След този успех американците побеждават Финландия с 4:2 във финалната група, което е достатъчно на тима за златните медали. В друг мач Съветският съюз разбива Швеция с 9:2, но се задоволява само със среброто. През 2008 г. по случай своят вековен юбилей Международната федерация по хокей на лед (IIHF) избира за събитие № 1 през стоте години на своето съществуване именно „Чудото на леда“, при което отбор от американски студенти побеждава изключително опитния и доминиращ в света на аматьорския хокей СССР.
ПРЕДИСТОРИЯТА
Съветският съюз отива на олимпийските игри в Лейк Плесид въпреки напрежението между СССР и САЩ, което във върхова фаза не само заради Студената война, но и заради нахлуването на Червената армия в Афганистан в края на 1979 г. „Сборная“ е абсолютният фаворит за златото и се очаква останалите отбори просто да водят борба за разпределение на останалите места. След олимпийските игри през 1960 г., когато губи от САЩ и Канада и остава с бронза, съветският тим има само една загуба (от Чехословакия) на Олимпиада. В останалите си 28 мача има 27 победи и едно равенство, като винаги взима златните медали. Воденият от Виктор Тихонов отбор разполага с изключително опитните и превърнали се в легенди Владислав Третяк, Валери Харламов, Борис Михайлов, Владимир Петров, Валери Василиев и Александър Малцев. Освен това в състава са младите и бъдещи звезди на световния хокей – Вячеслав Фетисов, Алексей Касатонов, Владимир Крутов и Сергей Макаров.

ПРЕДИ ОЛИМПИАДАТА

ОЛИМПИЙСКАТА ГРУПА
В предварителната група на олимпийския турнир тимът на САЩ сюрпризира всички със сплотената си и здрава игра. В първия си мач отборът изненадващо прави 2:2 с Швеция. Изравнителният гол пада 27 секунди преди края, когато вратарят Джим Крейг е заменен с допълнителен нападател. Ако попадението на Бил Бейкър не беше паднало, Съветският съюз в края на Олимпиадата щеше да е олимпийски шампион въпреки загубата от САЩ заради по-добра голова разлика. Следва още по-невероятната победа със 7:3 над Чехословакия, която е фаворит за среброто. След това американците побеждават Норвегия (5:1), Румъния (7:2) и ФРГ (4:2).

ФИНАЛНАТА ГРУПА
В групата от четири отбора, които водят битка за отличията, участват САЩ, СССР, Швеция и Финландия. Резултатите между отборите в предварителната група се зачитат. Това означава, че „сборная“ влиза с една победа, шведите и американците с по едно равенство, а финландците с една загуба. Двата скандинавски тима правят 3:3 във финалната група, което в крайна сметка позволява на „тре крунур“ да спечелят бронза.
Двубоят, който решава определянето на олимпийския шампион е между САЩ и СССР. Залата за мача е пълна. По трибуните се веят флагове на САЩ, а публиката пее „Бог да благослови Америка“. Съветският тим отказва срещата да бъде преместена от 4 часа след обяд за 8 часа вечерта, което е 4 часа сутринта според московското време. Затова американската телевизия АВС решава да излъчи срещата между САЩ и СССР на запис в праймтайма. Мнозина зрители не разбират това и остават с впечатлението, че гледат мача на живо.
По време на мача в типичния си стил „сборная“ взима ранен аванс. Само 9:12 минути след началото удар на Алексей Касатонов се отбива във Владимир Крутов и влиза в мрежата на Джим Крейг. След 14:03 минути игра Бъз Швайдер изравнява. Три минути по-късно Сергей Макаров връща аванса на Съветския съюз. След този гол вратарят Крейг подобрява играта си. В последната секунда на първата част Марк Джонсън изравнява.

Американците се оказват в числено предимство след 6:27 минути игра в третия период заради наказание на Крутов. Домакините отправят само два удара за 27 минути към вратата на Мишкин. Тогава точно след изтичането на наказанието на Крутов Дейв Силк напредва в руското поле и е посрещнат от Валери Василиев. Шайбата попада в Марк Джонсън, който стреля точно под Мишкин и изравнява резултата. Само минута и половина по-късно Ерузиони отново праща шайбата в мрежата на СССР. Тимът на Виктор Тихонов има цели 10 минути да изравни резултата, но е успява да стори това, въпреки че в края на мача статистиката сочи 39 удара срещу вратата на САЩ и само 16 срещу тази на Съветския съюз.
В последните минути треньорът Хърб Брукс постоянно повтаря на своите играчи: „Играйте в своя стил“. Той не иска неговият тим да се затваря в защита. Американците продължават да атакуват и дори отправят още няколко удара. Съперникът отвръща с канонада към вратата на Крейг. Звездите Харламов, Михайлов и Петров стрелят, но не успяват да преодолеят вратаря или шайбата минава встрани. „Просто се бяхме паникьосали“, спомня си защитникът Сергей Стариков. За учудване на американците в последната минута СССР не заменя вратаря Мишкин за допълнителен нападател. „Никога не бяхме тренирали ситуация с шестима на петима. Тихонов не вярваше, че това е успешна тактика“, разказва Стариков.
Последните секунди на мача са известни на всеки любител на хокея. Срещата по АВС се коментира от Ал Майкълс, който започва да отброява заедно с феновете в залата: „11 секунди, имаме 10 секунди до края. Обратното броене продължава! Мороу подава на Силк. Пет секунди до края. Вярвате ли в чудеса? ДА!!!“

СЛЕД ОЛИМПИАДАТА
Американското списание „Спортс Илюстрейтид“ излиза на първата си страница на 3 март 1980 г. само със снимка от ликуването на американските хокеисти. Няма никакъв текст. Само снимка и името на списанието. Снимката е на Хайнц Клутмайер, който обяснява решението на редакцията: „Нямаше нужда от текст. Всеки американец знаеше какво се е случило“.

Съветският съюз продължава доминацията си в аматьорския хокей до разпада СССР. „Сборная“ печели олимпийските титли през 1984 и 1988 г., както и тази през 1992 г., но под името ОНД. Отборът на Виктор Тихонов не губи мач на световно първенство до 1985 г., а следващото поражение от САЩ е едва през 1991 г.
На олимпийските игри в Солт Лейк Сити американците побеждаван Русия с 3:2 на полуфиналите. Този двубой се играе точно 22 години след „Чудото на леда“. През миналата година на Олимпиадата в Сочи САЩ и Русия играха в предварителната група и завършиха 2:2, а американците спечелиха след дузпи едва при осмите изпълнения. Ти Джей Оши вкара 4 от шестте си опита за американците. Този мач беше определен от някои специалисти като „Маратон на леда“.
В ПОПУЛЯРНАТА КУЛТУРА
В годините след мача през 1980 г. се появяват два игрални филма по темата. Първият - „Чудото на леда“ излиза още през 1981 г. Ролята на треньора Хърб Брукс е изпълнена от Карл Молдън. През 2004 г. „Дисни Пикчърс“ прави филма „Чудото“. Ролята на треньора е дадена на Кърт Ръсел. В годините след това рядко американците са показвали другата гледна точка. Тази на съветския отбор за случилото се в Лейк Плесид. Едва през тази година на екран се очаква излизането на филма "Червената армия", посветена на състава на "сборная". В Русия пък основно предпочитат да избягват темата, тъй като болката още не е отминала.
ГОДИШНИНАТА
Вчера хокеистите от американския тим, спечелил златните медали през 1980 г., се събраха в Ню Йорк, за да отбележат 35 години от невероятния си успех. Отсъстваха само двама. Защитникът Боб Сатър почина през 2014 г. след сърдечен удар. Големият отсъстващ беше треньорът Хърб Брукс, загинал при автомобилна катастрьофа през 2004 г.
ВЕСЕЛИН РУСИНОВ/БЛИЦ

НАЙ-ИНТЕРЕСНИТЕ МОМЕНТИ ОТ МАЧА