Всичко за Евро 2024 с БЛИЦ – ТУК!

Германия срази Дания с 2:0 на "Сигнал Идуна Парк" след разразила се гръмотевична буря и прекъсване за около 25 минути в Дортмунд, за да се класира на 1/4-финалите на домашното Евро 2024. Кай Хавертц (53-дузпа) и Джамал Мусиала (68) вкараха головете, а Бундестима очаква победителя от еди от фаворитите Испания и сензацията Грузия. Други три попадения не бяха зачетени след намесата на ВАР - първото заради нарушение на Кимих, а другите две заради засади - по едно за двата тима.

Домакините започнаха вихрено мача и можеха да поведат още в 4-ата минута. Нико Шлотербек прати топката в мрежата след центриране от корнер, но попадението не бе зачетено заради нарушение в атака на Йошуа Кимих, който две минути след това отправи мощен шут от далечна дистанция и принуди Каспер Шмайхел да прави важно спасяване. При последвалия корнер дойдоха нови проблеми за Шмайхел след нов изстрел с глава на Шлотербек, но стражът отново спаси. В 10-ата минута Кай Хавертц получи топка зад защитата и реши да шутира от воле, но Шмайхел се изяви с ново спасяване. След това при корнера Роберт Андрих стреля с глава и отново стражът на датчаните бе на правилното място, за да улови.

Лека полека Дания укроти ентусиазма на Бундестима и в 24-ата минута стигна и до първата си голова възможност в мача. Кристиан Ериксен намери Йоаким Меле в наказателното поле, а той шутира от движение над вратата.

Страхотна гръмотевична буря се изви над Дортмунд и Майкъл Оливър и в 35-ата минута даде знак за временно спиране на играта. Малко по-късно двата отбора дори се прибраха в съблекалните и след около 25 минути пауза подновиха играта, а Германия отново започна по-добре и в 37-ата минута Кай Хавертц се озова на добра позиция и стреля с глава, но отново Шмайхел парира удара. Дания също имаше чудесен шанс в 41-вата минута, когато Расмус Хойлунд открадна топката в близост до вратата и моментално стреля, но встрани. Четири минути след това Томас Дилейни изведе Расмус Хойлунд, който обаче не успя да преодолее Мануел Нойер, който излезе добре и блокира удара му.

Четири минути след почивката "червеният динамит" отбеляза чрез Йоаким Андерсен, но и този гол бе отменен след намесата на ВАР заради засада в хода на атаката. Секунди след това същият Андерсен игра с ръка в наказателното си поле след центриране на Раум. Ситуацията бе прегледана от видеоасистентите и Майкъл Оливър посочи бялата точка, а в 53-ата минута Кай Хавертц реализира дузпата за 1:0. Шест минути след това Хавертц можеше да удвои преднината, след като изскочи зад защитата на съперника и елегатно копна топката над Шмайхел, но не уцели вратата.

Дания търсеше начин да застраши Нойер и това се случи в 66-ата минута, когато Расмус Хойлунд се освободи в пеналта и стреля, но вратарят на домакините направи отлично спасяване. Две минути по-късно Нико Шлотербек с прекрасен дълъг пас изведе Джамал Мусиала на скорост, той надбяга пазача си и останал очи в очи с Шмайхел го преодоля технично за 2:0. В следващите минути Германия се върна по-назад, докато Дания тръгна в атака, за да се опита да навакса част от пасива си. В 83-ата минута Флориан Виртц изведе Никлас Фюлкруг сам срещу вратаря, но ударът на тарана бе спасен с крак от Шмайхел, а и бе отсъдена засада.

Бундестима осъществи добра атака в първата минута от долавеното време, при която Флориан Вирц овладя едно дълго подаване, нахлу в наказателното поле, притискан от защитник, преодоля Шмайхел и вкара гол. Попадението обаче не бе зачетено заради засада. Три минути след това Виртц изведе Хаверц вдясно от вратата на Шмайхел, който направи страхотно спасяване с крак.

До края нямаше други попадения и Германия се класира за 1/4-финалите, където очаква Испания или Грузия.

ГЕРМАНИЯ - ДАНИЯ 2:0
1:0 Кай Хавертц (53-дузпа), 2:0 Джамал Мусиала (68)

Най-важното от мача по минути:
1 - Начало на срещата.
4 - След центриране на Тони Кроос от корнер Нико Шлотербек вкара топката във вратата на Шмайхел, но имаше съдийски сигнал, а и ВАР не зачете гола заради нарушение в наказателното поле на Йошуа Кимих.
7 -  Брилянтен удар на Кимих от дистанция, Каспер Шмайхел боксира с една ръка в нов корнер.
8 -  Нов изстрел на Шлотербек към вратата на Шмайхел, но датският вратар отново спасява.
10 - Хавертц се измъкна от датските защитници и с удар от въздуха прати топката към далечния ъгъл, а Шмайхел за пореден път спаси вратата си.
11 - След центрирането от ъгловия удар, Андрих стреля, но право в ръжете на датския вратар.
13 - Далечен и неточен удар на Джамал Мусиала.
16 - Тони Кроос шутира от пряк свободен удар пред наказателното поле, но топката спира в стената.
21 - Кристиан Ериксен овладя брилянтно топката зад немската отбрана, но ударът му бе блокиран.
24 - Йоаким Мееле получи в пеналта и шутира по диагонала, топката мина встрани от вратата.
31 - Кристиан Ериксен стреля силно от свободен удар, но праща топката право в тялото на Рюдигер.
35 - Съдията Майкъл Оливър прекъсна мача заради гръмотевична буря над Дортмунд и лошо време.
.......................................................................................................................................................................................
36 - Мачът е подновен след около 10-15 минути прекъсване заради гръмотовична буря с градушка.
37 - Кай Хаверц стреля с глава от много удобна позиция, но праща топката в тялото на Каспер Шмайхел, който избива инстинктивно.
42 - Нико Шлотербек се засуети в наказателното поле и допусна Расмус Хьойлунд да му отнеме топката, но изстрелът на деветката на Дания удари външната страна на мрежата.
45 - Расмус Хойлунд бе изведен сам срещу Мануел Нойер, който направи ключово спасяване.
45+1 - Край на първата част!
.................................................................
46 - Начало на второто полувреме.
48 - След центриране от фал, датначните успяха да разиграят добре в наказателното поле и да стигнат до голов удар на Йоаким Андерсен, но попадението бе отменено заради задата при изграждането на атаката на датчаните.
52 - ДУЗПА за Германия! Давид Раум центрира отляво в наказателното поле, където Йоахим Андерсен докосна леко топката с ръка. Първоначално Майкъл Оливър подмина ситуацията, но след като бе привикан да разгледа положението с ВАР, англичанинът посочи бялата точка.
53 - ГОООЛ за Германия! Кай Хавертц реализира отсъдената дузпа за 1:0.
59 - Кай Хаверц преодолява по брилянтен начин двама бранители на Дания в центъра на терена и се понесе сам срещу Каспер Шмайхел, но не успява да преодолее датския страж, стреляйки встрани от вратата.
66 - Расмус Хойлунд се справя с бранител на Германия и пеналта и стреля силно, но Нойер е на мястото си.
68 - ГОООЛ за Германия! Джамал Мусиала бе изведен зад отбраната на Дания, надбяга с лекота Хоахим Андерсен и технично успя да насочи топката покрай Каспер Шмайхел в далечния ъгъл за 2:0.
83 - Шмайхел спаси с крак удар на излезлия сам срещу него Никлас Фюлкруг, но бе отсъдена и засада.
90+1 - Гол на Флориан Виртц за Германия бе отменен заради засада след потвърждение и от ВАР.
90+4 - Кай Хавертц се озова на стрелкова позиция отляво, отправи удар по диагонала, но Шмайхел спаси с крак
90+6 - Край на мача! Германия срази Дания с 2:0 и се класира за 1/4-финалите.

Германия:  1. Мануел Нойер – 2. Антонио Рюдигер, 3. Давид Раум (8120. Бенямин Хенрикс), 6. Йошуа Кимих, 7. Кай Хавертц , 8. Тони Кроос, 10. Джамал Мусиала  (8117. Флориан Вирц), 15. Нико Шлотербек, 19. Лерой Сане (8816. Валдемар Антон), 21. Илкай Гюндоган (К) (649. Никлас Фюлкруг), 23. Роберт Андрих (6425. Емре Джан)
Резерви: 12. Оливер Бауман, 22. Марк-Андре Тер Стеген, 5. Паскал Грос, 9. Никлас Фюлкруг, 11. Крис Фюрих, 13. Томас Мюлер, 14. Максимилиан Байер, 16. Валдемар Антон, 17. Флориан Вирц, 18. Максимилиан Мителщет, 20. Бенямин Хенрикс, 24. Робин Кох, 25. Емре Джан, 26. Денис Ундав
Треньор: Юлиан Нагелсман

Дания: 1. Каспер Шмайхел – 2. Йоаким Андерсен , 6. Андреас Кристенсен (8126. Якоб Бруун Ларсен), 3. Яник Вестергоорд – 18. Александър Ба (8117. Виктор Кристиансен), 23. Пиер-Емил Хьойберг, 8. Томас Дилейни (6915. Кристиан Норгор), 5. Йоаким Мееле  – 10. Кристиан Ериксен (8014. Микел Дамсгор) – 9. Расмус Хьойлунд (8119. Йонас Винд), 11. Андреас Сков Олсен (6920. Юсуф Поулсен)
Резерви: 16. Мадс Хермансен, 22. Фредерик Рьонов, 4. Симон Кяер, 7. Матиас Йенсен, 12. Каспер Долберг, 13. Матиас Занка Йоргенсен, 14. Микел Дамсгор, 15. Кристиан Норгор, 17. Виктор Кристиансен, 19. Йонас Винд, 20. Юсуф Поулсен, 24. Андрес Дрейер, 25. Расмус Кристенсен, 26. Якоб Бруун Ларсен
Треньор: Каспер Хюлманд

Стадион: „Сигнал Идуна Парк“, Дортмунд
Съдия: Майкъл Оливър (Англия)
ВАР: Стюарт Атуел (Англия)

Легенда:  - гол,  - автогол,  - жълт картон,  - втори жълт картон,  - червен картон,  - смяна,  - опасно положение,  - контузия,  - преглеждане на ситуация с ВАР