Съпругата на популярния бивш национал и легенда на Портсмут Светослав Тодоров – Северина, написа изключително интересен материал за ситуацията с коронавируса в Англия. Статията излезе специално за вестник „Тема Спорт“. Предлагаме ви я цялата…

Живот по време на пандемия - това е обстановка, при която едва ли някой от нас е мислил, че ще се наложи да живее. В почти цяла Европа се обявяват извънредни положения, затварят се граници, налагат се карантини, все думи, които обикновено събуждат чувство за самосъхранение, оцеляване, масова паника. Поне това пораждат у мен.

И така, замислена за това огромно предизвикателство пред света, вървейки към колата си, чух познатия глас на 80-годишната ми английска съседка, която въпреки всичката информация за възрастните хора и новия вирус СОVID-19, усмихнато ми махаше, дърGейки йога мат (постелка за гимнастика) в ръка, отивайки към поредния си клас по йога. И ако тази гледка е напълно нереална в почти цяла Европа предвид мерките, които се взимат в борбата срещу тази нова болест, то тук, в Лондон, е все още някак си нормално.

Winbet - победата е на върха на пръстите! (18+)

Да живееш по време на пандемия във Великобритания се оказва все по-различно от остатъка от света. Англия пак е друга бира. Великобритания отново иска да е различна както в политиката в последните години, така и в подхода, по-който се опитва да се справя с коронавируса.

До онзи ден единствените съществени препоръки на правителството бяха да се мият по-често и старателно ръцете и да се самоизолираш за 7 дни, ако имаш симптоми на СОVID-19! Запознаха света и с теорията на "Имунитета на стадото". Ако не сте чули още за нея, то това е изграждането на имунитет на населението чрез заразяването на около 70% от него. Това са теория и подход, които голяма част от здравните експерти по света подложиха на съмнение и безмилостна критика. Премиерът Борис Джонсън съобщи на това същото население, че ще трябва да се подготвят да "изгубят близки хора, преди да им е дошло времето". Това донякъде породи притеснение в част от англичаните, които сами решиха да вземат мерки и да ограничат пътуванията си и предпочетоха да работят от вкъщи, когато такава опция има. Но и за много от тях това не беше достатъчно да нарушат социалния си живот и да променят забързаното си ежедневие. През уикенда

кафетата и
ресторантите
бяха пълни с хора

хранителните магазини също. Някак си е много трудно да спазваш съобразителна дистанция, когато се наредиш на опашка и хората около теб нямат търпение да те заговорят и изразят възмущението си от липсата на макарони. Една част от населението е доволно от подхода на правителството, другата е силно обезпокоена. Дори и новите мерки, които представиха в понеделник, са само "препоръчителни", като премиерът заяви, че разчита на отговорността на населението и бизнеса на този етап. Политиката им е не само противоречива, но и доста объркваща за хората. Вчера, например, ни беше заявено да избягваме социалните контакти и събирания, но същевременно училищата останаха отворени и учениците продължават с учебната програма. Препоръката населението да спре да посещава обществени места като пъбове и ресторанти е само това - препоръка.

За разлика от Англия съседна Ирландия затвори всичките си пъбове и барове, и то точно преди най-големия им празник -Деня на Свети Патрик. Познавайки ирландските ми приятели и значимостта на този ден за тях, това решение е повече от-смело, което само подчертава сериозността на ситуацията, в която се намира светът. Първият министър на Шотландия Никола Стърджан напълно игнорира указанията на Даунинг Стрийт 10 и още миналата седмица забрани големи обществени събирания. И докато спортните събития в Европа бяха отменени, то в Англия миналата седмица в продължение на 4 дни

251,684 зрители присъстваха на

едно от най-големите състезания за коне Cheltenham festival. Разрешаването на провеждането му предизвика бурни реакции от страна на медиите и обществото, като повечето го определиха като безумие. През уикенда се проведе и 12-хилядният маратон в Бат, което също предизвика недоумение. И докато реакцията на държавата е незадоволителна, обществото продължи да взима нещата в свои ръце.

Висшата лига и футболът като цяло например взеха решение еднолично да преустановят първенството и по този начин да предпазят скъпите си звезди и милионите си почитатели въпреки убедителното заявление на Джонсън, че рискът от заразяване на спортни събития е малък. Другите популярни спортове като голф и ръгби също последваха примера на футбола и отложиха предстоящите им състезания и мачове. Децата обаче продължиха да ходят на тренировки и училище, въпреки че техните връстници в Европа отдавна са предпазени в домовете си. И дори футболните им идоли да не играха тази събота, то повечето от тях бяха на терените в неделя, защото детското първенство си имаше кръгове. Челси и Ливърпул може и да не играха, но мачът между U9 на R&R Кобри и Бромли Рукс си беше едно

ИСТИНСКО И МНОГО
кално дерби с повече публика

от мач на отбор от трета лига в България. И колкото здравните експерти да обясняват, че възрастните хора са особено уязвими и трябва да спазват дистанция при общуване, то присъстващите от тази възрастова група на мача видимо бяха забравили съветите и активно общуваха с всички нас. Едва в началото на новата седмица детското първенство беше спряно. Все повече и повече родители вземат съдбата на децата си в свои ръце. В понеделник 40% от учениците не бяха пуснати от родителите си на училище въпреки официалната позиция на правителството.

Наблюдавайки реакцията на Европа и всички мерки, които се взимат, Англия изглежда все едно си играе смъртоносна игра с живота на хората. Политиката на Борис Джонсън и неговите здравни експерти е повече от противоречива, а критиките към тях от страна на обществото и СЗО не спират. Дали е правилна или не, само времето може да покаже, защото едно е неоспоримо, множеството неизвестни, заобикалящи СОVID-19. А дали новите мерки и препоръки, съобщени вчера от мистър Джонсън, са достатъчно убедителни да отделят 80-годишната ми комшийка от любимата и йога, предстои да разберем...
Северина ТОДОРОВА (Лондон, специално за "Тема Спорт")

Северина и Светослав Тодорови