Всичко за Евро 2024 с БЛИЦ – ТУК!

От нашия специален пратеник РУМЕН ПАЙТАШЕВ

Швейцария срази актуалния шампион Италия с 2:0 на "Олимпиащадион" в Берлин и го детронира още първи мач от 1/8-финалите на Евро 2024 в Германия, очаквайки в следващата фаза победителя от големия фаворит за трофея според букмейкърите Англия и Словакия. Ремо Фройлер (37) и Рубен Варгас (46) вкараха головете за победителите, а в игра за тях през втората част кат резерва се появи и нападателят на Лудогорец Квадво Дуа.

"Кръстоносците" започнаха по-активно, но едва в 12-ата минута дойде първият удар в мача, когато изпълнението на Дан Ндойе се оказа разочароващо. Лека-полека италианците се окопитиха, но без да застрашават противниковата врата. Така се стигна до 23-ата минута, когато Емболо беше изведен сам срещу Джанлуиджи Донарума, но вратарят отрази неговия шут, а опитите на Ндойе и Ремо Фройлер да се разпишат бяха блокирани. Киеза бързо отговори с удар по земя, но той също беше блокиран за корнер.

В 32-рата минута Рикардо Родригес опита далечен изстрел, при който топката мина над вратата. Пет минути след това по-добрата игра на швейцарците даде резултат и Ремо Фройлер се разписа след пас на Рубен Варгас, пращайки топката покрай Донарума за 1:0. До края на полувремето "адзурите" така и не успяха да отвърнат на удара, а дори можеха да инкасират второ попадение, но Донарума спаси с вещина удар на Фабиан Ридер.

Спалети реагира на почивката, пускайки в игра героя от предишния мач Матия Дзакани на мястото на Ел Шаарауи. Въпреки това "часовникарите" още в 27-ата секунда на втората част удвоиха преднината си с прекрасен шут на Рубен Варгас от границата на наказателното поле за 2:0. В 52-рата минута "адзурите" можеха да намалят изоставането си, тъй като Фабиан Шер щеше да си вкара нелеп автогол с лошо изчистване на топката с глава, но гредата спаси швейцарците.

В 73-тата минута Ян Зомер се намеси след слаб удар на резервата Матео Ретеги, а секунди по-късно италианците удариха втора греда след удар отблизо на Скамака. Последва далечен шут на Фаджоли, който се оказа неточен. В 76-ата минута Скамака също стреля от голямо разстояние, но го направи доста несполучливо. Веднага след това нападателят на Лудгорец Квадво Дуа се появи в игра на мястото на Емболо. В 79-ата минута Фройлер потърси своя втори гол в двубоя, но топката прелетя далеч от вратата. В 83-тата минута резервата Стивън Цубер стреля от малък ъгъл, като топката мина покрай вратата и остана в игра. Малко след това влезлият на терена от пейката Лоренцо Пелегрини отправи изстрел от голяма дистанция, но не успя да се разпише.

До края нямаше повече попадения и Швейцария се класира като първи тим за 1/4-финалите, където очаква победителя от Англия и Словакия, а "адзурите" сдадоха трофея и се прибират у дома.

ШВЕЙЦАРИЯ - ИТАЛИЯ 2:0
1:0 Ремо Фройлер (37), 2:0 Рубен Варгас (46)

Най-важното от мача по минути:
1 - Начало на срещата.
2 - Швейцарците изпълниха първи корнер и Джанлука Манчини изчисти топката.
9 - Николо Барела получи медицинска помощ след единоборство с Ремо Фройлер.
12 - Дан Ндойе получи в наказателното поле на италианците, но отправи твърде слаб и неточен удар.
16 - Фаджоли изпълни първи корнер и за италианците, но след слаб удар на Ел Шаарауи не последва опасност.
19 - Никола Барела изпълни хитро статично положение и намери Джовани ди Лоренцо, който обаче не успя да нацели топката. Дори да се беше стигнало до гол, той нямаше да бъде признат заради засада на защитника на Италия.
23 - Бреел Емболо бе изведен сам срещу Донарума, а Матео Дармиан покри засадата. Емболо имаше цялото време на света, за да преодолее вратаря на Италия, но Донарума показа отличен рефлекс и спаси.
26 - Федерико Киеза навлезе в наказателното поле на швейцарците и шутира, но Аканджи блокира удара и топката бе изчистена в корнер, след който не последва опасност.
32 - Рикардо Родригес шутира отдалеч над италианската врата.
37 - ГОООЛ за Швейцария! Рубен Варгас пусна пас отляво към свободния Ремо Фройлер в наказателното, който пое топката и я пусна покрай Донарума за 1:0.
45 - Фабиан Ридер изпълни пряк свободен удар и Донарума изби в корнер.
45+3 - Край на първата част!
....................................................................
46 - Начало на второто полувреме.
46 - ГОООЛ за Швейцария! Рубен Варгас пое отляво и навлезе в наказателното поле, след което с перфектен фалцов удар вкара красиво попадение в далечния ъгъл за 2:0.
52 - ГРЕДА за Италия! Фабиан Шер можеше да си отбележи автогол, след като пресече центриране с глава, но топката срещна страничния стълб на швейцарската врата.
65 - Ндойе опита задна ножица след центриране отляво, но се размина с топката.
74 - ГРЕДА за Италия! Джанлука Скамака бе намерен зад швейцарската защита и прати топката в страничната греда, но най-вероятно беше и в положение на засада.
76 - Скамака опита с изстрел извън наказателното поле, но топката прелетя високо над вратата.
79 - Фройлер потърси своя втори гол в двубоя, но топката прелетя далеч от вратата
85 - Лоренцо Пелегрино отправи неточен удар.
90+2 - Край на мача! Швейцария срази шампиона Италия с 2:0 и го детрон

Швейцария: 1. Ян Зомер – 22. Фабиан Шер, 5. Мануел Аканджи, 13. Рикардо Родригес – 17. Рубен Варгас  (7114. Стивън Цубер), 8. Ремо Фройлер , 10. Гранит Джака (К), 20. Михел Аебишер – 26. Фабиан Ридер (712. Леонидас Стергиу), 19. Дан Ндойе (7716. Венса Сиеро) – 7. Бреел Емболо (7718. Квадво Дуа)
Резерви: 12. Ивон Мвого, 21. Грегор Кобел, 2. Леонидас Стергиу, 4. Нико Елведи, 6. Денис Закария, 9. Ноа Окафор, 11. Ренато Щефен, 14. Стивън Цубер, 15. Седрик Цезигер, 16. Венса Сиеро, 18. Квадво Дуа, 23. Джердан Шакири, 24. Ардон Яшари, 25. Зеки Амдуни
Треньор: Мурат Якин

Италия: 1. Джанлуиджи Донарума (К) – 2. Джовани Ди Лоренцо, 17. Джанлука Манчини , 23. Алесандро Бастони, 13. Матео Дармиан (7524. Андреа Камбиазо) – 16. Браян Кристанте (7510. Лоренцо Пелегрини), 21. Николо Фаджоли (867. Давиде Фратези), 18. Николо Барела  (64Матео Ретеги) – 14. Федерико Киеза, 9. Джанлука Скамака, 22. Стефан Ел Шаарауи  (4620. Матия Дзакани)
Резерви: 12. Гуилелмо Викарио, 26. Алекс Мерет, 3. Федерико Димарко, 4. Алесандро Бонджорно, 7. Давиде Фратези, 8. Жоржиньо, 10. Лоренцо Пелегрини, 11. Джакомо Распадори, 15. Раул Беланова, 19. Матео Ретеги, 20. Матия Дзакани, 24. Андреа Камбиазо, 25. Микел Фолоруншо
Селекционер: Лучано Спалети

Стадион: „Олимпиящадион“, Берлин
Съдия: Шимон Марчиняк (Полша)

Легенда:  - гол,  - автогол,  - жълт картон,  - втори жълт картон,  - червен картон,  - смяна,  - опасно положение,  - контузия,  - преглеждане на ситуация с ВАР