ПОСЕТЕТЕ СТРАНИЦАТА НА БЛИЦ ЗА МОНДИАЛ 2022 - ТУК!

Португалия победи Гана с 3:2 в първи мач от група Н на Световното първенство по футбол в Катар.

Звездата на Португалия влезе в историята и вече е единственият с голове на пет поредни Мондиала, изпреварвайки Пеле, Уве Зелер, Мирослав Клозе и Лионел Меси.

Първата добра възможност за гол се отдаде пред Роналдо в десетата минута, но нападателят бе блокиран от вратаря на Гана. Минути след това бившият футболист на Манчестър Юнайтед можеше да вкара отблизо с глава, но не засече добре топката.

След половин час игра Кристиано Роналдо вкара топката във вратата на Гана, но реферът даде сигнал за нарушение в атака и не призна попадението. Това предизвика гнева на звездата, но бързо се успокои.

Кристиано Роналдо бе замесен в още една опасна ситуация до края на първата част, но ударът му бе блокиран.

Winbet - най-голямото разнообразие от пазари! (18+)

Гана показа зъби в началото на втората част, когато погледна смело към вратата на съперника. Африканците бяха много близо до първи гол в мача в 55-ата минута, но Мохамед Кудус не уцели вратата.

Минути след изтичането на час игра реферът отсъди дузпа за контакт между Роналдо и бранител на Гана, след което звездата откри резултата от бялата точка (1:0).

Четвърт час преди края Андре Аю се разписа отблизо за 1:1 и върна интригата в мача. Устремът на африканците обаче бе прекършен само за две минути, тъй като в 78-ата и 80-ата минути Жоао Феликс и Рафаел Леао бяха изпуснати и резултатът стана 3:1.

Две минути преди края на редовното време Осман Букари вкара втори гол за Гана и върна напрежението за 9-минутното продължение на двубоя.

Буквално в последните секунди Иняки Уилямс открадна топката от вратаря на Португалия, но се подхлъзна и пропиля златен шанс да изравни резултата.  Португалия спечели, с което оглави групата с три точки, докато Гана е на дъното с 0. Тимуът обаче стана единственият африкански тим с голове на Световното в Катар засега.

В другата среща от по-рано днес Уругвай и Южна Корея не си отбелязаха гол в мач без нито един точен удар за първи път на Мондиала, но взеха по точка.

ВИЖТЕ КЛАСИРАНИЯТА В ГРУПИТЕ!

ПОРТУГАЛИЯ - ГАНА 3:2
1:0 Кристиано Роналдо (64' дузпа), 1:1 Андре Аю (73'), 2:1 Жоао Феликс (78'), 3:1 Рафаел Леао (80'), 3:2  Осман Букари (88')

По-важното от мача по минути:

1' Начало на срещата.
10'  Първа добра възможност в мача! Топка за Кристиано Роналдо в наказателното поле, но вратарят на Гана го пресрещна и блокира.
13'  Нова възможност за Роналдо след центриране на Герейро към далечната греда, но ударът му с глава не се получи.
28'  Бернардо Силва комбинира с Жоао Феликс, но ударът му премина над вратата.
30'  ОТМЕНЕН ГОЛ! Роналдо пое топката пред наказателното поле, но в момента на удара реферът наду свирката за нарушение и не призна попадението му.
36' Отавио опитва са изненада от дистанция вратаря на Гана, не не го затрудни особено.
42'  Нов шанс за Португалия! Роиналдо получи топката вляво от вратата, но ударът му е блокиран.
45+2' Край на първото полувреме.

46' Начало на втората част.
52' Първа добра атака на Гана! Иняки Уилямс комбинира със съотборник по лявото крило, последва центриране, но Кансело изби в корнер.
55'  Страхотен шанс за Гана! Мохамед Кудус се измъкна през центъра на отбраната и стреля към вратата, но встрани.
60' Бернардо Силва тръгна да дриблира между няколко бранители, но топката му бе отнета.
62'  ДУЗПА за Португалия! Кристиано Роналдо бе препънат от Мохамед Салису, посягайки за топката в наказателното поле.
65'  ГООООЛ за Португалия! Кристиано Роналдо се разписа с мощен удар, който не остави шанс на вратаря.
72'  ГООООЛ за Гана! Андре Аю се измъкна от защитата на Португалия и отблизо възстанови равенството (1:1).
77'  ГООООЛ за Португалия! Жоао Феликс избяга по дясното крило и преодоля вратаря на Гана за 2:1.
80'  ГООООЛ за Португалия! Рафаел Леао повтори стореното от Феликс минути преди това и вкара трети гол за Португалия. (3:1)
82'  Кристиано Роналдо излезе сам срещу Лоурънс Ати, стреля, но стражът на Гана се справи. Има и сигнал за засада.
88'  ГООООЛ за Гана! Осман Букари върна интригата с втори гол за Гана. (3:2)
99'  Какъв шанс за Гана! Грешка на португалския вратар, Иняки Уилямс му отне топката, но се подхлъзна и не успя да нанесе удар.
99' Край на мача!

Shirt badge/Association crestПОРТУГАЛИЯ: 22. Диого Коща – 20. Жоао Кансело, 4. Рубен Диаш, 13. Данило Перейра , 5. Рафаел Герейро – 8. Бруно Фернандеш , 18. Рубен Невеш (77 15. Рафаел Леао  ), 25. Отавио (56  14. Уилиям Карвальо) – 10. Бернардо Силва (88  6. Жоао Палиня)  – 11. Жоао Феликс  (88 17. Жоао Марио) , 7. Кристиано Роналдо (К)  (88  26. Гонсало Рамош)
Резерви: 1. Руи Патрисио, 12. Жозе Са, 2. Диого Далот, 3. Пепе, 9. Андре Силва, 16. Витиня, 21. Рикардо Орта, 23. Матеуш Нунеш, 24. Антонио Силва
Треньор: Фернандо Сантош

Ghana Football Association - WikipediaГАНА: 1. Лоурънс Ати – 26. Алиду Сейду (67  2. Тарик Лампти), 23. Александър Джику, 18. Даниел Амартей, 4. Мохамед Салису (90+2' 25. Антоан Семеньо) , 17. Абдул Баба Раман – 20. Мохамед Кудус (77 11. Осман Букари  , 5. Томас Партей, 21. Салис Абдул Самед (90+2' 8. Даниел-Кофи Киере), 10. Андре Аю (К)   (77 9. Джордан Аю)– 19. Иняки Уилиямс
Резерви: 12. Даналд Ибрахим, 16. Абдул Манаф Нуредеен, , 3. Денис Одой, 6. Елиша Овусу, 7. Абдул Фатауи Исаку, 13. Даниел Африйе, 14. Гидеон Менса, 15. Джоузес Айду, 22. Камалдеен Сулемана, 24. Камал Сова
Треньор: Ото Адо

Съдия: Исмаил Елфат (САЩ)
Стадион: "974" (Доха)
Легенда:  - гол,  - автогол,  - жълт картон,  - втори жълт картон,  - червен картон,  - смяна,   - опасно положение,   - контузия,  - преглеждане на ситуация с ВАР