Панатинайкос победи Ботев Пловдив с 2:1 на Олимпийския стадион в Атина и взе миниманален аванс след първия им мач от втория предварителен кръг на Лига Европа. Реваншът на "Колежа" е на 1 август, а ако "жълто-черните" отстранят Панатинайкос, ще срещнат Аякс или Войводина в следващия квалификационен кръг. Ако загубят, "канарчетата" ще продължат участието си в Лигата на конференциите срещу победителя от двойката Жрински Мостар – НК Браво.

Домакините поведоха в 8-ата минута от наглед безобидна ситуация. Изритана топка в предни позиции от "канарчетата" беше посрещната от Младенович, който я върна в половината на Ботев, но се получи страхотно извеждащо подаване за Йеремейеф, който се измъкна от Йонас Там и преодоля Матвей Игонен за 1:0. Пет минути след това Манчини проби по десния фланг на атаката на Панатинайкос и подаде блестящо в зоната между вратаря и защитата на Ботев. Там Йеремейеф протегна своя крак, но стреля над вратата.

В 17-ата минута Николай Минков проби по десния фланг и видя свободния Ивелин Попов в наказателното поле на гърците. Попето, без да се замисля, стреля от движение, но не успя да нанесе добър удар. Десет минути след това силен удар на Антоан Конте от далечна дистанция не затрудни Драговски, а в 36-а минута Самуел Акере получи в противниковото наказателно поле и след лек контакт с противников футболист падна на земята, но претенциите му за дузпа не бяха уважени. Малко след това Джуричич влезе лесно в наказателното поле на Ботев, стигна до аутлинията и намери на втора греда Вилена, който стреля, но Минков изчисти малко пред голлинията. В 43-ата минута нова грешка на защитата на Ботев беше наказана. Този път Йонас Тамм закъсня в опита си да отнеме топката от Джуричич и го фаулира, а Бакасетас реализира отсъдената дузпа за 2:0.

След почивката в 53-ата минута Игонен спаси мощен удар да Ваянидис, насочен в долния десен ъгъл на вратата, а впоследствие Минков изчисти топката в корнер. Седем минути по-късно домакиите стигнаха до трети гол, който не беше зачетен заради засада. Футболист на домакините стреля от близка дистанция, но топката се удари в Йеремейеф, който не бе в редовна позиция. Въпреки че Джуричич опъна мрежата, попадението не беше признато.

В 70-ата минута малко след появата си в игра Ален Корошец отбеляза своето дебютно попадение за Ботев. Той отне топката и подаде към резервата Мартин Секулич, който върна успоредно към своя колега, а новото попълнение на пловдивчани от близко разстояние се разписа за 2:1. След още седем минути хубаво изпълнение Джуричич завърши с удар в напречната греда на Ботев. В 84-ата минута Ботев получи дузпа, след като Укаки се възползва от грешно подаване между двамата централни защитници, напредна бързо и влезе в наказателното поле. Последва съприкосновение с Драговски и падна, а съдията посочи бялата точка, но бе привикан от ВАР и след преглеждане на ситуацията отмени решението си.

До края на мача повече голове не паднаха и така гръцкият гранд взе крехка преднина срещу Ботев Пловдив преди реванша на стадион "Христо Ботев".

ПАНАТИНАЙКОС - БОТЕВ ПЛОВДИВ 2:1
1:0 Александър Йеремеев (8), 2:0 Анастасиос Бакасетас (44-дузпа), 2:1 Ален Корошец (70)

По-интересното по минути
1 – Начало на мача.
8 - ГОЛ за Панатинайкос! Александър Йеремеев се измъкна зад защитата на "канарчетата" след грешка на Йонас Там и преодоля Матвей Игонен за 1:0.
13 - Даниел Манчини получи извеждаща топка на дясното крило и центрира в наказателното поле, където Йеремеев не успя да засече топката в мрежата на пловдивчани.
17 - Кристиан Нвачукву проби по лявото крило, подмина Уилиан Арао и се озова на стрелкова позиция, но се забави и ударът му бе спасен от Бартоломей Дронговски.
18 - Удар на Ивелин Попов след центриране на Николай Минков бе спасен от стража на "детелините".
29 - Антоан Конте стреля опасно от дистанция, ала полският вратар Бартоломей Дронговски внимаваше и спаси.
35 - Антъни Уджа стигна до една центрирана топка вляво от вратата на ПАО и я насочи към Самуел Акере, който падна на земята след съприкосновение с Филип Младенович, но съдията Давид Фуксман или от ВАР не реагираха.
37 - Николай Минков спря топката пред голинията след удар на Филип Джуричич.
43 - ДУЗПА за Панатинайкос! Николай Минков не можа да изчисти топката и бе пуснато извеждащо подаване към Филип Джуричич, който бе фаулиран от Йонас Там в наказателното поле, а съдията посочи бялата точка.
44 -  ГОЛ за Панатинайкос! Анастасиос Бакасетас със силен удар прати топката във вратата за 2:0.
45+2 - Край на първата част!
..........................................................
46 - Начало на второто полувреме.
53 - Йоргос Ваянидис нахлу от десния фланг към центъра и стреля с левия крак от границата на наказателното поле, но Игонен се отчете с добро спасяване.
58 - Ивелин Попов центрира добре от пряк свободен удар и Антонио Перера засече топката и я насочи към вратарското поле, където тя рикошира в Антоан Конте и излезе в аут.
60 - Гол на Александър Йеремеев не бе зачетен заради засада.
64 - Удар на Тони Вилена бе блокиран от Там.
70 - ГОООЛ за Ботев Пловдив! Мартин Секулич отне топката при изнасяне на домакините и последва пас към Ален Корошец. Халфът изведе Мартин Секулич в наказателното поле вляво от вратата на Дронговски, но нападателят не се полакоми и върна топката на Корошец, който я прати в опразнената врата за 2:1.
77 - ГРЕДА за Панатинайкос! Йеремеев подаде към Филип Джуричич, който стреля технично с десния крак, но уцели напречната греда. След това Йеремеев не се ориентира добре и не можа да вкара гол при добавката.
84 - Централните защитници на Панатинайкос сбъркаха и последва извеждащ пас към Ехидже Укаки, който се сблъска с вратаря на домакините в наказателното поле, а съдията отсъди дузпа, но след преразглеждане с ВАР промени решението си и не даде такава.
90+7 - Край на мача! Панатинайкос победи Ботев Пловдив с 2:1 и взе минимален аванс преди реванша.

Панатинайкос: 69. Бартломей Дронговски – 2. Йоргос Ваянидис, 5. Барт Схенквелд (К) (8915. Сверир Ингасон), 21. Тин Йедвай, 25. Филип Младенович -  55. Уилиан Арао, 52. Тони Вилена (7420. Неманя Максимович) – 17. Даниел Манчини  (7418. Димитрис Лимниос), 11. Анастасиос Бакасетас , 31. Филип Джуричич (8977. Бенямин Вербич) – 29. Александър Йеремеев  (789. Андраж Шпорар)
Резерви: 1. Юри Лодигин, 81. Клидман Лило, 6. Карлос Зека, 9. Андраш Шпорар, 15. Сверир Ингасон, 16. Адам Черин, 18. Димитрис Лимниос, 20. Неманя Максимович, 27. Янис Котсирас, 32. Джордж Балдок, 36. Йоргос Катрис, 77. Бенямин Вербич
Треньор: Диего Алонсо

Ботев Пловдив: 32. Матвей Игонен – 17. Николай Минков, 5. Йонас Там, 19. Антоан Конте, 38. Константинос Балоянис – 15. Джеймс Ето’о  (6388. Ален Корошец  ), 20. Антонио Перера  (7028. Янис Карабельов) – 7. Самуел Акере (8027. Сирики Диабате), 10. Ивелин Попов (К) (804. Ехидже Укаки), 40. Кристиан Нвачукву – 11. Антони Уджа (709. Мартин Секулич)
Резерви: 1. Ханс Кристиан Бернат, 22. Даниел Кайзер, 4. Ехидже Укаки, 6. Андрей Йорданов, 9. Мартин Секулич, 16. Матиюс Ремейкис, 21. Никола Илиев, 27. Сирики Диабате, 28. Янис Карабельов, 42. Ивайло Видев, 88. Ален Корошец, 99. Алекс Мараш
Треньор: Душан Керкез

Стадион: "Олимпийски", Атина
Съдия: Давид Фуксман (Израел)

Легенда:  - гол,  - автогол,  - жълт картон,  - втори жълт картон,  - червен картон,  - смяна,  - опасно положение,  - контузия,  - преглеждане на ситуация с ВАР