Олимпик (Лион) поднесе голямата сензация на 1/4-финалите в Шампионската лига, след като в последния от тях изненадващо срази сочения от букмейкърите като фаворит за трофея Манчестър Сити с 3:1 на стадион "Жозе Алвеладе" в португалската столица Лисабон. Максуел Корне (24) и Муса Дебеле (79, 87) реализираха головете за "хлапетата", които се класираха за 1/2-финалите, където ще се изправят срещу Байерн. Кевин де Бройне (69) бе точен за "гражданите", които отпаднаха от надпреварата.

Срещата започна на високи обороти и още в 3-ата минута Манчестър Сити бе близо до гола. Рахийм Стърлинг получи отлично подаване от Кансело в наказателното поле, напредна и опита да подаде на Жезус, но в последния момент Марсал успя да се протегне и да отклони топката, предотвратявайки почти сигурен гол.

"Гражданите" очаквано владееха повече топката, а „хлапетата“ разчитаха преди всичко на бързи контраатаки, при една от които в 10-ата минута Марсело отправи нисък удар и Едерсон спаси.

Лека полека играта се успокои и изненадващо тимът на Руди Гарсия пое инициативата, а в 24-ата минута поведе в резултата. Екамби отправи дълго подаваен и топката стигна до Максуел Корне, който я прати технично покрай излезлия Едерсон за 0:1. За нападателя това бе четвърти гол срещу тима от Манчестър.

След попадението тимът на Гуардиола изглеждаше объркан, но въпреки това в 30-ата минута можеше да изравни. Удар на Илкай Гюндоган обаче бе спасен от вратаря Антони Лопес. Английският тим натисна и до края на полувремето създаде няколко опасни ситуации пред вратата на Лопес, но не стигна до изравняване. Стърлинг на два пъти бе изведен зад защитата, но вратарят и защитата бързо му скъсиха ъгъла и успяха да предотвратят попадение. При втората ситуация секунди преди почивката голмайсторът Корне го блокира блестящо.

Winbet - удвои тръпката от играта! (18+)

В началото на втората част Депай от Лион и Де Бройне от Сити пропуснаха от преки свободни удари да се разпишат. Най-активният играч в редиците на „гражданите“ Де Бройне все пак успя да изравни в 69-ата минута, когато получи отличен пас от Стърлинг и преодоля Лопес за 1:1.

Лопес се наложи да прави ново спасяване, за да остави отбора си в мача. В 77-ата минута Стърлинг намери добре в наказателното поле Жезус, който обаче не уцели добре топката и тя излезе в аут. Две минути след това топката влезе в мрежата на Сити след удар на влезлия като резерва Муса Дембеле. Голът трябваше да бъде преразгледан с ВАР, тъй като имаше съмнение за засада на Максуел Корне, който не влияеше на играта и не показа, че има намерение да играе с топката. В крайна сметка голът беше зачетен.

Манчестър Сити се втурна в атака и в 86-ата Стърлинг направи непростим пропуск, останал очи в очи с празната врата. Вместо да вкара топката в мрежата ,той я прати високо над вратата. В ответната атака Муса Дембеле вкара втори гол за 1:3 и обезкуражи тотално „гражданите“, а до края те не успяха да стигнат до ново попадение.

Така Олимпик (Лион) се класира за 1/2-финал срещу Байерн. ПСЖ и РБ Лайпциг пък ще определят другия финалист във втория френско-германски сблъсък на 1/2-финалите в Лисабон.

МАНЧЕСТЪР СИТИ – ОЛИМПИК (ЛИОН) 1:3
0:1 Максуел Корне (24), 1:1 Кевин де Бройне (69), 1:2 Муса Дембеле (79), 1:3 Муса Дембеле (87)

Съставите
Манчестър Сити: 31. Едерсон, 2. Уолкър, 27. Жоао Кансело, 14. Лапорт, 50. Ерик Гарсия, 25. Фернандиньо (5626. Рияд Марез), 8. Гюндоган, 17. Де Бройне, 16. Родри (8421. Давид Силва), 7. Стърлинг, 9. Габриел Жезус
Резерви: 1. Клаудио Браво, 5. Стоунс, 80. Палмър, 20. Бернардо Силва, 82. Адриан Бернабе, 30. Отаменди, 21. Давид Силва, 47. Фодън, 22. Менди, 26. Рияд Марез, 69. Дойл
Треньор: Хосеп Гуардиола

Олимпик (Лион): 1. Антони Лопес, 6. Марсело , 20. Фернандо Марсал, 14. Дюбоа (7423. Тете), 5. Денайер, 39. Бруно Гимараеш (7012. Тиаго Мендеш), 8. Аоуар, 25. Какере, 11. Мемфис Депай (759. Муса Дембеле), 21. Токо Екамби (8717. Рейне-Аделайде), 27. Максуел Корне
Резерви: 22. Жан Лукас, 9. Дембеле, 31. Бард, 2. Диоманде, 10. Бертранд Траоре, 30. Татарушану, 36. Черки, 4. Рафаел, 17. Рейне-Аделайде, 23. Тете, 3. Андерсен
Треньор: Руди Гарсия

Легенда: гол , автогол , жълт картон , втори жълт картон , червен картон , смяна

Програмата на турнира до самия финал в Лисабон:

1/4-финални сблъсъци
12 август (сряда) от 22:00 часа: Аталанта – ПСЖ 1:2 на стадион "Да Луж"
13 август (четвъртък) от 22:00 часа: РБ Лайпциг – Атлетико Мадрид 2:1 на стадион "Жозе Алвеладе"
14 август (петък) от 22:00 часа: Барселона – Байерн 2:8 на стадион "Да Луж"
15 август (събота) от 22:00 часа: Манчестър Сити – Лион 1:3 на стадион "Жозе Алвеладе"