ПОСЕТЕТЕ СТРАНИЦАТА НА БЛИЦ ЗА МОНДИАЛ 2022 - ТУК!

Аржентина надви Нидерландия с 4:3 след изпълнение на дузпи на стадион „Лусаил“ и се класира за полуфинал на Световното първенство в Катар срещу тима Хърватия, който хвърли бомбата и елиминира големия фаворит Бразилия също след удари от бялата точка. Двете селекции изиграха епичен сблъсък, който определено ще остане като един от най-драматичните в историята на световните първенства. В редовното време "гаучосите" изтърваха два гола аванс, дело на Науел Молина (35) и Лионел Меси (73-дузпа), а "лалетата" изравниха в последните секунди с второто попадение на Вут Вегхорст (83, 90+11) и пратиха мача в продължения, след които резултатът се запази 2:2. При дузпите Върджил ван Дайк и Стивън Бергхаус пропуснаха първите два удара на "оранжевите" от бялата точка, а Енцо Фернандес от аржентинците не уцели вратата, но това не се оказа фатални и те продължават напред.

Двата тима започнаха предпазливо двубоя и в началните минути липсваха головите опасности пред една от двете врати.

В 22-ата минута Лионел Меси се освободи елегантно от Мартен де Роон, но последвалият му изстрел прелетя високо над вратата и Андриес Ноперт не бе застрашен. Две минути по-късно Стивън Бергвай и Мемфис Депай комбинираха отлично с едно докосване на границата на наказателното поле, след което първият нанесе изстрел, но топката премина покрай вратата.

В 33-ата минута Родриго де Паул отправи първия точен удар в срещата, но не затрудни вратаря на "лалетата". Две минути след това Меси даде феноменален пас в наказателното поле на Науел Молина, който преодоля Ноперт за 0:1.

В добавеното време на първата част Нейтън Аке падна в наказателното поле след центриране от пряк свободен удар, но съдията бе категоричен и не даде дузпа.

Winbet - истинската тръпка от победата! (18+)

"Лалетата" стартираха агресивно второто полувреме, но не успяха да застрашат вратата на Емилиано Мартинес. В 62-ата минута Лионел Меси стреля технично от пряк свободен удар, пращайки топката много близо над напречната греда.

В 71-ата минута Аржентина получи дузпа, след като Дензел Дъмфрис фаулира Маркос Акуня и главният съдия Антонио Матеу Лаос посочи бялата точка. Зад топката застана Лионел Меси и с техничен изстрел в левия ъгъл удвои преднината на "албиселесте".

Седем минути преди края на редовното време Нидерландия намали резултата. Вут Вегхорст бе на точното място след центриране отдясно на Стивън Бергхаус и с глава прати топката в мрежата на Емилиано Мартинес за 1:2.

Нидерландците натиснаха и в 11-ата минута изпълниха пряк свободен удар пред наказателното поле. Теун Коопмайнерс чукна топката по земя покрай стената към Вут Вегхорст, който надигра Енцо Фернандес и прати топката в мрежата за 2:2, пращайки мача в продължения.

В продълженията двата тима действаха предпазливо и не се стигаше до опасности пред една от двете врати. ЕДва в края им аржентинците натиснаха и направиха няколко фрапантни пропуска. В 114-ата минута Меси проби отдясно и пусна към Лаутаро Мартинес. Нападателят отправи удар, който Върджил ван Дайк изби пред голлинията. Малко след това Вут Вегхорст беше последна преграда след шут на Енцо Фернандес.

В 119-ата минута Лаутаро Мартинес получи на границата на наказателното поле и след като се обърна елегантно нанесе изстрел в десния ъгъл, но Андриес Ноперт решително изби. Малко след това слаб удар на Лионел Меси премина покрай вратата, но топката срещна тялото на защитник в оранжево и излезе в корнер. Анхел Ди Мария изпълни опасно корнера и вратарят трябваше да избива под гредата. В последната минута на второто продължение плътен изстрел от дистанция на Енцо Фернандес срещна левия страничен стълб.

Така се стигна до дузпи, а при тях "лалетата" пропуснаха първите си два удара от бялата точка чрез Ван Дайк и Бергхаус. Енцо Фернандес не уцели вратата при предпоследната дузпа за "гаучосите", но Лаутаро Мартинес реализира петата и ги прати на полуфинал срещу Хърватия.

НИДЕРЛАНДИЯ - АРЖЕНТИНА 3:4 след дузпи (2:2 в редовното време и продълженията)
0:1 Науел Молина (35), 0:2 Лионел Меси (73-дузпа), 1:2 Вут Вегхорст (83), 2:2 Вут Вегхорст (90+11)

Най-важното от мача по минути:
1 - Начало на срещата.
5 - Лионел Меси нахлу в наказателното поле и подаде, а удар на Родриго де Паул е блокиран.
10 - "Гаучосите" са по-активни, а "лалетата" дебнат на контраатаки.
16 - Мемфис Депай проби по дясното крило и центрира, а Дензел Дъмфрис върна топката към точката за изпълнение на дузпа, където Дейли Блинд бе надскочен и нямаше удар.
22 - Меси шутира от далечна дистанция над вратата на Ноперт.
24 - След бърза комбинация в атака Стивън Бергвайн отправи неточен удар.
33 - Родриго де Паул с първи точен удар в срещата и за двата тима след бърза атака на аржентинците, но не затрудни вратаря на "лалетата".
35 - ГОООЛ за Аржентина! Меси изведе с възхитителен пас Науел Молиня, който сам срещу Ноперт не сгреши за 0:1.
40 - Меси получи топката в наказателното поле, обърна се и шутира право в ръцете на вратаря.
45+1 - След центриране от пряк свободен удар Нейтън Аке падна в наказателното поле, но съдията бе категоричен и не посочи бялата точка.
45+5 - Край на първата част!
..............................................................
46 - Начало на второто полувреме.
55 - "Лалетата" стартираха по-смело второто полувреме и притежават повече топката, но не намират пролука в перфектно организираната защита на Аржентина.
62 - Лионел Меси имаше шанс да удвои аванса на съотборниците си с шут от пряк свободен удар пред наказателното поле, но той се оказа неточен.
71 - ДУЗПА за Аржентина! Десният халф на Нидерландия Дензел Дъмфрис закъсня с посягането да открадне топката и фаулира Маркус Акуня в наказателното поле, а съдията Антонио Матеу Лаос посочи бялата точка.
73 - ГОООЛ за Аржентина! Лионел Меси реализира хладнокръвно дузпата за 0:2.
83 - ГОООЛ за Нидерландия! Вут Вегхорст бе на точното място след центриране отдясно на Стивън Бергхаус и с глава прати топката в мрежата на Емилиано Мартинес за 1:2.
88 - Леандро Паредес фаулира грубо Нейтън Аке, след което изрита агресивно топката в скамейката на "лалетата" и последва меле между футболистите на терена, а всички се размина само с жълт картон за аржентинеца.
90+5 - Нидерландия непрекъснато центрира топката непосредствено пред врата на Мартинес, но без успех.
90+11 - ГОООЛ за Нидерландия! Теун Коопмайнерс изпълни пряк свободен удар покрай стената към Вут Вегхорст, който надигра Енцо Фернандес и прати топката в мрежата за 2:2.
90+12 - Край на редовното време! Нидерландия и Аржентина си вкараха по два гола и ще играят продължения.

В продълженията:
91 - Начало на първото продължение.
102 - Двата тима подхождат доста предпазливо.
104 - Малко не достигна на Николас Отаменди да играе с топката при центриране в наказателното поле.
105+1 - Край на първото продължение.
...............................................................................
106 - Начало на второто продължение.
109 - Лионел Меси стреля от границата на наказателното поле, но прати топката над вратата.
114 - Лаутаро Мартинес получи топката на границата на вратарското поле, но Ван Дайк застана на пътя топката и го лиши от гол.
116 - Фернандес засече рикоширала топка, но Вегхорст блокира изстрела, след което топката премина над напречната греда.
117 - Херман Пецела засече с глава центриране от корнер на Ди Мария и прати топката над холандската врата.
119 - Лаутаро Мартинес шутира силно и Ноперт спаси.
120 - Меси шутира встрани от вратата.
120+1 - ГРЕДА за Аржентина! Енцо Фернандес нанесе топовен удар, който рикошира в левия страничен стълб.
120+1 - Край. Дузпи ще решат крайния победител.

3:4 - Лаутаро Мартинес вкарва - гол

Нидерландия: 23. Андриес Ноперт – 5. Нейтън Аке, 4. Върджил ван Дайк (К), 2. Юриен Тимбер  – 17. Дейли Блинд (649. Люк де Йонг), 21. Френки де Йонг, 15. Мартен де Роон (4620. Теун Коопмайнерс), 22. Дензел Дъмфрис  – 8. Коди Гакпо (11312. Ноа Ланг ) – 7. Стивън Бергвайн  (4611. Стивън Бергхаус ), 10. Мемфис Депай  (7819. Вут Вегхорст   )
Резерви: 1. Ремко Пасвеер, 13. Джънстин Байлоу, 3. Матайс де Лихт, 6. Стефан де Фрай, 9. Люк де Йонг, 11. Стивън Бергхаус, 12. Ноа Ланг, 14. Дейви Клаасен, 16. Тирел Маласия, 18. Винсент Янсен, 19. Вут Вегхорст, 20. Теун Коопмайнерс, 24. Кенет Тейлър, 25. Шави Симонс, 26. Жереми Фримпонг
Селекционер: Луис ван Гаал

Аржентина: 23. Емилиано Мартинес – 8. Маркос Акуня  (783. Николас Талияфико), 25. Лисандро Мартинес  (11211. Анхел ди Мария), 19. Николас Отаменди , 13. Кристиан Ромеро (786. Херман Пецела ), 26. Науел Молина  (1064. Гонсало Монтиел ) – 7. Родриго де Паул (665. Леандро Паредес ), 24. Енцо Фернандес, 20. Алексис Мак Алистър – 10. Лионел Меси (К)  , 9. Хулиан Алварес (8222. Лаутаро Мартинес)
Резерви: 1. Франко Армани, 12. Херонимо Руй, 2. Хуан Фойт, 3. Николас Талияфико, 4. Гонсало Монтиел, 5. Леандро Паредес, 6. Херман Пецела, 11. Анхел ди Мария, 14. Есекиел Паласиос, 15. Анхел Кореа, 16. Тиаго Алмада, 17. Алехандро Гомес, 18. Гуидо Родригес, 21. Пауло Дибала, 22. Лаутаро Мартинес
Селекционер: Лионел Скалони

Стадион: "Лусаил", Лусаил
Съдия: Антонио Матеу Лаос (Испания)

Легенда:  - гол,  - автогол,  - жълт картон,  - втори жълт картон,  - червен картон,  - смяна,   - опасно положение,   - контузия,  - преглеждане на ситуация с ВАР