Всичко за Евро 2024 с БЛИЦ – ТУК!

Турция надви Австрия с 2:1 в зрелищен последен 1/8-финал на Евро 2024, игран на "Ред Бул Арена" в Лайпциг, класирайки се 1/4-финалите на турнира в Германия, където се чувства почти като домакин. Мерих Демирал (1, 59) вкара два гола след центрирания от корнер и се превърна в големия герой за югоизточните ни съседи, които за първи път печелят в редовното време мач от елиминациите на европейски първенства. Михаел Грегорич (66) намали и австрийците натиснаха до края, но вратарят Мерт Гюнок направи феноменално спасяване в последните секунди от добавеното време, за да прати тима си в следващата фаза, където ще срещне Нидерландия. "Лалетата" елиминираха по-рано Румъния след категоричното 3:0 в Мюнхен.

Двата тима предложиха изключително отворен и радващ окото на зрителя футбол, впускайки се в атаки от първите секунди. Така точно след 57 секунди игра Мерих Демирал бе най-съобразителен при центриране от корнер и спасяване на вратаря Пентц, за да вкара най-бързия гол в елиминации на европейски първенства.

Австрийците веднага се настаниха пред пеналта на противника и първо Кристоф Баумгартнер стреля много опасно до гредата, а малко след това отново Демирал бе герой, успявайки да изчисти почти от голлинията. Пресата на австрийците им даваше успех при бързото отнемане на топката. Турците от своя страна се защитаваха отлично и добре уплътняваха пространствата. Играчите на Винченцо Монтела рязко вдигнаха оборотите отново след средата на първата част и на контраатака на два пъти застрашиха Патрик Пентц.

Футболистите на Ралф Рангник отново стигнаха до опасна ситуация в самия край на първата част, когато Баумгартнер, както в началото на двубоя, успя да стреля застрашително, но отново покрай вратата.

След почивката Австрия се втурна още по-смело в атака с повече футболисти и пред резервата Грегорич се откри отлична възможност след центриране на Баумгартнер, но не успя от близка дистанция да прати топката в мрежата. В 51-ата минута намесата на Мерт Гюнок предотврати изравняването на резултата. Минутка по-късно Конрад Лаймер осъществи добър пробив, но изстрелът му премина покрай дясната греда. Атаките към турската врата не спираха и десет минути след началото на втората част капитанът Марко Арнаутович бе изведен очи в очи с Гюнок, но в опит да го прехвърли елегантно не уцели вратата.

Югоизточните ни съседи се възползваха по брилянтен начин от едно от редките си излизания зад центъра след почивката и достигнаха до корнер, след който в 59-ата минута отново Мерих Демирал бе над всички и с глава удвои аванса им. Седем минути след това отново след корнер Марсел Забитцер центрира, Щефан Пош отклони с глава, а появилият се на почивката Михаел Грегорич отблизо прати топката в мрежата за 1:2 и вдъхна надежди на Австрия.

След попадението австрийците обградиха наказателното поле на турците. Под изсипващия се проливен дъжд в Лайпциг те продължаваха да пращат топката в пеналта най-вече с центрирания на Марсел Забитцер, които често създаваха суматоха сред бранителите. В 84-ата минута Гюнок се размина именно с подаване от фланга, но Грегорич не успя да уцели рамката на вратата с глава. В последните секунди на двубоя отново Гюнок се превърна в герой за турците, след като направи феноменално спасяване с една ръка при удар на Баумгартнер, пращайки Турция на 1/4-финал срещу Нидерландия в Берлин.

АВСТРИЯ - ТУРЦИЯ 1:2
0:1 Мерих Демирал (2), 0:2 Мерих Демирал (59), 1:2 Михаел Грегорич (66)

По-интересното по минути
1 – Начало на мача.
2 - ГОООЛ за Турция! Австрия допусна грешка в отбрана при корнер и се получи разбъркване, а Мерих Демирал бе най-съобразителен и се разписа за 1:0.
3 - Кристоф Баумгартнер стреля по диагонала от дистанция опасно близо до противниковата врата.
5 - Като по чудо топката не влезе във вратата на Мерт Гюнок след центриране от корнер и хаос, но Баумгартнер не успя да стигне до топката, която след няколко рикошета все пак бе изчистена.
8 - Филип Линхарт се извиси над всички на близката греда и стреля с глава след центриране от корнер, но топката мина над вратата.
19 - Арда Гюлер опита да прехвърли излезлия напред страж на Австрия с шут почти от центъра, но не успя.
25 - След центриране от корнер към близката греа Мерих Демирал надскочи всички с глава прати топката в аут.
33 - Удар по земя на Марсел Забитцер е блокиран.
45+2 - Край на първата част!
.............................................................
46 - Начало на втората част.
47 - Баумгартнер, който намери с пас свободния Михаел Грегорич, който веднага стреля по земята, но неточно.
51 - Марко Арнаутович бе изведен с пас между защитниците на Турция, оставайки сам срещу Мерт Гюнок, който излезе напред и спаси удара на нападателя.
54 - Мерих Демирал се намеси решително и изчисти в корнер след удар на Стефан Пош в наказателното поле.
59 - ГОООЛ за Турция! Мерих Демирал надскочи двама австрийци при центриране от корнер и с глава прати топката във вратата за 0:2.
66 - ГОООЛ за Австрия! След центриране от корнер Стефан Пош отклони топката с глава към свободния Михаел Грегорич на далечната греда, а той намали на 1:2.
75 - Флориан Грилич шутира от дистанция право в ръцете на Мерт Гюнок.
84 - Центриране на Пош бе засечено с глава от Баумгартнер, който прати топката встрани от вратата.
86 - Баумгартнер с нов неточен удар с глава след центриране от корнер.
89 - Баръш Йълмъз шутира над вратата, но се е оказал и в засада.
90+3 - Патрик Пентц спаси удар на Йълмъз при контраатака на турците.
90+4 - Мерт Гюнок направи чудесно спасяване, за да избие удар отблизо на Кристоф Баумгартнер
90+5 - Край на мача! Турция надви Австрия с 2:1 в зрелищен спектакъл и се класира за 1/4-финал срещу Нидерландия.

Австрия: 13. Патрик Пенц – 5. Стефан Пош, 4. Кевин Данзо, 15. Филип Линхарт  (642. Максимилиан Вьобер), 16. Филип Мвене (468. Александър Прас) – 6. Николас Зайвалд, 20. Конрад Лаймер (6410. Флориан Грилич) – 9. Марсел Забитцер, 19. Кристоф Баумгартнер, 18. Романо Шмид  (4611. Михаел Грегорич ) – 7. Мартко Арнаутович (К)
Резерви: 1. Хайнц Линднер, 12. Никлас Хедл – 2. Максимилиан Вьобер, 8. Александър Прас, 10. Флориан Грилич, 11. Михел Грегорич, 14. Леополд Куерфелд, 17. Флориан Кайнц, 21. Флавиус Данилиуч, 22. Матиас Зайдл, 24. Андреас Вайнман, 25. Максимилиан Ентруп, 26. Марко Грюл
Селекционер: Ралф Рангник

Турция: 1. Мерт Гюнок – 18. Мерт Мюлдюр, 14. Абдюлкерим Бардакджъ 3. Мерих Демирал , 20. Ферди Кадъоглу – 16. Исмаил Юксек  (5915. Салих Йозджан), 22. Каан Айхан (К) – 21. Баръш Алпер Йълмъз, 6. Оркун Кьокчю  (8317. Ирфан Джан Кахведжъ), 19. Кенан Йълдъз (797. Керем Актюркоглу) – 8. Арда Гюлер (795. Окай Йокушлу)
Резерви: 12. Алтай Байъндър, 23. Угурджан Чакър – 2. Зеки Челик, 5. Окай Йокушлу, 7. Керем Актюркоглу, 9. Дженк Тосун, 11. Юсуф Язъджъ, 13. Ахметджан Каплан, 15. Салих Йозджан, 17. Ирхан Джан Кахведжъ, 24. Семих Кълъчсой, 25. Янус Акгюн, 26. Берту Йълдъръм
Селекционер: Винченцо Монтела

Стадион: „Ред Бул Арена“, Лайпциг
Съдия: Артур Соареш Диаш (Португалия)

Легенда:  - гол,  - автогол,  - жълт картон,  - втори жълт картон,  - червен картон,  - смяна,  - опасно положение,  - контузия,  - преглеждане на ситуация с ВАР