ЦСКА се изправя днес срещу Зоря (Луганск) в първи мач от третия квалификационен кръг на Лига Европа. Двубоят е от 20:30 часа на Националния стадион „Васил Левски”.

Това ще е четвърта битка на „червените” срещу украински отбори в евротурнирите. Те два пъти са се изправяли срещу Динамо (Киев) и все отпадат. ЦСКА обаче има успех срещу Шахтьор (Донецк).

За него ще ви разкажем в рубриката ни БЛИЦ Архив в следващите редове.

Двата тима излизат един срещу друг на стадион „Българска армия” на 20 септември 2001 година в първи кръг от турнира за Купата на УЕФА.

Шахтьор вече е класа. Клубът е собственост на милиардера Ринат Ахмедов, който не пести пари. Налива яко с основна цел да измести гранда Динамо (Киев) и да остави следа не само в Украйна, но и в Европа.

10 месеца преди битките с ЦСКА тимът от Донецк прегазва с 3:0 Арсенал в групите на Шампионската лига. В състава блестят Анатолий Тимошчук, Генадий Зубов, Андрий Воробей и нигерийците Джулиъс Агахова и Исаак Окоронкво.

„Армейците” пък са водени от Аспарух Никодимов, а в състава му личат имената на Любослав Пенев, Методи Деянов, Тодор Янчев, Владо Манчев, Александър Томаш, Масена Моке, Ибрахимай Гай и покойният вече Ненад Лукич.

ЦСКА попилява с 3:0 Шахтьор, чийто треньор е Виктор Прокопенко. Герои на битката са Владо Манчев, ветеранът Любо Пенев, Мето Деянов и Ненад Лукич.

В 24-ата минута Мето Деянов изпълнява корнер, Любо отклонява топката към Манчев, който открива резултата.

В 41-ата минута отново Методи Деянов е в основана на гола, когато асистира на Любо Пенев. Чичовото с глава пронизва вратата – 2:0.

Winbet - победата е емоция! (18+)

Украинците налитат като оси и създават доста положения, но сърбинът Лукич е непреодолим. Той спасява няколко коварни удара и не позволява да му бъде отбелязан гол.

В 78-ата минута отново Деянов е в центъра на вниманието. „Червената десетка” бие с глава, топката се отбива в гредата, но Манчев я изпраща в мрежата – 3:0.

След една седмица на реванша в Донецк е страшно. ЦСКА е подложен на масиран натиск и в 32-ата минута Зубов е точен. Малко след началото на второто полувреме Воробей прави 2:0. Последва атака след атака, но Лукич е блестящ. На стадиона ври и кипи. 30 хиляди реват като луди.
На Шахтьор му е необходим още един гол, за да докара мача до продължения. Такъв пада, но в неговата врата. В последната минута пак вездесъщият Методи Деянов е основното действащо лице на терена. Но този път не с асистенция, а с попадение – 2:1.

ЦСКА в крайна сметка оцелява в украинския ад. Всички са на седмото небе заради значимия успех, който е и последният голям такъв на „червените” в Европа до днес.

В следващия кръг ЦСКА се пада срещу Милан и след две загуби – 0:2 в Милано и 0:1 в София напуска турнира за Купата на УЕФА.