Карлос Алкарас преодоля разочарованието от отпадането на турнира по двойки в олимпийския тенис турнир. Считаният за наследник на Рафаел Надал световен номер 3 победи по изключително труден начин Томи Пол (САЩ) с 6:3, 7:6.

Четирикратният носител на титли от Големия Шлем направи ключов пробив в шестия гейм на първия сет, което му помогна и за спечелването му.

През втория американският тенисист започна по-успешно и проби още в началото на частта. В гейма, който трябваше да изравни сетовете, обаче Пол допусна пробив, който позволи на Алкарас да го настигне в резултата. В крайна сметка нещата трябваше да се решат в тайбрек. Там двамата продължиха равностойната си битка, а Алкарас пропусна първата си възможност за спечелване на мача. Пол получи сетбол, който също не успя да реализира. Все пак испанецът показа по-здрави нерви и с втория си мачбол победи.

В предпоследното стъпало преди финала Алкарас ще спори с победителя от сблъсъка между Каспер Рууд от Норвегия и канадеца Феликс Оже-Алиасим.