Днес е една от важните дати в историята на Барселона и на българския футбол. За първи път каталунците стават европейски клубен шампион (печелят КЕШ). За първи път български футболист печели трофей от континенталните турнири. На 20 май 1992 година Барса печели КЕШ, след като на финала побеждава Сампдория с 1:0 след продължение.

Това е последното издание на турнира под това име. От следващия сезон УЕФА го преименува на Шампионска лига. За първи път е въведена и групова фаза. Това е и сезонът, в който английските клубове се завръщат в шампионския турнир на Европа след изтичането на наказанието заради трагедията на стадион „Хейзел“ на финала на КЕШ през 1985 година. За последен път отбор от територията на ГДР участва в надпреварата. Носителят на трофея от предишния сезон Цървена звезда пък не може да домакинства в Белград заради войната в Югославия и наложеното ембарго от ООН. За това „червено-белите“ играят два от мачовете си от полуфиналната група в София.

Още в първия кръг Барселона се справя с последния в историята шампион на ГДР – Ханза (Росток). Записани са победа с 3:0 у дома и загуба с 0:1 като гост. Другият финалист Сампдория пък минава лесно през норвежкия Розенборг. Във втория кръг каталунците, водени от Йохан Кройф, отново имат немски противник. Това е шампионът на ФРГ Кайзерслаутерн, елиминирал в първия кръг българския първенец Етър. Чики Бегиристайн вкарва и двата гола за победата с 2:0 у дома, но „червените дяволи“ са на път да преодолеят Барса, след като четвърт час преди края водят с 3:0. В последната минута Хосе Мари Бакеро бележи важния гол за гостите. Сампдория също минава през иглени уши, тъй като отстранява трудно Хондвед след загуба с 1:2 като гост и победа с 3:1 у дома.

В полуфиналната група италианският тим печели битката за първото място с Цървена звезда и Андерлехт, а на последната четвърта позиция остава Панатинайкос. Домакинските мачове на Звезда срещу „детелините“ и Сампдория са играни на стадион „Българска армия“. В другата група Барселона води битка със Спарта (Прага) и Бенфика за първото място. То е гарантирано с победа с 2:1 над Бенфика в последния мач, а Стоичков се отчита с гол и асистенция. Българинът завършва с четири гола в групата.

Така Барселона и Сампдория се класират на финала като победители в двете полуфинални групи. Срещата на „Уембли“ е напрегната. Каталунците трудно успяват да пробият отбранителния вал на италианския тим, който често има осем-девет играчи в защита. Освен това „моряците“ доста опасно контраатакуват, като Джанлука Виали пропуска две чисти положения. Веднъж Субисарета спасява опасен удар на Атилио Ломбардо.

Въпреки защитния стил на Сампдория и опасните контаатаки, Барселона има надмощие на терена. Джанлука Палиука има доста работа, но успява да се справи с няколко удара на Стоичков, парира и изстрели на Хулио Салинас и Еусебио. Половин час преди края на редовното време българинът е близо до откриване на резултата. Пас на Михаел Лаудруп намира Стоичков, който стреля покрай Палиука, но топката се отбива в десния страничен стълб на вратата. Малко след това Виали пропуска чиста възможност за тима от Генуа.

До края на редовното време гол не пада, а в продълженията Барселона показва признаци на умора след многобройните опити да пробие сгъстената отбрана на Сампдория. В 111-ата минута съдията Арон Шмидхубер отсъжда непряк свободен удар след борба за топката между Еусебио и Джовани Интерници.

При изпълнението Стоичков подава на Бакеро, който спира топката и Роналд Куман с мощен удар я праща във вратата край десния страничен стълб на Палиука. Едва тогава Сампдория опитва да упражни натиск и започва да атакува, но това не се увенчава с успех и Барселона за първи път в историята си печели КЕШ.

Само преди няколко седмици Камата призна, че лично е платил, за да може финалът от „Уембли“ да се излъчва по българската телевизия. Алберт Ферер пък е извикан да даде допинг проба и наскоро самият той призна, че тогава две седмици не е спал от притеснения, че по някакъв начин тестът му може да се окаже положителен и да отнемат трофея от Барселона.

20 май 1992 година
Финал за КЕШ

Сампдория – Барселона 0:1 след прод.
(0:0 в редовното време)
0:1 Роналд Куман (112)

Сампдория: Джанлука Палиука, Морено Манини, Пиетро Виерховод, Марко Лана, Сречко Катанец, Атилио Ломбардо, Фаусто Пари, Тониньо Серезо, Ивано Бонети (73-Джовани Интерници), Джанлука Виали (100-Ренато Бусо), Роберто Манчини
Треньор: Вуядин Бошков

Барселона: Андони Субисарета, Алберт Ферер, Роналд Куман, Нандо, Еусебио, Хуан Карлос, Пеп Гуардиола (112-Хосе Рамон Алесанко), Хосе Мари Бакеро, Михаел Лаудруп, Хулио Салинас(65-Андони Гойкоечея), Христо Стоичков
Треньор: Йохан Кройф

Лондон, „Уембли“ - 70 827 зрители
Съдия: Арон Шмидхубер (Германия)
Жълти картони: Манини, Виерховод, Манчини (Сампдория); Бакеро (Барселона)
 


КЪДЕ СА СЕГА ШАМПИОНИТЕ ОТ „УЕМБЛИ“
Андони СУБИСАРЕТА – Остава в Барселона до 1994 година, а след това играе за четири години за Валенсия. През лятото на 2010 година се връща в каталунския клуб, където става спортен директор. Освободен е от тази длъжност на 5 януари 2015 година. От 27 октомври 2016 година е спортен директор на Олимпик (Марсилия).

EУСЕБИО Сакристан – Носи екипа на Барса до 1995 година. След това играе за Селта (две години) и Виляреал (пет сезона). След края на кариерата си става помощник-треньор на Франк Рийкард в Барселона. След това работи начело на Селта и втория тим на каталунците, а от 9 ноември 2015 година е треньор на Реал Сосиедад.

Алберт ФЕРЕР – Играе за каталунците до 1998 година, когато преминава в Челси. При „сините“ е до 2003 година и прекратява кариерата си. След това няколко години работи като телевизионен коментатор, а през 2010 година става треньор на холандския Витес. Води и испанските Кордоба и Майорка. От 30 ноември 2015 година, когато е уволнен от Майорка, не работи като треньор.

Роналд КУМАН – Остава в Барса до 1995 година. След това два сезона носи екипа на Фейенорд и прекратява кариерата си. Веднага след това става помощтник-треньор на Гуус Хидинк в националния отбор. През 1998 година става асистент на Луис ван Гаал в Барселона. От 2000 година насам работи като треньор. Водил е Витес, Аякс, Бенфика, ПСВ Айндховен, Валенсия, АЗ Алкмаар, Фейенорд и Саутхемптън, а от миналото лято е начело на Евертън.

НАНДО – Почти веднага след финала на „Уембли“ централният защитник се връща в родния си клуб Севиля, който на момента го продава на Реал (Мадрид). Играе за „белия балет“ до 1996 година. Следват пет години в Еспаньол и прекратяване на кариерата. След това изчезва от полезрението на медиите и на общественото внимание. В момента живее в Севиля, където се занимава с недвижими имоти и бизнес.

ХУАН КАРЛОС – Носи екипа на Барселона до 1994 година. Следва едногодишен престой във Валенсия и четири сезона във Виляреал. След края на кариерата си става треньор. Води представителния тим на областта Кастлия и Леон. След това е начело на юношески отбор на Виляреал, а в момента също работи за „жълтата подводница“.

Пеп ГУАРДИОЛА – Остава при „блаугранас“ до 2001 година. След това играе за италианските Бреша и Рома, катарския Ал Ахли и мексиканския Дорадос. Става треньор и първо води втория отбор на Барселона, а след това и първия тим на каталунците. Бивш треньор на Байерн, а в момента начело на Манчестър Сити. Един от най-добрите и успешни треньори в момента.

Хосе Мари БАКЕРО – Играе за Барса до 1996 година. Следва една година в мексиканския Веракрус и прекратяване на кариерата. Започва работа като треньор и води мексиканския Пуебла, испанските Малага Б и, Реал Сосиедад, полските Полония (Варшава) и Лех (Позна), както и перуанския Хуан Аурич. През 2015 година временно е технически директор на венецуелския Депортиво ла Гуаяра. В момента е коментатор за каталунска телевизия.

Михаел ЛАУДРУП – През 1994 година напуска Барселона, за да облече екипа на големия враг Реал (Мадрид). За „белия балет“ играе два сезона и се мести за една година в японския Висел (Кобе). През 1997 година преминава в Аякс, където през 1998 година приключва кариерата си. Започва треньорската си кариера през 2000-а и в продължение на две години е асистент на Мортен Олсен в националния отбор на Дания. След това работи начело на Брьондби, Хетафе, Спартак (Москва), Майорка, Суонзи, Ал Лехвия (Катар). В момента е начело на катарския Ал Раян.

Хулио САЛИНАС - Играе още две години на Барселона. През 2000 година прекратява кариерата си като футболист на Алавес, като преди това носи екипите на Депортиво (Ла Коруня), Спортинг (Хихон) и японския Йокохама Маринос. След края на кариерата си става телевизионен коментатор.

Христо СТОИЧКОВ – През 1995 година е продаден на Парма, но след само един сезон се връща в Барселона, където остава до началото на 1998 година. Следват краткотрайни престои в ЦСКА и саудитския Ал Насър. В последните години от кариерата си играе за японския Кашива Рейсол и американските Чикаго Файър и Ди Си Юнайтед. След това става треньор, а първото му назначение е начело на националния отбор на България. На 10 април 2007 година напуска поста, за да поеме елитния испански Селта. Тимът изпада и няколко месеца след началото на сезон 2007/08 е уволнен. След това работи начело на Мамелоди Съндаунс (ЮАР). В периода 2011-12 е съветник на президента на руския Ростов. През януари 2012 година поема Литекс и след края на сезон 2012/13 е обявен за най-добър треньор за сезона. През лятото на 2013 година за няколко дни е начело на ЦСКА, но води само няколко тренировки. След това започва работа като коментатор за базирана в Маями мексиканска телевизия.

Андони ГОЙКОЕЧЕЯ – Остава при каталунците до 1994 година, след което следва тригодишен престой в Атлетик (Билбао). Играе за Йокохама Маринос и Осасуна преди да прекрати кариерата си през 1999 година. След това става помощник в треньор в Осасуна (първия и втория отбор) и Херес. От началото на 2017 година е спортен директор на Осасуна.

Хосе Рамон АЛЕСАНКО – Година след финала на „Уембли“ прекратява кариерата си. Става треньор и по един сезон води румънските Университатя (Крайова) и Национал (Букурещ). В периода 2000-02 е асистент на Карлес Рексач в Барселона. След това става координатор в школата на каталунците. От началото на тази година е спортен директор на Валенсия.

Карлес БУСКЕТС – Играе за Барселона до 1999 година, където е предимно резерва. След това в продължение на три години носи екипа на Леида. След края на кариерата си работи като треньор на вратари в Барселона. Повече е известен като бащата на настоящия играч на Барселона и националния отбор на Испания Серхио Бускетс.

Чики БЕГИРИСТАЙН – Напуска каталунците през 1995 година. Следва двегодишен престой в Депортиво (Ла Коруня), а през 1999 година прекратява кариерата си в японския Урава Ред Даймъндс. След това работи като телевизионен коментатор. В периода 2003-10 година е спортен директор на Барселона. От 28 октомври 2012 година заема същия пост в Манчестър Сити.

Мигел Анхел НАДАЛ – Остава в Барселона до 1999 година и се завръща в Майорка, където играе до 2005 година и прекратява кариерата си. През 2010-11 година е асистент на Михаел Лаудруп, а през 2011 година за кратко е начело на отбора след напускането на датчанина. Чичо е на световната тенис звезда Рафаел Надал.