ПОСЕТЕТЕ СТРАНИЦАТА НА БЛИЦ ЗА МОНДИАЛ 2022 - ТУК!

Нидерландия победи Сенегал с 2:0 в среща от група "А" на Световното първенство по футбол в Катар. Европейците завършиха срещата с три точни удара и два гола срещу четири изстрела в рамката за шампиона на Африка.

Първите десет минути на мача предложиха динамична игра и атаки към двете врати, но така и не се стигна до голови опасности.

Френки де Йонг пропусна най-добрата възможност за гол от началото на мача в 19-ата минута, но се засуети и загуби топката. Пет минути по-късно Върджил ван Дайк спаси нидерландците след топовен удар на Исмаила Сар.

Първият точен удар в мача дойде в 33-ата минута в полза на актуалния шампион на Африка, но бе твърде слаб за вратаря на Нидерландия.

До края на полувремето Винсънт Янсен и Стивън Бергхаус пропуснаха добри шансове за "оранжевите", а веднъж Върджил ван Дайк се намеси решително след центриране на Исмаила Сар.

Световното е за ВСЕКИ! 1500 x 50 лв. Всеки ден до края на Мондиала

Втората част започна динамично, но точните удари липсваха. Нидерландците бяха близо до гола в 53-ата минута, но ударът на Ван Дайк с глава премина над вратата.

След час игра в тима на Нидерландия се появи звездата в атака Мемфис Депай, който доскоро лекуваше контузия. Вместо да създаде опасност в атака обаче, тимът му едва не допусна гол след грешка на Де Йонг и силен удар на Булайе Диа, спасен от вратаря на европейците.

Четвърт час преди края Сенегал застраши сериозно вратата на Нидерландия, но ударът на Идриса Гей от границата на наказателното поле бе спасен. Малко след това шампионът на Африка поиска дузпа, но реферът подмина ситуацията.

Пет минути преди края Нидерландия стигна до гол с първия си точен удар в мача (1:0). Коди Гакпо изпревари вратаря и с глава материализира центриране на Френки де Йонг.

Сенегал можеше да изравни минута след това с бомбен удар на Папе Гей, но вратарят на нидерландците се справи. В продължението на срещата Дави Клаасен се възползва от избита топка от вратаря на Сенегал и го преодоля за 2:0.

В другия двубой от групата снощи Еквадор победи домакина Катар с 2:0. Така еквадорците и нидерландците делят върха с по 3 точки с 2:0 голова разлика, докато Сенегал и Катар са на последните две места.

ВИЖТЕ КЛАСИРАНИЯТА В ГРУПИТЕ!

СЕНЕГАЛ - НИДЕРЛАНДИЯ 0:2
0:1 Коди Гакпо (85'), 0:2 Дави Клаасен (90+8')

По-важното от двубоя по минути:

1' Начало на срещата.
2' Първа възможност в мача! Булайе Диа опита удар към вратата на Нидерландия, но Френки де Йонг го блокира.
4' Шанс и за Нидерландия! Остро центриране на Коди Гакпо в наказателното поле на Сенегал, но трима в оранжево се разминаха с топката.
7' Центриране пред вратата на Нидерландия, но Папе Сисе не успя да засече подаването.
10' Исмаила Сар отправи удар, който премина над вратата.
19'  Какъв шанс за Нидерландия! Френки де Йонг се озова сам срещу вратаря след пас от Стивън Бергхаус, но спря и финтира двама бранители, а трети му отне топката на дъгата на наказателното поле.
24'  Чудесна възможност и за Сенегал! Исмаила Сар шутира силно към вратата, но Върджил ван Дайк подложи тялото си и отклони удара.
29' Грешка на Ван Дайк, топката попадна у Идриса Гей, който стреля, но Френки де Йонг се хвърли в краката му и го блокира.
33'  Първи точен удар в мача, но вратарят на Нидерландия Андриес Ноперт се справи.
35' Опасност пред вратата на Сенегал! Френки де Йонг центрира към Винсънт Янсен, но защитник отклони топката в корнер.
40'  Още една възможност за нидерландците! Стивън Бергхаус шутира от границата на наказателното поле, но топката се отклони от защитник.
41'  Напрежение пред вратата на Нидерландия! Исмаила Сар центрира, но Ван Дайк изчисти.
45' Край на първото полувреме.

46' Начало на втората част.
47' Френки де Йонг сбърка в половината на Нидерландия, Булайе Диа отне топката и тръгна към вратата, но бе застигнат от бранители в оранжево, който предотвратиха опасността.
53' Хубава възможност за Нидерландия! Ван Дайк надскочи всички след корнер и стреля с глава, но над вратата.
59' Сенегал в атака! Диало центрира отляво към далечната греда, но Крепин Диата се размина с топката.
65'  Какъв шанс за Сенегал! Грешка на Френки де Йонг, топката попадна у Булайе Диа, който я насочи силно в долния ляв ъгъл, но Андриес Ноперт спаси. Втори точен удар в мача, отново в полза на Сенегал.
73'  Бомбен удар на Идриса Гей от границата на наказателното поле, Андриес Ноперт спасява. Има и сигнал за засада.
82'  Претенции за дузпа от страна на Сенегал! Исмаила Сар се оплака, че е задържан, но реферът подмина ситуацията. По-късно я прегледа с ВАР, но потвърди решението си.
85'  ГООООЛ за Нидерландия! Френки де Йонд центрира топката зад гърба на сенегалската отбрана, а Коди Гакпо изпревари вратаря на африканците и с глава вкара за 1:0 с първия точен удар за тима си в мача.
86'  Страхотен удар на Папе Гей, но вратарят на Нидерландия спаси.
90+8' ГОООООЛ за Нидерландия! Удар на Мемфис Депай бе спасен от Менди, а резервата Дави Клаасен бе най-добре пласиран и удвои (2:0).
90+8' Край на срещата.

Shirt badge/Association crestСЕНЕГАЛ: 16. Едуар Менди, 3. Калиду Кулибали (К), 4. Папе Сисе, 5. Идриса Гей , 6. Нампалис Менди , 8. Шейку Куяте  (74  26. Папе Гей), 9. Булайе Диа (69  20. Бамба Диенг), 15. Крепин Диата (74  7. Николас Джаксън), 18. Исмаила Сар, 21. Юсуф Сабали, 22. Абду Диало (62  14. Исмаил Якобс)
Резерви: 1. Сени Диенг, 23. Алфред Гомис, 2. Формоз Менди, , 10. Муса Ндиайе, 11. Пате Сис, 12. Фоде Бало, 13. Илиман Ндиайе, 17. Папе Сар, 19. Фамара Диедиу, 24. Мустафа Наме, 25. Мамаду Ндиайе,
Треньор: Алиу Сисе

Shirt badge/Association crestНИДЕРЛАНДИЯ: 23. Андриес Ноперт, 3. Матайс де Лихт , 4. Върджил ван Дайк, 5. Нейтън Аке, 7. Стивън Бергвайн (79 14. Дави Клаасен ), 8. Коди Гакпо  (90+3 15. Мартен де Роон) , 11. Стивън Бергхаус (79 20. Теун Коопмайнерс), 17. Дейли Блинд, 18. Винсънт Янсен (62 ​ 10. Мемфис Депай), 21. Френки де Йонг, 22. Дензъл Дъмфрис
Резерви: 1. Ремко Пасвеер, 13. Джъстин Байлоу, 2. Юриен Тимбер, 6. Стефан де Фрай, 9. Люк де Йонг, 12. Ноа Ланг, , 16. Тирел Маласия, 19. Вут Вегхорст, 24. Кенет Тейлър, 25. Шави Симонс, 26. Жереми Фримпонг
Треньор: Луис ван Гаал

Съдия: Уилтон Сампайо (Бразилия)
Стадион: "Ал Тумама", Доха
Легенда:  - гол,  - автогол,  - жълт картон,  - втори жълт картон,  - червен картон,  - смяна,  - опасно положение,   - контузия,  - преглеждане на ситуация с ВАР