България спечели първа точка в квалификациите за световното първенство в Катар през 2022 година. Футболистите на селекционера Ясен Петров направиха 0:0 със Северна Ирландия при гостуването в Белфаст.

Домакините надиграваха нашите през по-голямата част от срещата, а головите ситуации бяха доста малко. При няколкото напечени моменти пред българската врата дебютантът Даниел Наумов от ЦСКА 1948 блесна със спасявания.

Златният шанс за нашите беше в добавеното време на срещата, когато Димитър Илиев можеше да се превърне в герой. Капитанът на Локомотив (Пловдив) беше изпуснат от защитата на домакините при центриране от корнер на Кирил Десподов, засече с глава и топката летеше към левия ъгъл, но Пийкок-Фаръл успя да спаси. Малко след това и Атанас Илиев опита да отбележи, но не успя и срещата приключи без победител. През първото полувреме пък домакините удариха греда. В 22-ата минута Стюърт Далас засече топката с глава, пращайки я в напречната греда за късмет на "трикольорите".

Любопитното бе, че трима футболисти бяха капитани на България в този мач. Титулярният такъв Георги Костадинов стартира с лентата, но се контузи и при принудителната си смяна я постави на ръката на Десподов. В началото на второто полувреме Ясен Петров пусна в игра Димитър Илиев, който бе капитан след почивката.

В края на мача се стигна до меле между двата отбора, което започна след сблъсък на Кайл Лафърти с Димитър Илиев. Имаше размяна на удари и блъсканици, но съдията бързо укроти страстите.

Winbet - най-голямото разнообразие от пазари! (18+)

За мача в Белфаст селекционерът на България извърши цели шест промени в сравнение титулярите от мача с Италия в неделя, загубен с 0:2. Специалистът заложи на четирима дебютанти от първата минута - Даниел Наумов, близнаците Андреа Христов и Петко Христов, както и Антонио Вутов. Младият страж на ЦСКА 1948 замени Пламен Илиев, който получи травма на тренировката във вторник.

Възстановеният от контузия Кирил Десподов и Георги Йомов се завърнаха сред титулярите. От започналите срещу Италия на терена тази вечер от първата минута бяха само Валентин Антов, Георги Костадинов, Момчил Цветанов, Ивайло Чочев и Андрей Гълъбинов.

Припомняме, че България загуби първите две срещи от квалификациите, записвайки домакински поражения от големите фаворити в групата - Швейцария (1:3) и Италия (0:2). За Северна Ирландия това бе първо домакинство и общо втори мач в квалификациите за Катар 2022. На старта те отстъпиха с 0:2 на "Скуадра адзура" в Парма, а преди няколко дни паднаха с 1:2 от САЩ в контрола.

Нашата група от квалификациите за Мондиал 2022

СЕВЕРНА ИРЛАНДИЯ - БЪЛГАРИЯ 0:0

Световната квалификация по минути с БЛИЦ:
1 - Начало на мача.
5 - Нашите с претенции за дузпа за игра с ръка на Джони Евънс в наказателното поле, но съдията прецени, че няма основание да посочи бялата точка.
6 - Първи удар към вратата на България, отправи го Стивън Дейвис, топката излезе в аут.
11 - Първи точен удар в една от двете врати. Джош Магенис засече с глава, Даниел Наумов улови топката.
14 - Медицинският екип е на терена, за да окаже помощ на Антонио Вутов, който след сблъсък с противник остана да лежи на земята.
20 - Десподов отне топката от противник и подаде вляво към Вутов, той центрира към крилото на Лудогорец, който обаче не успя да нанесе удар, играч на домакините изчисти и българската атака беше спряна.
22 - Гълъбинов отне топката от съперник, пасът му към Йомов обаче беше твърде дълъг.
22 ГРЕДА! В ответната атака домакините удариха напречната греда на вратата на Наумов. Стори го Стюърт Далас, засичайки топката с глава.
25  Жълт картон за Петко Христов за фаул срещу Пади Макнеър.
33  Жълт картон за Пади Макнеър, който влезе грубо на Чочев, закачайки с крак главата му.
35 - Десподов центрира, Пийкок-Фаръл не успя да улови, след което топката стигна до Андреа Христов. Защитникът се забави, но все пак успя да центрира, брат му Петко засече с глава, но над вратата в аут.
42 - Ясен Петров подготвя смяна, Петър Витанов е край тъчлинията и получава наставления.
44  Капитанът Георги Костадинов не може да продължи срещата заради контузия, връчи лентата на Десподов и отстъпи място на Витанов от Локомотив (Пловдив).
45 - Добавеното време е 3 минути.
45+2 - Пресилен жълт картон за Антов, след като Кевин Уайт си изпроси фаул, подлъгвайки съдията.
45+3 - Край на първото полувреме.
---------------
46 - Начало на второто полувреме.
46  Димитър Илиев влиза в игра, Вутов е заменен.
48  Каткарт се озова зад българската защита при центриране от пряк свободен удар. Топката до Уайт, който стреля, Даниел Наумов успя да спаси.
54  Джони Евънс засече с глава центрираната от корнер топка, Наумов я улови.
58 - Йомов отне топката от противник пред нашето наказателно поле и пусна дълъг пас към Десподов, вратарят на домакините обаче внимаваше и изпревари национала ни, с което сложи край на българската атака.
72  Йомов отстъпва място на Бирсент Карагарен.
72  Петър Занев заменя Момчил Цветанов.
72  Андрей Гълъбинов излиза, Атанас Илиев вече е на терена.
74 - Изстрел на Найл Макгин към вратата на Наумов, топката прелетя покрай целта в аут.
80 - Защитникът Андреа Христов се включи в атака и беше повален от Стивън Дейвис. От последвалото изпълнение на фаула нашите не успяха да затруднят Пийкок-Фаръл.
85  Коварен удар на Найл Макгин, получи се рикошет и топката прелетя покрай дясната греда на вратата на Наумов.
86  Жълт картон за Атанас Илиев.
90 - Добавеното време е 3 минути.
90+1  Пропуск на Димитър Илиев! Десподов центрира от корнер, капитанът на Локомотив (Пловдив) бе оставен непокрит и засече с глава, но Пийкок-Фаръл успя да спаси.
90+2  Спречкване между Илиев и Кайл Лафърти доведе до меле между част от играчите, съдията веднага се намеси и укроти страстите.
90+3  Aтанас Илиев опита да вкара с глава, засичайки центрираната топка, изпрати я над вратата.
90+3 - Край на мача. Северна Ирландия и България завършиха 0:0.

Northern Ireland
СЕВЕРНА ИРЛАНДИЯ: 1.Пийкок-Фаръл, 4.Даниел Балард (74  19.Майкъл Смит), 5.Джони Евънс, 20.Крейг Каткарт, 3.Джамал Люис, 14.Стюърт Далас, 8.Стивън Дейвис (к), 17.Пади Макнеър , 6.Джордж Савил  (74  22.Матю Кенеди), 21.Джош Магенис (83  10.Кайл Лафърти), 18.Кевин Уайт (64  7.Найл Макгин)
Резерви: 12.Азар, 23.Хюс, 2.Маклафлин, 7.Макгин, 9.Чарлс, 10.Лафърти, 11.Фъргюсън, 13.К. Еванс, 16.Томпсън, 16.Маккан, 19.Смит, 22.Кенеди
Селекционер: Йън Бараклъф

Bulgarian Football Union - Wikipedia
БЪЛГАРИЯ: 1.Даниел Наумов, 2.Петко Христов , 4.Валентин Антов , 22.Андреа Христов, 7.Георги Костадинов (к) (44  5.Петър Витанов), 21.Момчил Цветанов (72  3.Петър Занев), 8.Антонио Вутов (46  20.Димитър Илиев), 18.Ивайло Чочев, 17.Георги Йомов (72  6.Бирсент Карагарен), 11.Кирил Десподов, 9.Андрей Гълъбинов (72  19.Атанас Илиев )
Резерви: 13.Иван Караджов, 3.Петър Занев, 5.Петър Витанов, 6.Бирсент Карагарен, 10.Спас Делев, 12.Илиан Илиев, 14.Даниел Димов, 15.Васил Божиков, 16.Кристиян Малинов, 19.Атанас Илиев, 20.Димитър Илиев
Селекционер: Ясен Петров

Белфаст, „Уинзор Парк“
Съдия: Игал Фрид (Израел)

Легенда: гол , автогол , жълт картон , втори жълт картон , червен картон , смяна ,  опасна ситуация