Българският шампион Лудогорец срази Динамо Минск с 2:0 в първи мач от втория квалификационен кръг на Шампионската лига и взе комфортна преднина преди реванша, който ще се играе в Унгария след седмица. Бърнард Текпетей (9) и Тодор Неделев (45+1-дузпа) доближиха "орлите" до третия кръг, където евентуално ще срещнат азербайджанския първенец Карабах, спечелил с 2:0 вчера при визитата си на Линкълн Ред Импс в Гибралтар.

Гостите от Беларус отправиха първия шут още преди да е изминала и минута игра, а Падт го улови. Лудогорец отговори подобаващо на предизвикателството с гол в 9-ата минута, когато Текпетей поде скоростна атака, продължила през Рик Джонатан и Пьотровски. Полският национал майсторски изведе набралия скорост Текпетей сам срещу Лапуков и ганаецът вкара за 1:0.

"Орлите" продължиха да доминират и в 16-ата минута Фон Витри стреля от двайсетина метра по диагонал, вратарят отрази, а добавката на Неделев рикошира в тялото на бранител и излезе в корнер. В 27-ата минута отбраната на разградчани се пропука, Пихас получи подаване в наказателното поле и шутира от десетина метра по земя, а Падт плонжира и изби.

В 44-ата минута Неделев и Чочев развинтиха гостите с няколко двойни подавания около наказателното им поле, след които бившата звезда на Ботев (Пловдив) изскочи фронтално очи в очи с вратаря. Централният бранител Политевич посегна с ръка да го дръпне и го закачи през лицето, което бе достатъчно на съдията на отсъди дузпа, реализирана от потърпевшия Неделев за 2:0.

Малко след почивката Рик Джонатан дриблира 50 метра с топка в крака, след което намери Текпетей. Ганаецът се ориентира великолепно и изведе с едно докосване Неделев очи в очи с Лапуков, а халфът и шутира от 6 метра с левия крак над вратата. В 58-ата минута Рик извиде Пьотровски, а полякът стреля от малък ъгъл, но стражът на беларусите внимаваше и изби в корнер.

Последваха няколко неубедителни изяви на Вердон в отбрана, които, за късмет на "орлите", не доведоха до по-сериозни последици за тях.

ЛУДОГОРЕЦ - ДИНАМО МИНСК 2:0
1:0 Бърнард Текпетей (9), 2:0 Тодор Неделев (45+1-дузпа)

По-интересното по минути
1 – Начало на мача.
2 -  Глеб Жардев центрира от корнер в наказателното поле на Лудогорец, Алексей Гавривлович бе оставен непокрит на втора греда и стреля, но неточно в аут.
9 -  ГОООЛ за Лудогорец! Якуб Пьотровски пред вратаря на беларусите ганаеца Текпетей, който с мощен изстрел не му остави никакви шансове за 1:0.
14 - Руан Секо пресече пас между двамата централни защитници на Динамо, но след това си поведе много силно топката и тя попадна във Фьодор Лапуков.
16 - Удар на Аслак фон Витри бе спасен от Лапуков, но след това топката попадна в Тодор Неделев, който шутира, ударът му бе блокиран и топката излезе в корнер.
28 - Серджио Падт с ключова намеса, спаси силен удар на Вадзим Пихас.
31 - Вадзим Пихас центрира остро в наказателното поле на Лудогорец, където Мелниченко се размина с топката, но последва удар от страна на Раи Лопес, но над напречната греда в аут.
44 - ДУЗПА за Лудогорец! Руан Секо изведе включилия се напред Тодор Неделев, но българският плеймейкър беше спрян с удар в лицето от Политевич и съдията посочи бялата точка.
45+1 - ГОООЛ за Лудогорец! Тодор Неделев реализира безапелационно дузпата за 2:0.
45+3 - Край на първата част!
..............................................................
46 - Начало на второто полувреме.
47 - Рик Джонатан направи отличен пробив по левия фланг, след което подаде към Бърнард Текпетей, който продължи за Тодор Неделев, който бе сам срещу Лапуков, но отблизо прати топката над напречната греда.
49 - Шут от Якуб Пьотровски също не затрудни стража Лапухов.
55 - Раймонд Аделоа шутира фалцово от пряк свободен удар, но това не затрудни Падт и той спаси.
61 - Текпетей даде прострелно центриране отдясно наляво към Тисера, а аржентинецът не успя да засече топката, която му избяга в сетния миг.
69 - Педро Игор шутира от дъгата на наказателното пред Падт, но ударът беше доста встрани от нидерландеца.
78 - Удар на Кайо Видал беше отразен от Лапухов.
89 -   Владимир Квашчински стреля опасно с глава, но Падт успя да избие в корнер.
90+4 - Край на мача! Лудогорец срази Динамо Минск с 2:0 и взе комфортен аванс преди реванша.

Лудогорец: 1. Серджио Падт – 16. Аслак Фон Витри, 24. Оливие Вердон, 4. Диниш Алмейда, 3. Антон Недялков (К) – 18. Ивайло Чочев, 8. Тодор Неделев, 6. Якуб Пьотровски – 37. Бърнард Текпетей, 12. Руан Секо, 7. Рик Джонатан
Резерви: 39. Хендрик Бонман, 67. Дамян Христов, 10. Матиас Тисера, 11. Кайо Видал, 15. Едвин Куртулуш, 17. Сон, 23. Дерой Дуарте, 26. Ноа Сонко Сундберг, 30. Педро Нареси, 82. Иван Йорданов, 90. Спас Делев
Треньор: Георги Дерменджиев

Динамо Минск: 21. Фьодор Лапуков – 2. Вадзим Пихас, 6. Сергей Политевич (К), 4. Алексей Гавривлович, 66. Раи Лопес – 80. Игор Школик, 8. Александър Селява, 88. Никита Демченко – 19. Димитри Подстрелов, 81. Трофим Мелниченко, 11. Глеб Жардев
Резерви: 13. Иван Шимакович, 5. Павел Апетьонок, 7. Артьом Биков, 9. Стефен Алфред, 10. Владимир Квашчински, 14. Раймонд Адеола, 17. Иван Бакар, 25. Педро Игор, 26. Владислав Калинин, 29. Бени Амиан, 74. Павел Седко, 99. Артьом Соколовски
Треньор: Вадим Скрипченко

Стадион: "Хювефарма Арена", Разград
Съдия: Елдоржан Хамити (Албания)

Легенда:  - гол,  - автогол,  - жълт картон,  - втори жълт картон,  - червен картон,  - смяна,  - опасно положение,  - контузия,  - преглеждане на ситуация с ВАР