Олимпиакос излъга Фиорентина с 1:0 след продължения на стадион „Агия София“ в Атина и спечели финала в Лигата на конференциите за исторически първи трофей на гръцки тим в евротурнирите. В редовното време двата тима не успяха да си вкарат гол, а в продълженията Аюб Ел Кааби (116) се превърна в герой за гръцкия гранд срещу "виолетовите", които губят втори пореден финал в надпреварата, след като миналата година отстъпиха на Уест Хям.

Гърците започнаха по-активно и в 4-ата минута Даниел Поденс тръгна на пробив по лявото крило, навлезе навътре и потърси долния ляв ъгъл на вратата, но Пиетро Терачано спаси. Минута по-късно италианците отвърнаха. Кристиан Куаме намери Николас Гонсалес, който подаде към Андреа Белоти и той не успя да намери очертанията на вратата.

В 9-ата минута Фиорентина прати топката във вратата след заучено положение при изпълнение на корнер. Бираги центрира към Никола Миленкович, който с удар ниско по тревата реализира, но страничният съдия вдигна флага за засада, която бе потвърдена и от ВАР. Десетина минути по-късно Белоти свали топката с глава към Джакомо Бонавентура, който стреля от близко разстояние, но Константинос Цолакис отрази. Последваха пропуски на Даниел Поденс от Олимпиакос и Куаме и Гонзалес от "виолетовите" до края на полувремето.

След почивката двата отбора играха много предпазливо и не се стигна до чисти положения пред някоя от двете врати. Чакн в 65-ата минута след центриране от корнер, Никола Миленкович се извиси над всички и стреля с глава, но неточно. Четири минути след това Куаме получи топката в наказателното поле и се опита веднага да стреля, но Цолакис спаси прехвърлящия удар.

Олимпиакос пропусна златна възможност да излезе напред в резултата в 80-ата минута, когато след центриране от статично положение в наказателното поле Висенте Ибора се извиси и стреля с глава, но топката премина на милиметри от десния страничен стълб на вратата, пазена от Пиетро Терачано. До края на редовното време нито един от двата тима не успя да реализира и се стигна до продължения.

В 94-ата минута футболистите на гръцкия тим имаха претенции за дузпа след игра с ръка на Мартинес Куарта, но главният съдия Артур Соареш Диаш не ги уважи. Две минути след това Стеван Йоветич напредна с топката в краката си и навлезе в наказателното поле, за да отправи опасен удар към долния ляв ъгъл на вратата, но Пиетро Терачано успя да отрази.

Фиорентина имаше възможност за гол в 110-ата минута, когато Лукас Белтран получи топката по лявото крило и комбинира с Антонин Барак, който пропусна за Жонатан Иконе. Той от своя страна стреля с първото си докосване, но Константинос Цолакис спаси със страхотен рефлекс. Шест минути след това Олимпиакос нанесе своя решителен удар. Сантиаго Хесе получи топката по лявото крило и центрира коварно топката, която тупна точно пред Лука Раниери. Аюб Ел Кааби изпревари бранителя на Фиорентина и плонжира, за да реализира с глава за 1:0. ВАР преглеждаше дълго време ситуацията заради съмнения за засада, но в крайна сметка зачете гола, с който Олимпиакос спечели исторически първи трофей в Европа.

ОЛИМПИАКОС - ФИОРЕНТИНА 1:0 след продължения
1:0 Аюб Ел Кааби (116)

Олимпиакос: 88. Константинос Цолакис – 23. Родиней, 45. Панайотис Рецос, 16. Давид Кармо, 3. Франсиско Ортега (9118. Кини) – 32. Сантиаго Хесе, 8. Висенте Ибора – 56. Даниел Поденс  (10619. Йоргос Масурас), 6. Чикиньо (775. Андре Орта), 7. Костас Фортунис (К) (7222. Стеван Йоветич ) – 9. Аюб Ел Кааби  (120+211. Юсеф Ел Араби)
Резерви: 1. Александрос Паскалакис, 99. Атанасиос Пападудис – 5. Андре Орта, 11. Юсеф Ел Араби, 15. Сотирис Александропулос, 18. Куини, 19. Йоргос Масурас, 20. Жоао Карвальо, 22. Стеван Йоветич, 27. Омар Ричардс, 65. Апостолос Апостолопулос, 74. Андреас Нтой
Треньор: Хосе Луис Мендилибар

Фиорентина: 1. Фелипо Терачано – 3. Кристиано Бираги (К)  (10616. Лука Раниери), 28. Лукас Мартинес Куарта , 4. Никола Миленкович, 2. Додо – 38. Роландо Мандрагора, 6. Артур (7432. Алфред Дънкън), 5. Джакомо Бонавентура (8272. Антонин Барак) – 99. Кристиан Куаме  (8211. Жонатан Иконе), 20. Андреа Белоти (5918. М’Бала Нзола), 10. Николас Гонсалес (1069. Лукас Белтран)
Резерви: 53. Оливер Кристенсен – 8. Максим Лопес, 9. Лукас Белтран, 11. Жонатан Иконе, 16. Лука Раниери, 18. М’бала Нзола, 19. Джино Инфантино, 22. Давиде Фараони, 32. Алфред Дънкън, 33. Майкъл Кайоде, 65. Фабиано Паризи, 72. Антонин Барак
Треньор: Винченцо Италиано

Стадион: "Агия София", Атина
Съдия: Артур Соареш Диаш (Португалия)
ВАР: Тиаго Мартинш (Португалия)

Легенда:  - гол,  - автогол,  - жълт картон,  - втори жълт картон,  - червен картон,  - смяна, - контузия

Изтеглете мобилното ни приложение БЛИЦ СПОРТ ОТТУК!