Домакинът на Олимпийските игри Франция започна с победи в група „В“ на турнира по баскетбол за мъже, след като надигра Бразилия със 78:66 точки (15:23, 24:13, 18:9, 21:21).

В продължение на една четвърт и половина нервите на феновете по време на двубоя бяха доста опънати, след като бразилците имаха аванс от 23:15 след 10 минути игра, а разликата достигна 12 точки преди домакините да започнат да топят пасива си и да стигнат до равенството минута преди почивката при 36:36. Те водеха с 39:36 в края на първото полувреме.

След подновяването на играта французите поеха водачеството и натрупаха аванс от 57:45 преди заключителната четвърт.

Носейки тежестта на очакванията и надеждите на домакините младата звезда Виктор Уембаняма показа зрялост и беше водеща сила за победата, завършвайки с 19 точки, 9 борби, 2 асистенции, 4 отнети топки и 3 чадъра. Андрю Албиси добави 19 точки, 5 борби и 2 асистенции за Франция.

Центърът на Франция Руди Гобер допринесе със 7 точки, 3 борби и 2 чадъра и се изкачи с едно място във вечната класация по чадъри на Олимпийски игри с общо 20. Начело в списъка е испанецът Пау Гасол с 47.

За Бразилия Кристиано Велисио се отчете с 14 точки и 6 борби.