Германската мъжка гребна осморка се реваншира за разочароващото си представяне в Пекин преди четири години и спечели златния медал. Това е третото германско злато на олимпийските игри в Лондон.

Германците тримфуриха в оспорвата състезание, което донесе на страната първи златен медал в дисциплината след обединението през 1990 г. Немците триумфираха с време 4:48,75 секунди.

Осмицата на Германия започна състезанието в роляната на фаворит, след като спечели последните три световни първенства. Преди четири години в Пекин германските гребци заеха разочароващото осмо място.

Канада, която взе златото преди четири години, финишира на втора позиция. Великобританските гребци, които през голяма част от състезанието бяха равностойни на германците, заеха трето място, след като отпаднаха в последните 250 метра.