За първи път от съществуването на световните първенства трите най-ярки звезди залязоха безславно от футболния хоризонт. Залязоха, без да оставят и грам следа на небосклона. Най-голямото трио в последните години - Меси-Рууни-Кристиано Роналдо, си тръгна даже и без отбелязан гол (с едно изключение). Факт, равен на тотално падение.
 
Повечето очаквания бяха насочени към аржентинския футболист, провъзгласен прибързано за по-добър от Диего Армандо Марадона. Меси обаче не изигра нито един силен мач на Мондиала, не се превърна в очаквания лидер, който да поведе аржентинците към титлата. Така, както го направи Дон Диего на световното първенство в Мексико през 1986 година. Меси се отчете с два-три пробива и коварни изстрела в груповата фаза. В най-решителния мач – срещу Германия, той просто липсваше на терена. Успокояващото за Лео, че има време за реванш. В момента Меси е на 23 години, а Марадона стана първенец на планетата на 26. Т.е. – Лионел ще се надява до следващия мондиал. Ала има една значителна подробност – световното през 2014-та ще се проведе в Бразилия...
 
Още по-слабо се представи Уейн Рууни. От познатия боец, стрелец и голмайстор нямаше и помен по южноафриканските стадиони.
Статистиката съвсем разкри английския нападател, посочвайки, че в четирите изиграни мача той не е създал нито едно голово положение, а изстрелите му в очертанията на вратите са само 2. Като и двата не доведоха до опасности.

 
Цифри, които красноречиво говорят, че представянето на Рууни е най-големият провал в историята в сравнение с всички звезди, от които се е очаквало да постигнат нещо на световни финали.
 
Почти на същото дередже е и Кристиано Роналдо. По време на Мондиала в ЮАР отново се убедихме, че португалецът не може да бъде лидер и да поведе своя национален отбор. Роналдо постоянно се криеше по фланга, а опитите му да стори нещо с индивидуални пробиви се проваляха още в зародиш. За капак той едва се разписа при убедителното 7:0 над КНДР, когато всеки се надпреварваше да наказва анемичната корейска отбрана.
 
Защо най-добрите се провалиха на световното? Отговорът се крие в изключително тежкия сезон. Силите на Меси, Рууни и Роналдо бяха изцедени от натоварената програма и многото възлови мачове на клубно ниво. Допълнително олово в краката на аржентинеца и англичанина наля и психическото напрежение. За двамата спечелването на световната титла беше задължително условие. Всичко друго щеше да е равно и е равно на крах. Което в крайна сметка ни доказа, че Меси и Рууни не са готови, за да бъдат лидери на националните си отбори.
 
Тежки сезони в своите клубове имаха и други големи футболисти, но при тях липсва ужасяващата и обременяваща мисъл “титла на всяка цена!”. Имам предвид Диего Форлан, Луис Суарес, Давид Вия и Уесли Снайдер. Уругвай, Испания и Холандия пристигнаха в ЮАР не в ролята на фаворити. И никой не обяви, че целта им е само и единствено златната купа на ФИФА. Въпросните четирима играчи обаче вече са полуфиналисти, а техният дял за достигането до тази фаза на световното първенство е огромен.
 
На настоящия Мондиал изпъква най-вече силният колектив, а не отделните единици. Ето защо Германия, в чийто тим няма нито една голяма звезда, посяга за четвърти път към титлата. Друг е въпросът как ще реагира бундестимът, ако получи първи гол, както бе в груповата фаза срещу Сърбия.
РУМЕН ИЛИЕВ/БЛИЦ