Играй БЛИЦ ГЕЙМ - ТУК!

За втори път в рамките на една година Бенфика среща Челси във важен етап от евротурнирите. През миналата година двата тима играха четвъртфинал в Шампионската лига и “орлите” сега имат повод да търсят реванш на финала на Лига Европа.

В днешната среща един срещу друг ще се изправят и двама треньори, които също са мерили сили в Европа. През 2010 г. настоящият мениджър на “сините” Рафаел Бенитес беше начело на Ливърпул, който отстрани Бенфика на 1/4-финалите на Лига Европа. Тогава треньор на “орлите” също беше Жорже Жезуш.

Първата среща между двата тима, играна на 1 април 2010 г., беше спечелена от португалския тим с 2:1. Даниел Агер даде аванс на мърсисайдци в 9-ата минута, но през второто полувреме Оскар Кардосо вкара два гола от дузпа.

Реваншът на 8 април на “Анфилд” беше ръководен от холандския съдия Бьорн Куйперс. Същият рефер има наряд за днешния финал на Лига Европа между Бенфика на Жорже Жезуш и Челси на Рафаел Бенитес.

Срещата започна с по едно пропуснато чисто положение за двата тима. Анхел ди Мария не успяда да даде аванс на Бенфика, а Фернандо Торес изпуска за домакините. В 27-ата минута Дирк Каут дава аванс на “червените”. Холандецът е точен с глава след центриране от корнер. Страничният съдия не зачита попадението и следват протести, след които Куйперс признава гола на Каут.

В 34-ата минута пас на Стивън Джерард извежда Лукас Лейва сам срещу Жулио Сезар и бразилският халф на “червените” с лекота удвоява аванса на тима си. Половин час преди края при една контраатака Ливърпул стига до трети гол, когато Фернандо Торес с десния крак засича ниско центриране на Дирк Каут отдясно.

След това двата тима претендират за дузпа. Бенфика настоява за събаряне на Оскар Кардосо в наказателното поле, а домакините искат фаул на Луизао срещу Торес в пеналта. В 70-ата минута Оскар Кардосо е точен при изпълнение на фаул, при което с изстрела си пробива стената и праща топката край плонжа на Пепе Рейна.

Десет минути преди края португалците правят принудителна смяна на вратаря Жулио Сезар, който получава удар в главата. Вместо него в игра влиза Морейра. Две минути по-късно след нова контраатака Фернандо Торес вкарва втория си гол в мача след извеждащ пас на Хавиер Масчерано.

На полуфиналите Ливърпул отпада от бъдещия носител на трофея Атлетико (Мадрид) след загуба с 0:1 на "Висенте Калдерон" и победа с 2:1 над "Анфилд". На финала "дюшекчиите" побеждават друг английски отбор - Фулъм, с 2:1 след продължения и два гола на Диего Форлан.

8 април 2010 г.
Ливърпул – Бенфика 4:1
1:0 Дирк Каут (27), 2:0 Лукас Лейва (34), 3:0 Фернандо Торес (59), 3:1 Оскар Кардосо (70), 4:1 Фернандо Торес (82)
(1:2 в първия мач)

Ливърпул: Пепе Рейна, Глен Джонсън, Сотирис Кириякос, Джейми Карагър, Даниел Агер, Хавиер Масчерано, Лукас Лейва, Дирк Каут, Стивън Джерард (88-Алберто Акуилани), Йоси Бенаюн (90+1-Набил ел Жар), Фернандо Торес (86-Давид Нгог)

Бенфика: Жулио Сезар (80-Морейра), Рубен Аморим, Сидней, Луизао, Давид Луис, Рамирес, Хави Гарсия, Карлош Мартинш (67-Алан Кардек), Анхел ди Мария, Пабло Аймар (86-Фабио Коентрао), Оскар Кардосо