Йордан Лечков днес навършва 50 години. Един чудесен повод да си припомним за вълшебника с футболната топка, който през футболната си кариера покори сърцата на футболните фенове в България, Хамбург, Марсилия и Истанбул.

Незабравимо остава попадението на гениалния плешивец във вратата на Германия на четвъртфиналите на световното първенство в САЩ през 1994 година. Мачът е само ден след 27-ия рожден ден на халфа. Три минути след изравнителния гол на Стоичков от фаул в 75-ата минута, Лечков вкарва победното попадение за 2:1 и така България елиминира световния шампион.

Магическият халф има и друга ключова изява в мача, но тя води до гол за немците. В началото на второто полувреме той събаря Юрген Клинсман в нашето наказателно поле и Лотар Матеус е точен от отсъдената дузпа. След двубоя Лечков признава пред БНТ, че е имало контакт с Клинсман, но според него дузпа не е имало и важното е, че сме победили.

Година по-късно Йордан Лечков и голът му срещу Германия са обект на популярното в Англия през 90-те години футболно предаване „Phoenix From The Flames“ (Феникс от пламъците). Екип гостува на българина в Германия, където заедно с водещите пресъздава дузпата срещу Клинсман и попадението си във вратата на Бодо Илгнер.

Не бива да се забравя, че на световното първенство в САЩ Данчо Лечков бележи още един гол. Това е при успеха с 4:0 над Гърция в групите, когато се разписва за 3:0. Тогава, както и срещу Германия, асистенцията е на Златко Янков. Гениалният плешивец вкарва и решителната пета дузпа на осминафинала срещу Мексико.