Всичко за Евро 2024 с БЛИЦ – ТУК!

От нашия специален пратеник РУМЕН ПАЙТАШЕВ

Англия обърна драматично Словакия с 2:1 след продължения и се класира за 1/4-финалите на Евро 2024, където ще срещне тима на Швейцария, детронирал шампиона Италия. Иван Шранц (25) изведе словаците напред в резултата и те бяха на път да сътворят най-голямата сензация на турнира, но големият фаворит на букмейкърите се спаси с фамозен гол на Джуд Белингам (90+5) в добавеното време и попадение на Хари Кейн (91) в първите секунди на продълженията.

Словаците организираха две добри атаки в първите пет минути, но така и не успяха да стрелят точно във вратата на Англия. Британците отвърнаха с шанс за Букайо Сака, но нападателят извърши фаул в атака. Минути по-късно и Киърън Трипиър шутира високо над вратата на Словакия. Словаците пропиляха още една добра възможност в 12-ата минута след пробив на Лукаш Хараслин, но ударът му беше блокиран.

Резултатът беше открит в 25-ата минута, когато Давид Стрелец изведе Иван Шранц, той пое топката и не сбърка за 1:0 с удар в обратния ъгъл. След гола Англия тръгна напред, но Букайо Сака, Хари Кейн, Джуд Белингам и Кийрън Трипиър не успяха да отправят завършващ удар в няколко поредни атаки.

Минута преди края на първата част опасен удар на Коби Мейну беше отбит в корнер, след който последва нарушение в атака на Джон Стоунс.

Пет минути след почивката триходова комбинация между Хари Кейн, Киърън Трипиър и Фил Фодън завърши с гол, но попадението не беше признато заради засада. Словакия можеше да дръпне с два гола в 55-ата минута, в която Давид Стрелец стреля от центъра след грешка на английските бранители, но не успя да прехвърли излезлия напред вратар на Англия.

В следващите минути липсваха голови ситуации, а няколкото смени в двата тима допълнително накъсаха играта. Англия беше на сантиметри от изравнителен гол в 78-ата минута, но Хари Кейн не успя да прати топката във вратата с глава.

Гредата помогна на Мартин Дубравка в 81-ата минута след шут на Деклан Райс от границата на наказателното поле. В добавеното време на двубоя Джуд Белингам върна интригата след ножичен удар на метри от вратата (1:1), за да се стигне до продължения.

Още в първите секунди на продълженията центриране на Палмър от свободен удар бе боксирано от Дубавка, Езе опита много неточно удар от въздуха, но така топката стигна до Тони, който продължи с глава успоредно на голлинията и Хари Кейн с глава вкара за 2:1.

Словаците имаха златен шанс за изравняване в края на първото продължение, но Пекарик от няколко метра с глава не намери очертанията на вратата. В началото на второто продължение Саутгейт замени Белингам и Кейн и на техните места влязоха Галахър и Конса. Други ситуации до края нямаше, въпреки че Словакия опитваше натиск. В добавеното време Тони можеше да вкара трети гол след контраатака на Англия, но ударът му премина над вратата.

Така с кански мъки Англия се добра до 1/4-финалите, където ще срещне Швейцария.

АНГЛИЯ - СЛОВАКИЯ 2:1 след продължения
0:1 Иван Шранц (25), 1:1 Джуд Белингам (90+6), 2:1 Хари Кейн (91)

По-важното от мача по минути:

1' Начало на срещата.
4' Първа възможност в срещата! Центриране пред вратата на Англия, но Стреец и Куцка не се разбраха и атакуваха едновременно топката.
5'  Нов шанс за Словакия! Давид Ханцко опита остро центриране по тревата, но никой не успя да засече топката.
9' Какъв пропуск на Англия! Киърън Трипиър получи сам вляво от вратата на Словакия, но прати топката в високо в трибуните.
12'  Великолепна възможност за Словакия! Лукаш Хараслин проби в наказателното поле на Англия, но защитник се хвърли на пътя на топката.
23' Хари Кейн стреля с глава, но топката се отби в гърба на Давид Ханцко.
23' ПРЕТЕНЦИИ за дузпа! Фил Фодън (Англия) падна в наказателното поле, но съдията даде знак играта да продължи.
24' Коби Мейну опита хубав удар, но над вратата.
25'  ГОООООЛ за Словакия! Иван Шранц беше изведен от Давид Стрелец и хладнокръвно се разписа за 1:0.
45+2' Опасен удар на Коби Мейну, но след рикошет топката излиза в корнер.
45+3' Край на първото полувреме.

46' Начало на втората част.
50'  ОТМЕНЕН ГОЛ на Англия! Хари Кейн изведе Киърън Трипиър по лявото крило, той намери Фил Фодън, разписал се отблизо. След преглед на ситуацията обаче се видя, че звездата на Манчестър Сити е в засада и попадението беше отменено.
51' Хари Кейн стреля от около 10 метра, но след рикошет топката излиза в корнер.
55'  КАКЪВ ПРОПУСК! Играчите на Англия сбъркаха при разиграване в центъра на терена, Давид Стрелец опита да прехвърли излезлия напред Джордан Пикфорд, но не намери целта.
78' Страхотен шанс за Англия! Хари Кейн нанесе удар с глава, но покрай вратата.
81'  ГРЕДА! Деклан Райс уцели дясната греда на вратата на Словакия, при добавката Хари Кейн прати топката в аут.
90+5'  ГОООООЛ за Англия! Джуд Белингам успя да се разпише след удар със задна ножица!
90+6' Край на редовното време! Следват продължения за определяне на победител и евентуално дузпи.
...............................................................................................................................................................................................
91 - Начало на първото продължение.
92 -  ГОООЛ за Англия! След разбъркване в наказателното поле резервата Айвън Тони прати топката към Хари Кейн, който от близко разстояние вкара с глава за 2:1.
105+1 - Невероятен пропуск на Словакия! Петър Пекарик от 3 метра не успя да насочи топката във вратата на Пикфорд.
105+1 - Край на първото продължение!
................................................................................
106 - Начало на второто продължение.
111 - Любомир Тупта шутира от пряк свободен удар над стената и над вратата на Пикфорд.
120+1 - Тони можеше да вкара трети гол след контраатака на Англия, но ударът му премина над вратата
120+2 - Край на мача! Англия обърна Словакия с 2:1 след продължения и се класира за 1/4-финал срещу Швейцария.

England АНГЛИЯ: 1. Джордан Пикфорд – 2. Кайл Уокър, 5. Джон Стоунс, 6. Марк Гехи , 12. Киърън Трипиър (65'  24. Коул Палмър) – 26. Коби Мейну (84'  21. Еберечи Езе), 4. Деклан Райс – 7. Букайо Сака , 10. Джуд Белингам   (10514. Езри Конса), 11. Фил Фодън (90+417.Айвън Тони) – 9. Хари Кейн (К) (10516. Конър Галахър)
Резерви: 13. Арън Рамсдейл, 23. Дийн Хендерсън, 3. Люк Шоу, 8. Трент Александър-Арнолд, 14. Езри Конса, 15. Люис Дънк, 16. Конър Галахър, 17. Айвън Тони, 18. Антъни Гордън, 19. Оли Уоткинс, 20. Джаред Боуен, 22.  Джо Гомес, 25. Адам Уортън
Треньор: Гарет Саутгейт

SlovakiaСЛОВАКИЯ: 1. Мартин Дубравка – 2. Петер Пекарик (10910. Любомир Тупта), 3. Денис Вавро , 14. Милан Шкриниар (К) , 16. Давид Ханцко – 19. Юрай Куцка  (82' 21. Матуш Беро) , 22. Станислав Лоботка, 8. Ондрей Дуда (82' 11. Ласло Бенеш) – 26. Иван Шранц (90+36. Норберт Гьомбер ), 18. Давид Стрелец (61'  7. Томаш Суслов), 17. Лукаш Хараслин (61' 9. Роберт Боженик)
Резерви: 12. Марек Родак, 23. Хенрих Равас, 4. Адам Оберт, 6. Норберт Гьомбер, 10. Любомир Тупта, 13. Патрик Хрошовски, 15. Вернон де Марко, 20. Давид Дюрш, 24. Лео Сауер, 25. Себастиан Коша
Треньор: Франческо Калцона

Съдия: Халил Умут Мелер (Турция)
Стадион: Фелтинс Арена, Гелзенкирхен
Легенда:  - гол,  - автогол,  - жълт картон,  - втори жълт картон,  - червен картон,  - смяна,  - опасно положение,  - контузия,  - преглеждане на ситуация с ВАР