ПОСЕТЕТЕ СТРАНИЦАТА НА БЛИЦ ЗА МОНДИАЛ 2022 - ТУК!

Мароко победи Португалия с 1:0 в 1/4-финал на Мондиала в Катар и хвърли поредната бомба на световното първенство, превръщайки се в първия африкански тим, класирал се на полуфинал на планетарен форум.

След края на срещата звездата на Португалия напусна терена със сълзи на очи и бързо се прибра в съблекалнята.

Португалците първи имаха възможност да обстрелват вратата на съперника след удар с глава на Жоао Феликс в петата минута.

Последваха няколко възможности за мароканците, който обаче не донесоха голова опасност. Юсеф Ен-Несири на два пъти и Зиеш веднъж стреляха към Коща, но без успех.

Winbet - най-голямото разнообразие от пазари! (18+)

Португалия върна напрежението пред Буну в 30-ата минута след много коварен удар след рикошет на Жоао Феликс.

Само пет минути по-късно мароканците регистрираха първия си точен удар. Отправи го Софиан Буфал, но твърде слабо за Диого Коща.

Юсеф Ен-Несири откри резултата в 43-ата минута след отскок в наказателното поле и удар с глава, изпреварвайки вратаря на Португалия (1:0).

Отговорът на "мореплавателите" не закъсня и Бруно Фернандеш удари напречната греда в края на полувремето. Минути след това португалците имаха претенции за дузпа, но съдията и ВАР не видяха нарушение срещу Фернандеш.

В самия край на полувремето Атиат-Алах можеше да удвои резултата, но шутира покрай гредата.

ВИЖТЕ ПРОГРАМАТА ДО КРАЯ НА СВЕТОВНОТО

Началото на втората част предложи опасно центриране към вратата на Португалия, а минута по-късно в игра се появи звездата на европейския тим Кристиано Роналдо.

Последваха опасности и пред двете врати, но Азедин Унахи и Гонсало Рамош стреляха неточно. След малко повече от час игра Португалия имаше още една добра възможност, но ударът на Бруно Фернандеш премина над напречната греда.

В следващите минути португалците увеличиха натиска си и направиха няколко опасни центрирания, които обаче завършиха с корнери или изчистени топки.

Португалците все пак стигнаха до много опасен и точен удар в 83-ата минута, дело на Жоао Феликс, но  Ясин Буну бе на висота.

Кристиано Роналдо пропусна невероятен шанс в 90-ата минута, а една по-късно Мароко остана с човек по-малко след два бързи жълти картона на Уалид Шедира.

Това обаче не попречи на Закария Абукал да излезе сам срещу вратаря на Португалия, но  стреля в тялото му. Секунди по-късно Пепе стреля с глава на сантиметри от гредата.

До края не падна гол и Мароко се класира за 1/2-финал на Световното, където ще срещне победителя от двубоя между Англия и Франция (21:00 часа тази вечер). Мароканците имат само един допуснат гол в пет мача в Катар досега.

МАРОКО - ПОРТУГАЛИЯ 1:0
1:0 Юсеф Ен-Несири (43')

По-важното от мача по минути:

1' Начало на срещата.
5'  Първи точен удар в мача! Жоао Феликс стреля към вратата на Мароко с глава, но Буну спаси.
6' Удар с глава на Юсеф Ен-Несири, но над вратата.
18' Хаким Зиеш получи отдясно и шутира в близкия ъгъл, но топката премина встрани от лявата греда на Коща.
25'  Поредно центриране към португалската врата. Ен-Несири опита удар, но неточно.
30' Опасен удар на Жоао Феликс, получи се рикошет, а топката премина покрай гредата.
35'  Софиан Буфал пробва удар от дистанция, който бе точен, но слаб и право в ръцете на Коща.
43'  ГООООЛ за Мароко! Юсеф Ен-Несири скочи най-високо в наказателното поле и изпревари вратаря на Португалия, за да забие топката в мрежата му за 1:0.
45'  ГРЕДА за Португалия! Бруно Фернандеш стреля силно към вратата на Мароко, но топката срещна напречния стълб.
45'  ПРЕТЕНЦИИ ЗА ДУЗПА! Бруно Фернандеш падна в наказателното поле, но реферът и ВАР не реагираха.
45+2' Азедин Унахи напредна в половината на Португалия и изведе отляво в наказателното поле Атиат-Алах, той стреля в близкия ъгъл, но неточно.
45+2' Край на първата част.

46' Начало на второто полувреме.
50' Опасно центриране на Зиеш се превърна в удар, но Коща се усети навреме и се справи.
51'  Смяна за Португалия! Кристиано Роналдо се появява в игра.
55' Бърза атака на Мароко! Буфал и Ен-Несири преодоляха португалската отбрана с едно подаване, топката бе насочена към Азедин Унахи, но той шутира високо над вратата.
57' Добро центриране към вратата на Мароко, Гонсало Рамош стреля с глава, но неточно.
65 Бруно Фернандеш отправи мощен шут от около 15 метра, но топката премина на сантиметри от горната греда.
83'  Какъв пропуск! Жоао Феликс стреля опасно в горния десен ъгъл, но Буну реагира блестящо.
87'  ПРЕТЕНЦИИ ЗА ДУЗПА от португалците за игра с ръка! Реферът даде знак играта да продължи.
90'  Невероятен пропуск на Роналдо! Звездата получи вдясно от вратата и стреля, но Буну го спря.
90' Осем минути продължение.
90+1'  ЧЕРВЕН КАРТОН! Уалид Шедира от Мароко си изкара два бързи жълти картона и напусна играта.
90+5' Какъв шанс за Мароко! Закария Абукал можеше да вкара втори гол за мароканците, но стреля в тялото на Коща.
90+6' Страхотен шанс за Пепе, но топката минава са на сантиметри от вратата.
90+8' Край на мача.

Shirt badge/Association crestМАРОКО: 1. Ясин Буну – 2. Ашраф Хакими, 18. Джавад Ел Ямик, 6. Ромен Саис (К)  (57'  20. Ашраф Дари ), 25. Яхия Атият Алах – 8. Азедин Унахи, 4. Софян Амрабат, 15. Селим Амала (65  21. Валид Шедира )  – 7. Хаким Зиеш (81  14. Закария Абукал), 19. Юсеф Ен-Несири  (65  24. Бадр Бенун) – 17. Софиян Буфал (81  26. Яхия Жебран)
Резерви: 12. Мунир Ел Каджури, 22. Ахмед Тагнаути - 9. Абделразак Хамдала, 10. Анас Зарури, 11. Абделхамид Сабири, 13. Илиас Шаир,, 16. Абде Еза, 23. Билал Ел Канус,
Селекционер: Уалид Реграги

Shirt badge/Association crestПОРТУГАЛИЯ: 22. Диого Коща – 2. Диого Далот (79 21. Рикардо Орта) , 3. Пепе (К), 4. Рубен Диаш, 5. Рафаел Герейро (51   20. Жоао Кансело)– 25. Отавио (70  16. Витиня), 18. Рубен Невеш (51   7. Кристиано Роналдо), 10. Бернардо Силва – 8. Бруно Фернандеш – 26. Гонсало Рамош (70  15. Рафаел Леао), 11. Жоао Феликс
Резерви: 1. Руи Патрисио, 12. Жозе Са - 6. Жоао Палиня, 9. Андре Силва, 14. Уилиям Карвальо, 17. Жоао Марио, , 23. Матеуш Нунеш, 24. Антонио Силва
Селекционер: Фернандо Сантош

Съдия: Факундо Тейо (Аржентина)
Стадион: "Ал Тумама" (Доха)
Легенда:  - гол,  - автогол,  - жълт картон,  - втори жълт картон,  - червен картон,  - смяна,   - опасно положение,   - контузия,  - преглеждане на ситуация с ВАР