Всичко за Евро 2024 с БЛИЦ – ТУК!

Словения и Дания завършиха 1:1 на "Щутгарт Арена" в първата среща от група „С“ и сътвориха първото реми от началото на на Евро 2024. Кристиан Ериксен отбеляза първия гол за „червения динамит“ 1100 дни след ужаса, който претърпя на миналото Европейско, когато сърцето му спря да бие за няколко минути по време на двубой срещу Финландия на стадион „Паркен“ в Копенхаген. Той се превърна в третият най-възрастен голмайстор за Дания на голям форум и в най-възрастният на европейски финали за "червения динамит". Ерик Янжа (77) пък донесе точката за словенците. По-късно играят Сърбия срещу Англия в другия мач от тази група.

Двубоят започна равностойно без сериозни положения в първия четвърт час. В 16-ата минута Бенямин Шешко пое топката в средата на терена и напредна, след което стреля от около 20 метра, но топката премина на сантиметри покрай десния страничен стълб. Секунди по-късно след изпълнение на тъч Йонас Винд намери по превъзходен начин Кристиан Ериксен, който с едно докосване си овладя топката и с второто я изстреля неспасяемо към десния ъгъл за 0:1. Голът е специален за него, тъй като на миналото Европейско животът му бе поставен на карта, след като получи сърдечен удар в мач срещу Финландия, но за щастие бе спасен. Сега съдбата го възнагради с попадение в първия мач за Дания на турнира.

В 28-ата минута Ериксен пробва успореден пас отдясно, който бе пресечен от Бенямин Шешко, който опита да изчисти, но топката срещна тялото на Ян Млакар. Той не бе добре ориентиран и топката премина на сантиметри покрай страничния стълб и излезе в корнер, от който не последва опасност. До края на полувремето датчаните продължиха да имат инициативата, но Вестергоор и Ериксен отправиха неточни удари от добри позиции в наказателното поле.

В началото на втората част словенците започнаха по-активно и предизвикаха няколко опасни разбърквания пред вратата на Каспер Шмайхел. В 54-ата минута пък ново центриране от пряк свободен удар на изключителния в този мач Кристиан Ериксен отново едва не доведе до автогол в словенската врата. Десетина минути по-късно Виктор Кристиансен направи прострелно центриране и намери Расмус Хойлунд, който от непосредствена близост стреля в тялото на Ян Облак. Още в следващата атака дойде отговорът на Словения, като Андраж Шпорар центрира на главата на Гнезда, който от страхотна позиция стреля в аут. В 75-ата минута и Шпорар пропуска от изгодна позиция след центриране на Янжа от свободен удар. Минута по-късно Бенямин Шешко нанесе фантастичен удар от над 20 метра, който разтресе левия страничен стълб.

В 77-ата минута сед центриране от корнер и разбъркване в наказателното поле на Дания топката стигна до Ерик Янжа, който бе оставен сам на границата на наказателното поле и нанесе удар, който рикошира в тялото на Мортен Хюлманд и влезе във вратата за 1:1. Три минути след изравнителния гол Шмайхел отрази удар на пробилия в наказателното поле.

До края на мача нито един от двата тима не стигна до победен гол и така се стигна до първото равенство от началото на надпреварата.

СЛОВЕНИЯ - ДАНИЯ 1:1
0:1 Кристиан Ериксен (17), 1:1 Ерик Янжа (77)

Най-важното от мачa по минути:
1 - Начало на срещата.
11 - Андреас Кристенсен отправи доста неточен удар с глава след центриране на Кристиан Ериксен от свободен удар.
16 - Бенямин Шешко овладя топката и опита страхотен удар от сериозна дистанция, но кълбото прелетя на сантиметри встрани от десния страничен стълб на Шмайхел.
17 - ГОООЛ за Дания! След изпълнение на тъч топката бе отиграна впечатляващо с пета от Йонас Винд, като Кристиан Ериксен бе на чиста стрелкова позиция и с прецизен завършващия удар вкара за 0:1.
28 - Кристиан Ериксен опита центриране, а Бенямин Шешко не се ориентира добре и изрита топката в свой съотборник, като кълбото заплашително се насочи към вратата на Словения и сантиметри разделиха символичния домакин от автогол.
29 - Ериксен центрира от корнер, но изстрелът с глава на Вестергор не бе точен.
40 - Янжа се намеси решително след центриране в наказателното поле и топката излезе в корнер, а бранителят имаше претенции, че е фаулиран от Александер Бах.
43 - Йонас Винд отне топката в пеналта на словенците и подаде към Ериксен, който шутира неточно над вратата.
45+1 - Край на първата част!
.............................................................
46 - Начало на второто полувреме.
52 - След разбъркване в наказателното поле на Дания Андраж Шпорар се строполи на земята след сблъсък с бранител. Словенците претендираха за дузпа, но реферът Сандро Шерер в комуникация със асистентите на ВАР реши да не отсъжда наказателен удар.
54 - Ериксен центрира от свободен удар и Яка Бийол бе близо до това да си отбележи автогол, но топката излезе в корнер, след който не последна опасност.
65 - Виктор Кристиансен центрира отляво по земя и Расмус Хойлунд засече топката, но вратарят Ян Облак направи феноменално спасяване.
67 - Бенямин Шешко се озова на фланга и достигна дълто подаване, за да намери по превъзходен начин Андраж Шпорар, който центрира, а ударът с глава на Гнезда не намери целта.
74 - Ерик Янжа центрира от свободен удар и Андре Шпорар засече топката, но я прати встрани от вратата.
76 - ГРЕДА за Словения! Бенямин Шешко отправи мощен удар от дистанция и топката срещна страничната греда.
77 - ГОООЛ за Словения! Словенците изпълниха корнер, а топката достигна до Ерик Янжа, чийто изстрел разпъна мрежата на Каспер Шмайхел за 1:1.
80 - Андраж Шпорар отново се освободи и надигра противниковата защита, като навлезе в противниковото наказателно поле, но изстрелът му бе отразен от Шмайхел.
90+4 - Край на мача! Словения и Дания завършиха 1:1 за първото реми на Евро 2024.

Словения: 1. Ян Облак (К) - 2. Жан Карничник, 21. Ваня Дркушич, 16. Яка Бийол, 13. Ерик Янжа  -  20. Петар Стоянович  (677. Бенямин Върбич), 22. Гнезда Черин, 10. Тими Елшник (765. Йон Горенц Станкович) - 9. Андраж Шпорар, 11. Бенямин Шешко, 17. Ян Млакар (7519. Жан Целар )
Резерви: 12. Вид Белец, 16. Игор Векич - 3. Юре Белковец, 4. Миха Блажич, 5. Йон Горенц Станкович, 7. Бенямин Върбич, 8. Санди Ловрич, 14. Ясмин Куртич, 15. Томи Хорват, 18. Жан Випотник, 19. Жан Целар, 23. Давид Брекало, 24. Нино Жугел, 25. Адриан Желкович, 26. Йосип Иличич
Селекционер: Матиаж Кек

Дания: 1. Каспер Шмайхел (К) - 6. Андреас Кристенсен, 2. Йоаким Андерсен, 3. Яник Вестергор - 18. Александер Бах, 21. Мортен Хюлманд  (898. Томас Дилейни), 23. Пиер-Емил Хойберг (8415. Кристиан Ньоргор), 17. Виктор Кристиансен (785. Йоаким Миеле) - 10. Кристиан Ериксен  - 19. Йонас Винд (8312. Каспер Долберг), 9. Расмус Хойлунд (8320. Юсуф Поулсен)
Резерви: 16. Мадс Хермансен, 22. Фредерик Рьонов - 4. Симон Кяер, 5. Йоаким Миеле, 7. Матиас Йенсен, 8. Томас Дилейни, 11. Андреас Сков Олсен, 12. Каспер Долберг, 13. Занка, 14. Микел Дамсгор, 15. Кристиан Ньоргор,  20. Юсуф Поулсен, 24. Андерс Дрейер, 25. Расмус Кристенсен, 26. Якоб Бруун Ларсен
Селекционер: Каспер Хюлманд

Стадион: "Щутгарт Арена", Щутгарт
Съдия: Сандро Шафер (Германия)
ВАР: Фадайи Сан (Швейцария)

Легенда:  - гол,  - автогол,  - жълт картон,  - втори жълт картон,  - червен картон,  - смяна,  - опасно положение,  - контузия,  - преглеждане на ситуация с ВАР

Изтеглете мобилното ни приложение БЛИЦ СПОРТ ОТТУК!