ЦСКА спечели с 5:3 контролата си срещу четвъртодивизионния австрийски Кематен. "Червените" изоставаха в резултата, но съумяха да стигнат до обрата, а с това и до първата победа под ръководството на Саша Илич.

С дебютни попадения за "армейците" се отличиха Браян Морено, Лазар Туфегджич и Марк-Емилио Папазов, а титуляри започнаха младоците Алекс Божев и Росен Маринов.

Домакините откриха резултата в 20-ата минута чрез Сам Абфалтерер. В 41-ата Браян Морено се разписа след подаване на Станислав Шопов, а малко преди почивката играч на Кематен си вкара автогол.

Новото попълнение на "червените" Лазар Туфегджич отбеляза още в началните секунди на второто полувреме и ЦСКА поведе с 3:1. Малко след това Петър Гатахер направи 2:3, а в 75-ата отново той беше точен - 3:3.

До края "армейците" стигнаха до още два гола. В 84-ата минута юношата на Левски Марк-Емилио Папазов се разписа за 4:3, а в 88-ата Туфегджич за втори път отбеляза и ЦСКА спечели с 5:3.

Winbet - на един клик разстояниe! (18+)

Илич заложи на 16-годишния Алекс Божев на вратата срещу Кематен. Младокът обаче беше неубедителен и пролича липсата му на опит. Заради контузии срещата пропуснаха Юрген Матай и Енес Махмутович, както и националните състезатели Иван Турицов, Георги Йомов и Яник Вилдсхут, които са само с една тренировка в Австрия.

Припомняме, че ЦСКА загуби първата си контрола на лагера - 1:4 от изпадналия от Бундеслигата Гройтер Фюрт.

Играчите на Кематен започнаха по-агресивно и още в първата минута отправиха два удара към Алекс Божев. За негов късмет топката прелиташе в аут и не му се налагаше да се намесва. Малко преди да измине четвърт час игра Станислав Шопов стреля от въздуха, вратарят на австрийския тим улови. Браян Морено прати топката в мрежата на Кематен, но попадението беше отменено заради засада.

Малко след това Йоан Бауренски стреля покрай напречната греда.

В 20-ата минута Алекс Божев допусна грешка, след като не успя да хване върнатата с глава топка от Маурисио Гарсес. Сам Абфалтерер се възползва и реализира в опразнената врата за 1:0.

В средата на първото полувреме "червените" имаха две отлични възможности да изравнят. Първо Федерико Варела с глава прати топката покрай целта, а малко след това изстрел на Браян Морено срещна лявата греда.

По-напористите действия на играчите на ЦСКА дадоха резултат в 41-ата минута. Кематен направи груба грешка при изнасяне на топката, а Шопов веднага пусна извеждащ пас за Брайън Морено, който вкара за 1:1.

В добавеното време на първата част Шопов центрира от фаул, Росен Маринов опита да отиграе, докосна някак топката, но Андреас Калинович комично я изпрати във вратата си. Така ЦСКА стигна до пълния обрат и поведе с 2:1.

Още в началото на второто полувреме "червените" покачиха на 3:1. Шопов центрира към другото ново попълнение Лазар Туфегджич, а сърбинът прати топката с глава в мрежата на Кематен, с което отбеляза дебютното си попадение за ЦСКА.

Австрийците намалиха изоставането в 52-ата минута. Точен беше Петър Гатахер, който надбяга Росен Маринов и разстреля Алекс Божев - 2:3.

Малко по-късно Тибо Вион нанесе силен изстрел от пряк свободен удар, стражът на австрийския отбор се намеси. Включилият се като резерва Калоян Кръстев също се отчете с пропуск, след като ударът му премина на сантиметри покрай дясната греда. Секунди след това стражът на Кематен отрази още един негов удар.

В 75-ата минута Гатахер с мощен удар под напречната греда отбеляза втория си гол в срещата - 3:3.

В 78-ата минута Жеферсон изведе резервата Марк-Емилио Папазов сам срещу вратаря и младокът вкара, но попадението беше отменено заради засада. Юношата на Левски се разписа за 4:3 в 84-ата минута след разбъркване в наказателното поле, а четири по-късно Туфегджич оформи крайното 5:3.

КЕМАТЕН - ЦСКА 3:5
1:0 Сам Абфалтерер (20), 1:1 Браян Морено (41), 1:2 Андреас Калинович (45-автогол), 1:3 Лазар Туфегджич (46), 2:3 Петър Гатахер (52), 3:3 Петър Гатахер (75), 3:4 Марк Емилио-Папазов (84), 3:5 Лазар Туфегджич (88)

ЦСКА: 12. Алекс Божев, 27. Маурисио Гарсес, 4. Мено Кох, 29. Росен Маринов, 13. Галин Минков, 20, Йоан Бауренски, 21. Амос Юга, 5. Федерико Варела (4611. Лазар Туфегджич ), 8. Станислав Шопов, 7. Йоан Баи, 28. Браян Морено
Резерви: 25. Димитър Евтимов, 6. Християн Петров, 16. Асен Дончев, 15. Тибо Вион, 3. Жеферсон, 11. Лазар Туфегджич, 24. Марк-Емилио Папазов , 26. Мартин Смоленски, 14. Калоян Кръстев, 23. Радослав Живков

Легенда:  - гол,  - автогол,  - жълт картон,  - втори жълт картон,  - червен картон,  - смяна,  - опасно положение,   - контузия

Следете с БЛИЦ СПОРТ: Лятна подготовка 2022