Борусия (Дортмунд) загуби у дома от шампиона и лидер Байерн с 0:1 в голямото дерби на Германия за началото на 28-ия кръг в Бундеслигата. Йошуа Кимих (43) реализира победния гол на стадион „Сигнал Идуна Парк“, на който нямаше публика заради мерките в борбата срещу разпространението на коронавируса. Така баварците дръпнаха със 7 точки на върха пред вестфалци и направиха решителна крачка към осма поредна титла.

Домакините започнаха по-активно и само след 36 секунди бяха близо до гола след неразчетено излизане на Мануел Нойер. Вратарят изчисти топката с крак, а голмайсторът Ерлинг Холанд я промуши между краката му. Жером Боатенг се беше върнал на голлинията и с десния крак изчисти далеч напред. В четвъртата минута Нойер спаси удар на Юлиан Брандт. В десетата минута Борусия прати топката в мрежата на Нойер, но при засада на центриралия я Торган Азар и така голът не бе зачетен.

Постепенно баварците взеха инициативата и в 19-ата минута капитанът на домакините Лукаш Пишчек изчисти от голлинията след шут на Серж Гнабри, който комбинира с Дейвис. Пет минути след това Роман Бюрки пък отрази мощен удар на Кингсли Коман, а Томас Мюлер пропусна да направи добавка отблизо и да се разпише.

Малко по-късно Герейро центрира отляво, а Холанд опита ножичен удар, който беше неуспешен. Атаката на домакините продължи и центриране отляво отново отиде към Холанд, който този път отправи неточен удар с глава.

Пет минути преди края на първото полувреме Хакими сбърка и изчисти навътре към дъгата на наказателното поле, където Леон Горецка отправи силен шут, но Бюрки спаси. Вратарят обаче сгреши в 43-ата минута, когато излезе напред, а Йошуа Кимих го прехвърли и даде преднина на гостите.

Winbet - на един клик разстояние! (18+)

И след почивката първият шанс бе за домакините. Махмуд Дахуд пое топката в средата на терена и шутира отдалеч, но Нойер отрази удара му. В 54-ата минута Леон Горетцка комбинира с Томас Мюлер и отправи удар по земя, но Бюрки с една ръка изби топката встрани. Четири минути след това Холанд шутира мощно по диагонала, но топката се отби леко в лакътя на Боатенг и отиде в корнер. Съдията Шийбер обаче не получи сигнал от ВАР за евентуална дузпа и играта продължи.

Холанд бе заменен в 72-ата минута, когато напусна терена с травма. Четири минути след това Рафаел Герейро стреля от пряк свободен удар, но не затрудни Нойер, а след още две минути Торган Азар засече центриране и прати топката в аут при вдигнат флаг за засада.

До края на мача вестфалци продължиха да натискат и в 81-ата минута Нойер изби мощен удар на Дахуд. Секунди по-късно Левандовски получи в половината на Дортмунд и напредна, след което шутира и топката се удари в дясната греда на вратата, пазена от Бюрки. Минута преди края на редовното време Мюлер опита удар, но топката рикошира в тялото на защитник и не притесни Бюрки. В първата минута от трите добавено време Левандовски падна в наказателното поле на гостите, избутан от Аканджи, но съдията прецени, че няма основания да посочи бялата точка.

Борусия (Дортмунд) – Байерн 0:1
0:1 Йошуа Кимих (43)

Стартови състави
Борусия (Дортмунд): Роман Бюрки – Лукаш Пишчек (80 - Марио Гьотце), Мануел Аканджи, Матс Хумелс - Ашраф Хакими, Томас Дилейни (46 - Емре Джан), Махмуд Дахуд, Рафаел Герейро, Юлиан Брандт (46 - Джейдън Санчо), Торган Азар, Ерлинг Холанд (72 - Джузепе Рейна)
Треньор: Люсиен Фавр

Байерн: Мануел Нойер – Бенжамен Павар, Жером Боатенг (85 - Люка Ернандес), Дейвид Алаба, Алфонсо Дейвис – Джошуа Кимих, Леон Горецка, Кингсли Коман (73 - Иван Перишич), Томас Мюлер, Серж Гнабри – Роберт Левандовски
Треньор: Ханзи Флик

Жълти картони: Хумелс и Дахуд (Дортмунд); Дейвис и Мюлер (Байерн)