Втората световна война оказва влияние върху живота на много хора. В началните години на военните действия германците се наслаждават на успехите на своята армия и животът им тече нормално. Доказателство за това са събитията от 22 юни 1941 г. Рано призори на днешния ден, съгласно плана “Барбароса”, немските войски нападат Съветския съюз без да обявяват война.
Същият следобед близо 100 000 зрители се събират на “Олимпиащадион” в Берлин. Предстои да се играе финалната среща между Шалке 04 и Рапид (Виена), които ще определят новия германски шампион. Заради аншлуса през 1938 г. и присъединяването на Австрия към Гросдойчланд австрийските отбори добиват правото да се състезават в немското първенство. Рапид печели титлите на Австрия през 1938, 1940 и 1941 г. През 1938 г. взима и германската военновременна купа.
По това време Шалке 04 е истински футболен доминатор в страната. От 1933 до 1942 г., “кралскосините” печелят шест титли и три пъти са втори, взимат и една купа на страната и четири пъти губят финала. Тимът от Гелзенкирхен 11 поредни пъти триумфира като шампион на своята регионална група – Гаулига Вестфален и два пъти печели Купата на Вестфалия.
Според митологията големите успехи на Шалке 04 в този период се дължат на факта, че Адолф Хитлер е привърженик на тима и има специално издадена членска карта. През годините след Втората световна война ръководството на “кралскосините” категорично отхвърля тези слухове. Извадени са всички архиви на клуба за издаването и връчването на членски и почетни карти, както и тяхната поредна номерация. Нито една от тях не е с името на Хитлер. Според повечето информации от онова време диктаторът не е посещавал никакви срещи на тима от Гелзенкирхен. Твърди се, че Адолф Хитлер не харесвал футбола. Той бил любител на крикета, по който се запалва по време на Първата световна война, където гледа как играят пленените английски войници.
Преди мача на 22 юни 1941 г. Шалке 04 е големият фаворит за титлата. Въпреки че играчите на Рапид (Виена) отправят поздрав с изпъната напред дясна ръка, нито един от тях не е член на нацистката партия. “Зелено-белите” трябва да защитят австрийската футболна чест, която две години по-рано е сериозно наранена от “кралскосините”. На финала през 1939 г. Шалке 04 разбива Адмира (Виена) с 9:0.
Историята е на път да се повтори. Фаворитът повежда с 2:0 още в седмата минута след попадения на Хайнц Хинц и Херман Епенхоф, въпреки че австрийците пропускат дузпа чрез Франц Биндер. На полувремето тимът от Гелзенкирхен изглежда сигурен шампион, а като потвърждение на това впечатление идва вторият гол на Хинц, който се разписва 12 минути след почивката 3:0.
Три минути по-късно Георг Шорс връща едно попадение – 3:1. В следващите 10 минути отборът от Виена показват прословутия за клуба дух и настъпва известният “Четвърт час на Рапид”, който е решавал много мачове на тима. В рамките на осем минути Франц Биндер бележи хеттрик и обръща мача. Въпреки натиска на “кралскосините” в последните 20 минути на мача, Рапид устисква аванса си и австрийският тим печели титлата на Германия след победа с 4:3 под ръководството на бившия национален селекционер на България Леополд Нич.
След последния сигнал играчите на Шалке 04 не показват спортсменство. Те обвиняват съдията Адолф Райнхард за поражението си, а капитанът Ернст Куцора отказва да приеме плакета, който се връчва на вицешампиона. Според специалистите тимът от Гелзенкирхен сам е изпуснал победата с неумението да запази аванса си и най-вече заради грешките на вратаря Ханс Клод.
Рапид (Виена) – Шалке 04 4:3
0:1 Хинц (5), 0:2 Епенхоф (7), 0:3 Хинц (58), 1:3 Шорс (61), 2:3 Биндер (63), 3:3 Биндер (65-дузпа), 4:3 Биндер (71)
Рапид (Виена): Рафтъл, Щ. Вагнер, Шпернер, Ф. Вагнер, Гернхард, Шкоумал, Фитц, Шорс, Биндер, Дворачек, Песер
Шалке 04: Клод, Борнеман, Швайсфурт, Фюлер, Тибулски, Гелеш, Бурдерски, Сцепан, Епенхоф, Куцора, Хинц
Съдия: Адолф Райнхард
Много малко известно е, че в същия съдбовен за световната история ден дерби се играе и в България. В среща от софийската дивизия и пред 5000 зрители на игрище „Левски“ Славия побеждава Левски с 1:0 след гол на Янков през първото полувреме. По този начин „белите“ оглавяват класирането, с една точка повече и мач по-малко от АС 23, който на 21 юни пък губи с 0:5 от ЖСК.
За победата на Славия участие взимат: Пангаров, Георгиев, Китанов, Байкушев, Генков, Инжев, Попов, Янков, Николов, Зарев, Ефтимов. За Левски в мача играят: Мазников, Радев, Никушев, Иванов, Витошки, Стамболиев, Андреев, Михайлов, Джуров, Георгиев, Стоянов.
ВЕСЕЛИН РУСИНОВ/БЛИЦ СПОРТ