Ливърпул и Тотнъм изненадаха всички с обратите, които сътвориха на полуфиналите на Шампионската лига, и ще се срещнат на финала на турнира на 1 юни в Мадрид.

За 18-и път носителят трофей в евротурнирите ще бъде определен между отбори от една държава. Това ще бъде трети случай в последните пет години и пети за последните 11 лета. Така се оказва, че еднонационалните сблъсъци за определяне на победителя в Шампионската лига се превръщат в нещо като традиция.

Предстоящата среща между „червените“ от „Анфийлд“ и „шпорите“ ще бъде трети изцяло английски финал в Европа. За последно това се случи през 2008 година, когато Манчестър Юнайтед победи Челси след дузпи в Москва.

Първият случай е през далечната 1972 г. и в него е замесен пак Тотнъм. Тогава в първия в историята финал на Купата на УЕФА „шпорите“ мерят сили с Уулвърхямптън и стават първият носител на трофея.

В първата среща, играна на 3 май 1972 г. на „Молиню“, Тотнъм печели с 2:1 след два гола на Мартин Чивърс, а Джеймс Макалиъг е точен за „вълците“. На реванша, на 17 май на „Уайт Харт Лейн“, Алан Малъри дава аванс на „шпорите“ в 29-ата минута. Уулвс изравняват чрез Дейвид Уагстаф пет минути преди почивката, но това не е достатъчно за гостите.

Winbet - победата е на върха на пръстите! (18+)

Така Тотнъм печели втория в историята си евротрофей и то след победа над английски съперник на финала.

Ливърпул, който до момента има 18 финални мача за купа от Европа (11 спечелени), нито един път не е играл в спор за отличието срещу сънародници.

Това, че „шпорите“ са печелили купа в евротурнирите в спор с английски отбор, едва ли ще е предимство за тима на Маурисио Почетино. Все пак мачовете с Уулвърхямптън са играни доста отдавна. Още повече, че Тотнъм не е играл финал в Европа от 1984 г., когато печели Купата на УЕФА след два двубоя с Андерлехт.

От своя страна Ливърпул игра финал в Шампионската лига само преди година, когато отстъпи на Реал (Мадрид) с 1:3. Още повече „червените“ имат предимство пред Тотнъм в последните им мачове. Мърсисайдци записаха три победи в рамките на една година и регистрираха само една загуба от „шпорите“ в последните 14 мача между двата отбора.

14.09.1966, ПК, Барселона – Сарагоса 0:1
21.09.1966, ПК, Сарагоса – Барселона 2:4 след прод. (2:3 в ред. вр.)
24.05.2000, ШЛ, Реал (Мадрид) – Валенсия 3:0
28.05.2003, ШЛ, Ювентус – Милан 2:3 след дузпи (0:0 в ред. вр. и след прод.)
16.05.2007, УЕФА, Еспаньол – Севиля 1:3 след дузпи (2:2 в ред. вр. и след прод.)
21.05.2008, ШЛ, Манчестър Юнайтед – Челси 6:5 след дузпи (1:1 в ред. вр. и след прод.)
09.05.2012, ЛЕ, Атлетико (Мадрид) – Атлетик (Билбао) 3:0
25.05.2013, ШЛ, Борусия (Дортмунд) – Байерн 1:2
24.05.2014, ШЛ, Реал (Мадрид) – Атлетико (Мадрид) 4:1 след прод.
28.05.2016, ШЛ, Реал (Мадрид) – Атлетико (Мадрид) 5:3 след дузпи (1:1 в ред. вр. и след прод.)

* ШЛ – Шампионска лига, ЛЕ – Лига Европа, УЕФА – Купата на УЕФА, ПК – Купа на панаирните градове (Панаирна купа)
** Финалите на Панаирната купа се играят в два мача, но има две изключения (през 1964 г. е едното от тях). До 1998 година финалите в Купата на УЕФА са на разменено гостуване.