Всичко за Евро 2024 с БЛИЦ – ТУК!

Словения и Сърбия завършиха 1:1 в много интригуващ мач от група „С“ на Евро 2024. Бившият защитник на Лудогорец Жан Карничник откри резултата в 69-ата минута. В петата минута на добавеното време сърбите изравниха след попадение на резервата Лука Йович.

Припомняме, че словенците започнаха участието си с равенство 1:1 срещу Дания, докато сърбите загубиха с 0:1 от Англия в първия си мач.

Тази сутрин стана ясно, че „белите орли“ заплашват да напуснат европейското първенство, ако УЕФА не накаже Албания и Хърватия заради скандирания „Убий сърбина“ по време на вчерашния мач между двата отбора (2:2).

Сърбите допуснаха груба грешка в началото на мача, Адам Гнезда шутира, но право в ръцете на Предраг Райкович. Словения създаде ново напрежение пред вратата на съперника в 8-ата минута, когато Ян Млакар излезе на добра позиция и стреля, Райкович спаси.

В 27-ата минута след центриране в наказателното поле на Словения, Душан Влахович се измъкна от Ваня Дъркушич и засече с глава, Ян Облак спаси. Четири минути по-късно след центриране от корнер се стигна до голямо напрежение пред вратата на Словения. Александър Митрович отблизо успя леко да отклони топката с глава, но тя премина встрани от десния страничен стълб.

Словения направи огромен пропуск в 38-ата минута. Тим Елшник имаше късмет след рикошет да получи топката на отлична позиция в наказателното поле на Сърбия и веднага стреля, но топката разтресе левия страничен стълб на вратата на Предраг Райкович. След това топката попадна в Бенямин Шешко, но той заложи на силата и не успя да намери очертанията на вратата на Райкович, пращайки топката в аут.

В 41-ата минута Андрия Живкович центрира в наказателното поле на Словения, където Александър Митрович се измъкна от опеката на Жан Карничник и отблизо стреля, но Ян Облак спаси.

Две минути по-късно Сърбия организира бърза атака, при която Саша Лукич стреля, но Тим Елшник се намеси решаващо и успя да изчисти топката пред голлинията.

Сърбия направи много голям пропуск в 47-ата минута, когато Душан Тадич изведе Александър Митрович сам срещу Ян Облак, но вратарят се намеси чудесно и спаси удара на нападателя.

Бенямин Шешко отправи много опасен удар в 58-ата минута от около 20 метра, но Райкович демонстрира страхотен рефлекс и изби в корнер.

Андраж Шпорар проби в наказателното поле на Сърбия в 67-ата минута, когато бе изблъскан Страхиня Павлович, но съдията Ковач показа, че няма намерение да свири дузпа.

Словения поведе в 69-ата минута. Тим Елшник центрира от ляво към далечната греда, където Сергей Милинкович-Савич изпусна Жан Карничник и бившият бранител на Лудогорец отблизо вкара топката във вратата на Райкович - 1:0.

Малко след това Митрович пропусна да изравни. Нападателят на Сърбия се пребори с Жан Карничник и стреля, но топката срещна напречната греда на вратата на Ян Облак.

Карничник имаше нова възможност и отправи хубав удар в 79-ата минута, но покрай целта в аут. Малко след това Лазар Самарджич пробва мерника си, топката прелетя встрани от вратата на Ян Облак. Няколко секунди по-късно стражът на Словения се наложи да се намесва след опасно изпълнение на Велко Бирманчевич.

Пълната драма настъпи в петата минута на добавеното време, когато Лука Йович отне победата на словенците и спаси Сърбия. Иван Илич центрира от ъглов удар, а в наказателното поле на Словения играчът на Милан засече топката с глава и я изпрати във вратата на Ян Облак - 1:1.

Словенците събраха 2 точки и са втори в групата към момента, а Сърбия има една в актива си.

СЛОВЕНИЯ - СЪРБИЯ 1:1
1:0 Жан Карничник (69), 1:0 Лука Йович (90+5)

По-важното от мача по минути:
1 - Начало на срещата.
4 - Далечен удар на Адам Гнезда, вратарят на Сърбия Предраг Райкович не бе затруднен.
8 - Ян Млакар се озова на добра позиция в наказателното поле на сърбите, ударът му отново бе спасен от стража на Майорка.
27 Първа опасност пред словенската врата. Душан Влахович засече с глава центрирана топка, Ян Облак спаси.
31  Голямо напрежение в полето на Ян Облак. Александър Митрович опита да отбележи отблизо, успя леко да отклони топката с глава, но тя премина встрани от десния страничен стълб.
38  ГРЕДА! Фрапантен пропуск на Бенямин Шешко, който не успя да се разпише от изгодна позиция. Фрапантен пропуск на Бенямин Шешко, който не успя да се разпише от изгодна позиция. Тими Елшник проби в наказателното поле на Словения и стреля мощно, топката срещна лявата греда на вратата на Предраг Райкович и се озова в краката на Шешко. Нападателят на Лайпциг обаче не успя да я насочи във вратата, изпращайки я над напречната греда.
41  Нов шанс за Сърбия. Андрия Живкович центрира, Александър Митрович се измъкна от Жан Карничник и отблизо стреля, Ян Облак спаси.
45+1 - Край на първото полувреме.
--------------
46 - Начало на второто полувреме.
47  Сърбите с нов пропуск! Душан Тадич изведе отлично Митрович сам срещу вратаря, Ян Облак го отчая с блестящата си намеса, спасявайки удара му.
50  Душан Тадич центрира в наказателното поле на Словения, Митрович засече с глава, но над вратата.
58 - Удар на Шешко, Райкович успя да спаси.
67  Словенците с претенции за дузпа, след като Петър Стоянович бе съборен от противник в наказателното поле на Сърбия. Съдията Ищван Ковач обаче остави играта да продължи, а и нямаше последваща намеса на ВАР.
69  ГОООЛ! 1:0 за Словения след попадение на Жан Карничник. Тими Елшник центрира от ляво, а на далечната греда бившият защитник на Лудогорец засече в мрежата на Предраг Райкович.
72
 ГРЕДА! Митрович се озова в отлична позиция и стреля, но след рикошет от крака на Жан Карничник топката срещна напречната греда.
79 - Изстрел на Жан Карничник, топката прелетя встрани от вратата на Сърбия.
90 - Добавеното време е 5 минути.
90+5  ГОООЛ! Сърбия успява да изравни - 1:1! Лука Йович отбеляза с глава.
90+6 - Край на мача. Словения и Сърбия завършиха 1:1.

Slovenia
СЛОВЕНИЯ: 1. Ян Облак, 2. Жан Карничник , 21. Ваня Дъркушич, 6. Яка Бийол, 13. Ерик Янжа , 20. Петър Стоянович (76  18. Жан Випотник ), 22. Адам Гнезда Черин, 10. Тими Елшник (90+1  23.Йосип Брекало), 17. Ян Млакар (64  5. Йон Горенц Станкович), 20. Андраж Шпорар, 11. Бенямин Шешко (76  7. Бенямин Вербич)
Резерви: 12. Вид Белец, 16. Игор Векич, 3. Юре Балковец, 4. Миха Блажич, 5. Йон Горенц Станкович, 7. Бенямин Вербич, 8. Санди Ловрич, 14. Ясмин Куртич, 15. Томи Хорват, 18. Жан Випотник, 19. Жан Целар, 23. Йосип Брекало, 24. Нино Жугел, 25. Адриан Зелкович,  26. Йосип Иличич
Селекционер: Матяж Кек

Serbia
СЪРБИЯ: 1. Предраг Райкович, 13. Милош Велкович, 4. Никола Миленкович, 2. Страхиня Павлович, 14. Андрия Живкович (82  26.Велко Бирманчевич), 17. Иван Илич, 22. Саша Лукич  (64 20. Сергей Милинкович-Савич), 25. Филип Младенович  (46  21. Мият Гачинович ), 10. Душан Тадич (82  19. Лазар Самарджич), 7. Душан Влахович (64  8.Лука Йович ), 9. Александър Митрович
Резерви: 12. Джордже Петрович, 23. Ваня Милинкович-Савич, 3. Неманя Стоич, 5. Неманя Максимович, 6. Неманя Гудел, 8. Лука Йович, 11. Филип Костич, 15. Сърджан Бабич, 16. Сърджан Мияйлович, 18. Петър Ратков, 19. Лазар Самарджич, 20. Сергей Милинкович-Савич, 21. Мият Гачинович, 24. Урош Спаич, 26. Велко Бирманчевич
Селекционер: Драган Стойкович

Съдия: Ищван Ковач (Румъния)
Мюнхен, „Алианц Арена“

Легенда:  - гол,  - автогол,  - жълт картон,  - втори жълт картон,  - червен картон,  - смяна,  - опасно положение,  - контузия,  - преглеждане на ситуация с ВАР