Всичко за Евро 2024 с БЛИЦ – ТУК!

От нашия специален пратеник РУМЕН ПАЙТАШЕВ

Португалия надви изключително драматично Словения с 3:0 след изпълнение на дузпи на стадион "Дойче Банк Парк" във Франкфурт и се класира за 1/4-финал срещу Франция на Евро 2024. "Петлите" елиминираха Белгия с 1:0 след щастлив рикошет и автогол в края. В редовното време срещата завърши 0:0, а резултатът се запази такъв и след продълженията, в които Кристиано Роналдо пропусна дузпа и избухна в сълзи, след което трябваше да бъде окуражаван от неговите съотборници. При дузпите вратарят Диого Коща отрази ударите на Иличич, Балковец и Вербич, а Роналдо, Бруно Фернандеш и Бернардо Силва се разписаха, за да класират иберийците напред.

Срещата премина под доминацията на португалците, а словенците предимно се бранеха и разчитаха на редки контраатаки. Още в 4-ата минута опасно центриране бе избито Жан Карничник, а след корнера Рубен Диаш стреля неточно. В 13-ата минута последва ново опасно центриране на Бернардо Силва, като съвсем малко остана на Кристиано Роналдо и Бруно Фернандеш да засекат топката. В 31-ата минута Жоао Кансело центрира, а Роналдо стреля с глава, но Ян Облак спокойно улови. Още в следващата минута обаче последва опасен рейд на Рафаел Леао, който бе спрян с нарушение на границата на наказателното поле. Роналдо стреля от прекия свободен удар, но шутът му мина над словенската врата. Първият точен удар за Словения пък дойде едва в 44-тата минута и бе дело на Бенямин Шешко от дистация, като Диого Коща се намеси без проблеми. В последните секунди на първата част нов пробив на Леао доведе топката до Палиня, който стреля опасно с далечен шут, минал на сантиметри от вратата на Облак.

След почивката иберийците продължиха да натискат и да пропускат. В 55-ата минута пък Кристиано Роналдо отправи поредния си шут от пряк свободен удар, който бе много мощен, но Облак съумя да избие. Шест минути по-късно Словения имаше златен шанс да открие при опасна контраатака, като Шешко се откъсна от португалската защита, но стреля разочароващо в аут. В 72-ата минута дойде поредният неточен изстрел от пряк свободен удар на Роналдо. Той имаше страхотен шанс да донесе победата на иберийците в 89-ата минута, когато излезе сам срещу Ян Облак, който го отчая с блестящо спасяване.

И след пет минути добавеното време гол не падна, за да се стигне до продължения. В първото от тях Словения отправи два удара, дело на Вербич и Горенц-Станкович, които обаче не затрудниха кой знае колко Диого Коща. В 104-ата минута Диого Жота направи страхотен индивидуален рейд, като в крайна сметка бе повален в наказателното поле на Словения и съдията посочи бялата точка, а Кристиано Роналдо пропусна дузпата, след като Ян Облак отрази удара му. Пропускът накара Роналдо да избухне в сълзи при паузата между двете продължения, като неговите съотборници го окуражиха.

В 115-ата минута Словения получи златен шанс да стигне до гол след кошмарна грешка на опитния Пепе в защита, но излезлият сам срещу вратаря Бенямин Шешко не успя да преодолее Диого Коща, който спаси удара му. Вратарят стана герой за Португалия и при дузпите, отразявайки ударите на Иличич, Балковец и Вербич. Роналдо се реабилитира за пропуска си в продълженията от бялата точка и вкара първата дузпа за иберийците, а след него се разписаха още Бруно Фернандеш и Бернардо Силва, за да се класира Португалия на 1/4-финал срещу Франция.

ПОРТУГАЛИЯ - СЛОВЕНИЯ 3:0 след дузпи (0:0 в редовното време и след продължения)

ПРИ ДУЗПИТЕ:
0:0 - Йосип Иличич пропуска първата дузпа, Диго Коща отрази удара му.
1:0 - Кристиано Роналдо бележи безапелационно от бялата точка.
1:0 - Диого Коща спаси дузпата и на Балковец.
2:0 - Бруно Фернандеш с хладнокръвно изпълнение.
2:0 - Диого Коща отрази удара и на Вербич.
3:0 - Бернардо Силва реализира и класира Португалия за 1/4-финал срещу Франция.

Най-важното от мача по минути:
1 - Начало на срещата.
4 - Жан Карничник се намеси решително и изчисти в корнер, след като Роналдо и Леао се разминаха с центриране от дясно.
5 - След центрирането от корнера се стигна до неточен удар на Рубен Диаш.
8 - Роналдо влезе в наказателното поле, падна, а топката му бе отнета чисто.
12 - Бернардо Силва центрира и отново Роналдо се размина с топката на сантиметри, за да излезе в аут.
15 - Роналдо отново падна в наказателното поле, но Даниеле Орсато даде ясен знак, че няма да отсъди дузпа.
25 -Бруно Фернандеш пое и навлезе в наказателното, след което стреля по земя и топката се озова в ръцете на противниковия вратар, а и бе отсъдено нарушение за игра с ръка на португалеца.
31 - Жоао Кансело центрира за Роналдо, чийто удар с глава попадна в ръцете на Ян Облак.
34 - Роналдо шутира силно от пряк свободен удар пред наказателното поле и прати топката малко над гредата.
39 - Кристиано Роналдо изпълни нов свободен удар встрани от пеналта и отново не намери целта.
44 - Шешко напредна с топка в крака и шутира от сериозна дистанция, като не затрудни Диого Коща.
45+2 - Рафаел Леао нахлу в наказателното поле, след което върна към дъгата пред наказателното поле, а Жоао Палиня прати топката на сантиметри покрай вратата.
45+3 - Край на първата част!
...............................................................
46 - Начало на второто полувреме.
47 - Удар на Бернардо Силва от изгодна позиция в наказателното поле прати топката над вратата.
51 - Шешко стреля с глава, но неточно, а и последва сигнал за засада.
55 - Роналдо с бомбен шут от пряк свободен удар през стената и спасяване на Облак.
59 - Адам Гнезда обстрелва вратата на Диого Коща от дистанция твърде неточно.
62 -  Шешко надбяга всички португалци при контраатака и в завършващия удар разочарова.
72 - Пореден изстрел на Роналдо от пряк свободен удар и отново на словенската врата.
89 - Роналдо се измъкна в наказателното поле и стреля, но отново Ян Облак спаси.
90+5 - Край на второто полувреме! Португалия и Словения ще играят продължения след 0:0.
............................................................................................................................................................................
91 - Начало на първото продължение.
95 - Удар на Бенямин Шешко и след рикошет топката излиза в корнер.
96 - Станкович шутира отдалеч встрани от вратата.
100 - Диого Жота стреля с глава при центриране на Консейсао, но не затрудни Облак.
103 - ДУЗПА за Португалия! Диого Жота беше съборен от Ваня Дъркушич в наказателното поле след добър пробив и главният съдия Даниеле Орсато посочи бялата точка.
105 - Кристиано Роналдо не успя да вкара дузпата, след кат ударът му бе отразен от Ян Облак.
105+1 - Край на първото продължение.
...............................................................................
106 - Начало на второто продължение.
108 - След центриране от фаул Палиня игра с ръка и Ян Облак изби в корнер.
112 - Йосип Иличич изпълни пряк свободен удар пред наказателното поле и прати топката в стената.
115 - Пепе допусна кошмарна грешка в защита и Шешко излезе сам срещу Диого Коща, който спаси удара му.
120+1 - Край на второто продължение. Двата тима ще изпълняват дузпи за определяне на 1/4-финалиста.

Португалия: 22. Диого Коща – 20. Жоао Кансело  (1172. Нелсон Семедо), 4. Рубен Диаш, 3. Пепе (11718. Рубен Невеш), 19. Нуно Мендеш – 8. Бруно Фернандеш, 6. Жоао Палиня, 23. Витиня (6521. Диого Жота) – 10. Бернардо Силва, 7. Кристиано Роналдо (К), 17. Рафаел Леао (7626. Франсиско Консейсао)
Резерва: 1. Руи Патрисио, 12. Жозе Са – 2. Нелсон Семедо, 5. Диого Далот, 9. Гонсало Рамош, 11. Жоао Феликс, 13. Данило Перейра, 14. Гонсало Инасио, 15. Жоао Невеш, 16. Матеуш Нунеш, 18. Рубен Невеш, 21. Диого Жота, 24. Антонио Силва, 25. Педро Нето, 26. Франсиско Консейсао
Селекционер: Роберто Мартинес

Словения: 1. Ян Облак – 2. Жан Карничник , 21. Ваня Дъркушич , 6. Яка Бийол , 3. Юре Балковец  – 20. Петар Стоянович (877. Бенямин Вербич), 22. Адам Гнежда Черин, 10. Тими Елшник (10526. Йосип Иличич), 17. Ян Млакар (755. Хон Станкович ) – 9. Андраж Шпорар (7519. Жан Целар), 11. Бенямим Шешко
Резерви: 12. Вид Белец, 16. Игор Векич – 4. Миха Блажич, 5. Хон Станкович, 7. Бенямин Вербич, 8. Санди Ловрич, 14. Ясмин Куртич, 15. Томи Хорват, 18. Жан Випотник, 19. Жан Целар, 23. Давид Брекало, 24. Нино Жугел, 25. Адриан Желкович, 26. Йосип Иличич
Селекционер: Матиаж Кек

Стадион: „Дойче Банк Парк“, Франкфурт
Съдия: Даниеле Орсато (Италия)
ВАР: Масимилиано Ирати (Италия)

Легенда:  - гол,  - автогол,  - жълт картон,  - втори жълт картон,  - червен картон,  - смяна,  - опасно положение,  - контузия,  - преглеждане на ситуация с ВАР