Олимпийските и антидопинговите власти се защитиха след новите обвинения относно оправданите китайски плувци с положителни тестове за забранени субстанции. Случаят с 23-ата китайски плувци с положителни тестове за допинг през 2021 година, но оправдани на основание на замърсена храна, бе доминираща тема в навечерието на Олимпиадата в Париж.

Новината на вестник "Ню Йорк Таймс" за още двама плувци от Китай, тествани този път за забранената субстанция метандиенон, предизвика Световната антидопингова агенция (УАДА) и Международния олимпийски комитет (МОК) за пореден път да защитят решението си да не налагат наказания.

"Всички спортисти бяха незабавно временно отстранени в очакване на разследване и това остана така до края на 2023 година, когато разследването приключи. В случая с двамата плувци те бяха наказани за повече от една година", се казва в изявление на УАДА и се посочва още: "Но тестването на стотици месни проби от различни източници разкри десетки положителни резултати за метандиенон."

"Освен това и двамата плувци дадоха отрицателни проби в дните преди и след положителната. Китай заключи, че случаите вероятно са свързани със замърсяването на месото и в края на 2023-а закри разследването. УАДА разгледа случаите в началото на 2024-а, въпреки целия скептицизъм и заключи, че няма доказателство за оспорване на замърсеното месо като източник на положителните тестове и затова реши да не обжалва", продължава още изявлението.

Защитата на УАДА относно 23-ата плувци преди това бе същата. Китай категорично отрече употребата на допинг, но различни спортни асоциации изразиха недоволството си в Париж.

Говорителят на МОК Марк Адамс заяви, че китайските спортисти са най-тестваните в света и е уверен, че УАДА и независимата международна агенция за тестване вършат добра работа.