Опитай късмета си с БЛИЦ ГЕЙM 2!

Националният отбор на САЩ по баскетбол стана олимпийски шампион. На финала НБА-звездите победиха Испания със 107:100 (35:27, 24:31, 24:24, 24:18). Това е олимпийска титла №14 за американците, които защитиха златните си медали от Пекин 2008. Днешният финал беше повторение именно на двубоя за титлата отпреди четири години, когато САЩ отново победи. Това е трети сребърен медал за Испания от олимпийски игри след 1984 и 2008 година. САЩ стигна до златните медали с 8 победи от 8 мача. В групите спечелиха срещу Франция, Тунис, Нигерия, по-трудно срещу Литва и Аржентина. На елиминациите преодоляха последователно Австралия, Аржентина и на финала Испания.

Финалният двубой се очакваше с интерес заради факта, че Испания е може би единственият отбор в момента, който може да се противопостави на САЩ. И това се оправда. Американците спечелиха, но не с лекотата, с която мачкаха наред до финала. Испания дори започна по-убедително и след силни изяви на Хуан Карлос Наваро дръпна с 12:7 след 3 минути игра. Американците бързо обърнаха нещата в своя полза и след една част бяха напред с 35:27.

Най-резултатен във финалния двубой стана Кевин Дюрант с 30 точки, Леброн Джеймс добави 19, а със 17 остана Кобе Брайънт. За Испания Пау Гасол наниза 24 точки, но изигра слаба четвърта част, Хуан Карлос Наваро добави 21, а Марк Гасол остана със 17 точки.

Европейският шампион стартира втората четвърт със серия от 9 поредни точки, намалявайки пасива си на само точка – 34:35, а малко по-късно дори поведе в резултата с 39:37. Серджо Скариоло обаче бе изправен пред голям проблем, след четвъртото лично нарушение на Марк Гасол. САЩ отново успя да излезе напред с по-голяма разлика, но за кратко, а на почивката резултатът бе 59:58 за САЩ.

И в третата четвърт испанците продължиха да се държат достойно. Пау Гасол и Серж Ибака създадоха доста проблеми на защитата на САЩ. “Ла Фурия” се задържаше постоянно близо до американците, резултатът се движеше почти винаги точка за точка или най-много тимът на САЩ водеше с 2-3. САЩ поведе с 80:78, след това Испания изравни за 80:80 с точки на Ибака. Кевин Дюрант наниза тройка за 83:80, Ибака обаче отново върна две точки за 83:82 за американския състав. При този резултат завърши третата четвърт.

В началото на последната четвърт Испания започна да греши повече, а САЩ набързо поведе с малко по-голяма преднина. Щатите поведоха с 88:84, а след това с 90:84. Пау Гасол намали на 86:90, но Кевин Дюрант и Кобе Брайънт с два фаула изведоха САЩ за 95:86. Испания върна интригата при резултат 97:91 след кошове на Наваро и 3 минути преди края. САЩ поведе с 99:91, а Марк Гасол заби мощно за 93:99. Последва решаваща тройка на Леброн Джеймс за 102:93 за Щатите, след което съдиите свириха фаул на Гасол при заслон. Крис Пол довърши “фуриите” след хубав пробив за 104:93. Испания пак вкара за 104:95. След това Крил Пол вкара един наказателен удар за 105:95. Марк Гасол отбеляза за 105:97, вкара и един фаул за 105:98. Испанците не се отказаха, САЩ вкара от фаул за 106:98, а Гасол намали на 106:100. Щатите спечелиха мача със 107:100

САЩ – Испания 107:100 (35:27, 24:31, 24:24, 24:18)

САЩ: Тайсън Чандлър, Кевин Дюрант, ЛеБрон Джеймс, Коби Брайънт, Крис Пол (Дерън Уилямс, Ръсел Уестбрук, Кевин Лав, Кармело Антъни, Андре Игуадала)

Испания: Пау Гасол, Руди Фернандес, Хуан Карлос Наваро, Хосе Мануел Калдерон, Марк Гасол (Серхио Родригес, Серхио Йул, Серж Ибака, Фелипе Рейес)