На 8 юли 1982 г. на стадион „Рамон Санчес Писхуан“ се изиграва един от най-драматичните мачове в историята на световните първенства по футбол. ФРГ отстранява Франция с 5:4 след дузпи на полуфиналите на Мондиал'82. Драмата в развитието на самия мач можеше да се превърна в трагедия след около час игра.

Пиер Литбарски открива за немците в 17-ата минута, но десет минути след това Мишел Платини изравнява от дузпа. В продълженията Мариус Трезор и Ален Жирес дават аванс на „петлите“, но „маншафтът“ изравнява чрез Карл-Хайнц Румениге и Клаус Фишер. При дузпите Максим Босис прави решителния пропуска, а Хорст Хрубеш бележи победната дузпа.

В 50-ата минута Патрик Батистон влиза в игра на мястото на Бернар Женгини, а около десет минути по-късно се оказва в голова ситуация. Пас на Платини извежда Батистон зад гърба на защитата, но френският национал е посрещнат от брутално влизане на излезлия вратар Тони Шумахер.

Резервата пада на земята в безсъзнание. Още на терена му е направено изкуствено дишане, а впоследствие се оказва, че има увреждане на гръбначния стълб и избити зъби. Мишел Платини признава, че на терена е считал, че Батистон е умрял, тъй като съотборникът му е бил без пулс.

Холандският съдия Шарл Корвер дори не отсъжда фаул, а посочва изпълнение на аут. След края на мача Шумахер предлага да плати сметката за зъболекар на Батистон. В дните след полуфиналната среща от световното първенство френският президент Франсоа Митеран и новоизбраният германски канцлер Хелмут Кол излизат със съвместно комюнике, с което осъждат грубостта на Тони Шумахер.

В своята автобиография „Начален сигнал“ германският вратар признава, че не е отишъл да провери състоянието на френския национал и да се извини на терена заради страх от реакцията на другите играчи на „петлите“. Шумахер разкрива, че в годините след това е отправил лично извинение към Патрик Батистон, което е било прието. Двамата дори стават приятели.

ФРГ – Франция 5:4 след дузпи
(1:1 в ред. вр. и 3:3 след прод.)
1:0 Пиер Литбарски (17), 1:1 Мишел Платини (27-дузпа), 1:2 Мариус Трезор (92), 1:3 Ален Жирес (98), 2:3 Карл-Хайнц Румениге (102), 3:3 Клаус Фишер (108)

При дузпите: 0:1 Ален Жирес, 1:1 Манфред Калц, 1:2 Мануел Аморос, 2:2 Паул Брайтнер, 2:3 Доминик Рощо, Ули Щилике – пропуска, Дидие Сикс – пропуска, 3:3 Пиер Литбарски, 3:4 Мишел Платини, 4:4 Карл-Хайнц Румениге, Максим Босис – пропуска, 5:4 Хорст Хрубеш

ФРГ: Тони Шумахер, Ханс-Петер Бригел (97-Карл-Хайнц Румениге), Паул Брайтнер, Карл-Хайнц Фьорстер, Бернд Фьорстер, Волфганг Дремлер, Пиер Литбарски, Феликс Магат (73-Хорст Хрубеш), Ули Щилике, Мафред Калц

Франция: Жан-Люк Етори, Мануел Аморос, Максим Босис, Жерар Жанвион, Мариус Трезор, Бернар Женгини (50-Патрик Батистон, 60-Кристиан Лопес), Мишел Платини, Ален Жирес, жан Тигана, Доминик Рощо, Дидие Сикс