Попълнете търсена ключова дума или фраза

"Армейски" триумф! ЦСКА влезе в историята ВИДЕО

За първи път български тим продължава напред в Европа след домакинска загуба в първата среща

снимка: LAP.bg
снимка: Антон УЗУНОВ
Снимки: Антон УЗУНОВ
1 от 20

ЦСКА спечели с 2:0 при визитата си на Сейнт Патрикс в реванш от третия квалификационен кръг на Лигата на конференциите и с общ резултат 2:1 се класира за плейофната фаза, където ще спори с Базел за влизане в групите на турнира.

В първата среща „армейците“ бяха допуснали изненадващо поражение с 0:1 на Националния стадион „Васил Левски“ с гол в последните минути, но на реванша Маурисио Гарсес (12) и Иван Турицов (81-дузпа) донесоха историческа победа за българския клубен футбол. Никога досега наш тим не бе продължавал напред в европейските турнири след домакинска загуба в първата среща. След последния съдийски сигнал се стигна до бой между футболистите, а изпусналият си нервите Брадли де Нойер получи червен картон.

Треньорът Саша Илич изненада със състава, правейки цели пет промени в сравнение с първия мач. "Червените" излизат без типичен централен нападател. Дюкенс Назон и Калоян Кръстев останаха на пейката за сметка на Брайън Морено. В 11-те на "армейците" се върнаха бранителите Мено Кох и Иван Турицов, а дебют като титуляр направи Джонатан Линдсет.

Срещата започна на високи обороти с атаки и към двете врати, а в 12-ата минута "армейците" поведоха след центриране на Тибо Вион от корнер и гол на непокрития Маурисио Гарсес с глава от близко разстояние за 0:1, с което изравниха общия резултат.

В 22-ата минута Иван Турицов центрира отдясно и след лек рикошет в главата на бранител топката стигна до Марусио Гарсес, който отблизо не успя да отправи точен удар. Секунди по-късно Адам О'Райли бе изведен сам срещу Густаво Бусато, но бразилският вратар излезе и спаси с крак. След това на терена влезе медицински екип да окаже помощ на стража, който пострада в тази ситуация. Последваха силни минути за домакините и в 28-ата Бусато изби опасен прехвърлящ удар отдалеч на Джоузеф Редмънд.

Десет минути преди края на редовното време на първата част Брайън Морено можеше да удвои аванса на българския тим, но ударът му от границата на наказателното поле бе спасен от вратаря Ананг. До края на полувремето домакините опитаха натиск и в 42-ата минута имаха шанс чрез Адам О'Райли, чийто удар от малък ъгъл бе спасен от Бусато.

Winbet - най-голямото разнообразие от пазари! (18+)

След почивката футболистите на Саша Илич взеха инициативата, но не застрашаваха сериозно вратата на домакините. В 58-ата минута Йомов изведе Морено на ъгъла на наказателното поле и колубциецът стреля по диагонала, но топката попадна в ръцете на вратаря.

В 73-ата минута Крис Форустър центрира отдясно, а в наказателното поле Антъни Бреслин бе изпуснат на втората греда, но ударът му по трева бе спасен от Бусато. Шест минути след това Маурисио Гарсес бе задържан в наказателното поле от Хари Брокбанк и съдията Хорациу Фешнич посочи бялата точка. Зад топката застана Иван Турицов, който в 81-ата минута реализира хладнокръвно дузпата за 0:2. В този момент играчите на Саша Илич поведоха и в общия резултат, а до края на мача не допуснаха гол и продължават напред.

Непосредствено след последния съдийски сигнал се стигна до напрежение между футболистите на двата отбора. Брадли де Нойер бе изнервен от съперников играч и си изпусна нервите, което накара съдията да му покаже червен картон след края на мача.

В крайна сметка ЦСКА се класира за плейофа за влизане в групите на Лигата на конференциите, където ще се изправи срещу Базел, който елиминира Брьондби след дузпи. Първата среща с швейцарците ще бъде на 18 август в София. "Армейците" ще гостуват на реванша седмица по-късно.

Припомняме, че през 2020 г. ЦСКА успя да отстрани Базел след победа с 3:1 в плейофа, игран в Швейцартия, и се класира за Лига Европа, след обрат от 0:1 с два гола на Тиаго Родригес (72' и 88') и един на Ахмед Ахмедов.

СЕЙНТ ПАТРИКС - ЦСКА 0:2
(в първата среща 1:0, общ резултат 1:2)
0:1 Маурисио Гарсес (12), 0:2 Иван Турицов (81-дузпа)

По-важното от мача по минути:
1 - Начало на срeщата.
4 - Домакините организираха бърза атака по лявото крило и последва центриране, но Юрген Матей се намеси добре и изчисти.
9 - Крис Форестър центрира от пряк свободен удар, но още на първата греда топката бе изчистена от футболист на „армейците“.
10 - Маурисио Гарсес бе блокиран при опит за центриране и спечели корнер.
12 - ГОООЛ за ЦСКА! Тибо Вион центрира от корнера и оставеният свободен Маурисио Гарсес се разписа с глава от близко разстояние за 0:1.
15 - Георги Йомов получава първия жълт картон в мача, а той бе и единственият футболист на ЦСКА, който бе предупреден официално в първия мач.
22 - Иван Турицов центрира отдясно, защитник отклони топката и Маурисио Гарсес пропусна от непосредствена близост, шутирайки покрай вратата.
23 - Адам О'Райли бе изведен сам срещу Густаво Бусато, но бразилският страж на ЦСКА скъси дистанцията и спаси с крак удара.
27 - Джейми Ленън центрира към близката греда от пряк свободен удар, но Вион изчисти.
28 - Бусато изби в корнер много опасен прехвърлящ удар отдалеч на Джоузеф Редмънд.
35 - Брайън Морено получи топката пред наказателното поле, обърна се и шутира, но право в ръцете на вратаря Джоузеф Ананг.
42 - Адам О'Райли овладя топката в наказателното поле и опита удар от малък удар, но Бусато хвана топката.
45+1 - Край на първата част!
..........................................................
46 - Начало на второто полувреме.
48 - Георги Йомов центрира към Джонатан Линдсет и ударът на норвежеца е блокиран от защитник.
58 - Браян Морено получи топката в наказателното поле и нанесе удар по земя точно в ръцете на вратаря.
73 - Густаво Бусато хвана топката след удар на Антони Бреслин, който бе изпуснат на втора греда.
76 -  Жеферсон сбърка в средата на терена и топката бързо бе пусната до Серж Атакаи, чийто удар бе спасен от Бусато, а добавката на О'Райли не бе точна.
79 - ДУЗПА за ЦСКА! Маурисио Гарсес бе задържан в наказателното поле от Хари Брокбанк и съдията Хорациу Фешнич посочи бялата точка.
81 - ГОООЛ за ЦСКА! Иван Турицов реализира хладнокръвно дузпата за 0:2.
90+1 - Удар на Дюкенс Назон е спасен от вратаря на домакините Джоузеф Ананг.
90+5 - Край на мача! ЦСКА спечели с 2:0 срещу Сейнт Патрикс и продължава напред с историческа победа.
Брадли де Нойер и Адам О'Райли се сбиха след последния съдийски сигнал и получиха червени картони

Сейнт Патрикс: 1. Джоузеф Ананг – 12. Хари Брокбанк (8245. Бабатунде Оволаби), 5. Том Гривости , 4. Джоуеф Редмънд (к), 19. Антони Бреслин – 16. Адам О’Райли , 6. Джейми Ленън – 2. Бари Котър, 8. Крис Форестър, 15. Били Кинг (657. Серж Атакаи) – 9. Оуен Дойл
Резерви: 23. Давид Одумосу, 7. Серж Атакаи, 10. Ронан Кофлан, 22. Сам Къртис, 11. Джейсън МакКлеланд, 18. Бен МакКормак, 45. Бабатунде Оволаби, 29. Пади Барет, 25. Тайс Тимерманс, 30. Рос Фай
Треньор: Тим Кланси

ЦСКА: 1. Густаво Бусато – 19. Иван Турицов , 2 Юрген Матей (к) , 4. Мено Кох , 5. Брадли де Нойер  – 15. Тибо Вион (713. Жеферсон), 21. Амос Юга  – 10. Георги Йомов (628. Станислав Шопов ), 7. Джонатан Лидсет (7111. Лазар Туфегджич), 27. Маурисио Гарсес  – 28. Брайън Морено (629. Дюкенс Назон)
Резерви: 12. Алекс Божев, 25. Димитър Евтимов, 3. Жеферсон, 6. Християн Петров, 8. Станислав Шопов, 9. Дюкенс Назон, 11. Лазар Туфегджич, 13. Галин Минков, 14. Калоян Кръстев, 16. Асен Дончев, 20. Йоан Бауренски, 22. Енес Махмутович
Треньор: Саша Илич

Стадион: "Тала Стейдиъм", Дъблин
Съдия: Хорациу Фешнич (Румъния)

Легенда:  - гол,  - автогол,  - жълт картон,  - втори жълт картон,  - червен картон,  - смяна,  - опасно положение,   - контузия