмер, 22. Фабиан Шер (90+7 15. Джибрил Соу), 4. Фабиан Фрай, 2. Кевин Мбабу , 6. Денис Закария, 8. Ремо Фройлер , 9. Ноа Окафор (68 11. Ренато Щефен), 23. Джердан Шакири - к (90+7 10. Мишел Аебишер), 17. Рубен Варгас (79 7. Анди Зекири), 19. Марио Гавранович (68 14. Седрик Итен )
Резерви: 12. Йонас Омлин, 21. Филип Кьон, 7. Анди Зекири, 10. Мишел Аебишер, 11. Ренато Щефен, 14. Седрик Итен, 15. Джибрил Соу, 16. Кастриот Имери, 18. Ерай Кьомерт, 20. Улисес Гарсия
Селекционер: Мурат Якин

BulgariaБългария: 23. Иван Караджов, 2. Иван Турицов (46 19. Димитър Велковски), 5. Кристиан Димитров, 3. Андреа Христов , 21. Момчил Цветанов, 7. Георги Костадинов - к, 10. Радослав Кирилов (70 16. Радослав Цонев), 18. Ивайло Чочев (65 22. Илиан Илиев), 8. Тодор Неделев, 11. Кирил Десподов (80 6. Доминик Янков), 9. Атанас Илиев (46 17. Георги Минчев)
Резерви: 1. Светослав Вуцов, 13. Николай Михайлов, 4. Алекс Петков, 6. Доминик Янков, 14. Борислав Цонев, 15. Станислав Иванов, 16. Радослав Цонев, 17. Георги Минчев, 19. Димитър Велковски, 20. Димитър Илиев, 22. Илиан Илиев
Селекционер: Ясен Петров

Люцерн, „Суиспорарена“
Съдия: Беноа Бастиан (Франция)

Легенда - гол,  - автогол,  - жълт картон,  - втори жълт картон,  - червен картон,  - смяна,  - опасно положение,   - контузия